باغ نارنجستان قوام شیراز + عکس و نقشه

باغ نارنجستان قوام شیراز که به باغ قوام مشهور است ، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان (قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان(قوام الملک سوم) در شیراز ساخته و تکمیل شده‌است .این باغ از آثار ارزشمند دوران قاجار است که به دلیل درختان نارنج زیادی که دارد ، به باغ نارنجستان معروف است . در قسمت های شمالی، جنوبی و شرقی باغ ساختمان هایی را می بینید که از دیدنی های شیراز به شمار می روند . این باغ در اردیبهشت ماه سال 1353 به شماره 1073 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام شیراز که در تور شیراز می بینید ، به مساحت تقریبی 940 متر مربع در باغی به وسعت 3500 متر مربع در دو جبهه شمالی و جنوبی بنا شد . عمارت اصلی با ایوان دو ستونه در جبهة شمالی ، با شیوة معماری دورة زندیه در دو طبقه و یک زیرزمین می‌‌باشد . در سالهای اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می‌شود .

ساختمان ضلع شمال دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی آن بوده که شامل تالار آیینه با ستونهای یکپارچه مرمری، تالار شاه نشین و اتاقهایی است که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بوده‌است . این عمارت از نظر هنرهایی از قبیل آیینه کاری ، شیشه کاری ، نقش پردازی ، منبت کاری ، سنگ تراشی ، گچ کاری و مقرنس کاری بکار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره است .

در ورودی اصلی باغ رو به جنوب است . سردر ورودی از چوب ساج با منبت‎کاریهای زیبا ساخته شده که با تزیینات آجری و کتیبه‎ای سنگی از مرمر سرخ فام شامل آیاتی از قرآن کریم است و رو به هشتی باز می‎شود و بوسیله دو راهرو به محوطه باغ ارتباط پیدا می‎کند . بنای ضلع جنوبی شامل دو ایوان ستون دار و اتاقه ایی است که محل استقرار خدمه بوده‌است.

در دو طرف ایوان بزرگ دو راه برای ورود به سایر قسمتها تعبیه شده است که با کف محوطه دو متر اختلاف دارد. ستونهای ایوان بزرگ از سنگ مرمر یکپارچه، با بدنه‎ای استوانه‎ای و سرستونهای دارای مقرنس تشکیل شده است.

باغ نارنجستان قوام شیراز

 

خواندن 5293 بار

آخرین مطالب ارسالی
Notice: Undefined property: stdClass::$author in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435

Notice: Trying to get property of non-object in /home/shirazt/domains/shiraztour.com/public_html/components/com_k2/templates/default/item.php on line 435