دروازه قرآن شیراز+ عکس و نقشه

دروازه قرآن شیراز

Qur'an Gate Shiraz

دروازه قرآن شیراز یکی از مکان های تاریخی و گردشگری و یکی از دیدنی های شیراز دروازه قرآن است . دروازه قرآن در شمال شرقی شهر شیراز در تنگ الله اکبر میان کوه چهل مقام و کوه باباکوهی قرار دارد و در واقع در خروجی شیراز بسمت شهر مرودشت واقع شده‌است . این دروازه در زمان عضدالدوله دیلمی که یکی از امرای خاندان آل بویه در ایران و عراق ساخته شد. عضدالدوله قرآنی در آن جای داده شد تا مسافران با گذر از زیر آن متبرک شوند . به همین علت این مکان دروازه قرآن نام گرفت . 

دروازه قرآن شیراز

شیراز قدیم دارای 6 دروازه بوده است که البته امروزه تنها دروازه قرآن به جای مانده است . این بنا در طول تاریخ خود چندین بار تخریب و بازسازی شد . برای مثال در دوره زندیه کریم خان زند این دروازه را بازسازی کرد و اتاقی به بالای آن افزود و دو جلد قرآن بزرگ نفیس، به خط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری، در اتاقک بالای آن جای داد . این قرآن‌ها، که به «قرآن هفده من» معروف‌اند، اکنون از دروازه قرآن به موزه پارس انتقال یافته‌اند . در دوره قاجار این بنا بر اثر چندین زلزله دچار تخریباتی شد که محمد زکی خان نوری آنرا تعمیر نمود.

در سال 1315 ه.ق این بنا به دستور حاکم شیراز در آن زمان تخریب شد که در سال 1328 این بنا با فاصله اندکی از بنای تخریب شده توسط یکی از بازرگانان شهر شیراز به نام حسین ایگار بازسازی شد . دروازه جدید در اندازه بزرگ تر، شامل دهانه قوس تیزه دار و دو ورودی کوچک بر روی جرزهای دو طرف و اطاق مستطیل شکلی بر فراز آن برای گذاشتن قرآن ساخته شد. هم اکنون در بالای دروازه دو نسخه قرآن دستنویس به خط ثلث عالی منسوب به ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری قرار دارد . 

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن یکی از بناهایی است که در سفر تور شیراز از آن دیدن خواهید کرد . این بنا در فاصله ای اندک از مقبره خواجوی کرمانی و همچنین فاصله ای نزدیک از حافظیه و باغ جهان نما  قرار دارد . بنا به وصیت اعتماد‌التجار ، اتاق کوچک سمت چپ دروازه را که به دره‌ی کنار مشرف بود ، به آرامگاه او اختصاص دادند. این بنا در تاریخ 19 آبان سال 57 با شماره 1800 به فهرست آثار ملی به ثبت رسید . 

در اینجا می توانید عکس هایی قدیمی از دروازه قرآن را ببینید . عکس هایی مربوط به دوران قاجار و دوران بعد از آن . 

دروازه قرآن شیراز 

 

 

خواندن 5204 بار

آخرین مطالب ارسالی
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435