تصاویر زیبای آبشار مارگون شیراز

آبشار مارگون شیراز نام آبشاری است که در دره‌های غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته است . ارتفاع این آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد . این آبشار در ۴۸ کیلومتری شهر اردکان (فارس) و در روستای مارگون واقع شده است . آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشارهای ایران است که از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند. روستای مارگون از توابع دهستان کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (به مرکزیت اردکان) است . اردکان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می‌شود.

از آنجایی که در بالای آبشار هیچ رودخانه‌ای قرار ندارد و هزاران چشمه‌ای که از دل کوه می‌جوشند و سرازیر می‌شوند منبع آب این آبشار زیبا هستند، به مارگون آبشار چشمه‌ای می‌گویند .

 آبشار مارگون شیراز

در منطقه باغهای سیب زرد و سرخ فراوان دیده می‌شود. در بین درختان جنگلی آنجا هم زالزالک و نوعی زرشک دیده می‌شود . ساکنان منطقه را «لر»ها و کوچندگان «قشقائی» که بعضی از آنها ساکن شده‌اند ، تشکیل می‌دهند . یکی از رسوم زیبای روستای مارگون این است که در هنگام جشن ازدواج ، عروس و داماد و شرکت کنندگان در جشن با لباسهای زیبای محلی ساعتی را در کنار آبشار به شادمانی می گذرانند .

محوطه‌ی این آبشار زیبا دارای پارکینگ، سرویس بهداشتی و مکان‌های مسطحی است که توسط شهرداری برای برپایی چادر و اقامت بازدیدکنندگان فراهم شده است . رودخانه‌ی حاصل از چشمه‌های مارگون تا نزدیکی سپیدان (اردکان سابق) امتداد دارد . با داشتن ارتفاع بالای ۲۲۰۰ متر، در فصول سرد در این منطقه شاهد قندیل‌های یخی در کنار آبشار خواهید بود . باغ‌های سیب ، درخت زالزالک ، بوته‌های زرشک در میان انبوه درخت‌ها جنگلی ، زیبایی طبیعی آبشار را دو چندان می‌کنند .

 آبشار مارگون شیراز

 برای دیدن این آبشار که از جاذبه های گردشگری شیراز میباشد باید از شهرهای اردکان (فارس) و یاسوج عبور شود. فاصله این آبشار از اردکان فارس حدود 48 کیلومترست . اگر از شهر یاسوج قصد عزیمت به آبشار مارگون را داشته باشید ، طول مسیر 65 کیلومتر می باشد . در میانه راه پس از کیلومتر 29 جاده یاسوج به اقلید و انتخاب جاده آبشار مارگون می توانید به این آبشار زیبا برسید . راه ماشین رو تا جائی که حدود ۸۰۰ متری آبشار است، ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده پیمود که این راه سنگفرش و در نزدیکی آبشار دارای پله‌های سیمانی است.

آبشار مارگون به دلیل بن بست بودن و واقع شدن در دره پرشیب ، دارای فضای کمی برای نشستن و پارک خودروست که در هنگام ازدیاد گردشگران تور شیراز به ویژه در روزهای تعطیل فصل تابستان، مشکلات ترافیکی زیادی برای گردشگران و روستاییان پدید می‌آید.

  آبشار مارگون شیراز

 آبشار مارگون شیراز

آبشار مارگون شیراز

 

خواندن 9682 بار