ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم

 

 

بند بهمن کوار

بند بهمن یکی از سدهای مهم استان فارس به شمار می رود که در هفت کیلومتری غرب شهر کوار بر روی رودخانه قره آغاج بنا شده است. این سد مربوط به دوران ساسانی می باشد و  به بهمن پسر اسفندیار منسوب است. درازای بند به ۱۳۰ متر و ارتفاع آن در مرتفع‌ترین نقطه به ۹ متر می‌رسد. گردشگران تور شیراز برای دیدن این سد به ۵۸ کیلومتری شیراز می روند. چشم اندازهای کم نظیر و درخت های بلند و سرسبز بند بهمن باعث شده که مردم در بهار و تابستان بیشتر از بقیه فصل‌ها اینجا اتراق کنند و از طبیعت لذت ببرند.

بند بهمن کوار

بند بهمن که از جاذبه های گردشگری شیراز است، برای بالا بردن سطح آب و انحراف جریان آن از طریق کانالی به دشت کوار برپا شده است.  مصالح مورد استفاده در بنا، قطعات سنگ طبیعی کوهستان و ملات ساروج است. بند در محلی بنا شده که دو رشته کوه به هم نزدیک می شود؛ به صورتی که بخشی از بند بر بدنه سنگی کوه و بخش دیگر آن بر بستر سنگی رودخانه قرار گرفته و همین امر موجب استحکام و ماندگاری آن در طی دو هزار سال گذشته شده است. سیلاب‌های شدید رودخانه بعد از برخورد با دماغه‌ای که در مسیر سد وجود دارد، وارد مخزن پشت سد می‌شود و در این مسیر بخش قابل توجهی از سرعت و نیروی تخریبی خود را از دست می دهد.

مجرایی که آب سد را به دشت کوار منتقل می کند، در گوشه شرقی سد و در بدنه سنگی کوه احداث شده است. این آب بعد از تأمین آب کارخانه قند، وارد دشت کوار شده و مورد استفاده حدود ۲۰ روستا قرار می گیرد. این بند تمامی دشت کوار را از دوراهی جهرم تا حاشیه ی رودخانه قره آقاج که در 500 متری جنوب شهر کوار عبور می کند، مشروب می سازد.

بند بهمن کوار

 

 

 

شهر تاریخی استخر

در تور شیراز، در هفت کیلومتری ویرانه‌های تخت جمشید، ویرانه‌های شهری را خواهید دید که استخر یا «تخت طاووس» نام دارد. این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آبادترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود، اما توسط اسکندر ویران گشت و بعد از آن توسط اعراب تسخیر گردید و به دلیل خیزش‌های پیاپی مردم (از سال ۲۳ تا سال ۲۹ هجری) بارها فتح شد و مردم آن قتل‌عام شدند و پس از آن تنها ویرانه‌ای از آن برجای ماند. املای تاریخی آن اصطخر است.

شهر تاریخی استخر

استخر که از دیدنی های شیراز به شمار می رود، بزرگ‌ترين شهر در دوران خود بوده و به گفته تاريخ نويسان چهاردروازه داشته كه درحال حاضر یک از آنها در سر پيچ دوراهی مرودشت ارسنجان و ديگری در جنوب شهر مرودشت قرار داشته‌ است. آثار بجامانده از این شهر شامل دروازه سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی است که به روزگار هخامنشی تعلق دارد. در این شهر، بازمانده سازه‌های اسلامی، ساسانی و اشکانی و ظروف و آثار سده‌های آغازین هجری در آن کشف شده است‌. آب شهر استخر از رود سیوند تامین می‌شده‌است.

شهر اصطخر ۵ قرن پیش از میلاد و ۱۰ قرن پس از آن قدمت دارد و شاهد تاجگذاری‌ها و جشن‌ها و شکوه بسیاری بوده و صدها هزار نفر ساکن داشته‌است و نخستین پایتخت حکومت ساسانیان بوده است. این شهر اولین بار در زمان عمربن خطاب توسط عثمان بن ابی العاص تسخیر شد و اموال و زمین‌های مردم به غنیمت گرفته شد و هم چنین برای آخرین بار در سال ۲۹ هجری عبدالله عامر گماشته عثمان پس از تسخیر شهر گور بسوی استخر شتافت تا خیزش چند باره مردم استخر را سرکوب نماید ولی با مقاومت سخت و گسترده آنان روبرو شد، اما سرانجام مردم را کشتار نمود و شهر را دوباره تسخیر کرد.

شهر تاریخی استخر

شهر تاریخی استخر

 

 

 

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه یکی از دیدنی های شیراز است که معماری آن به دوره زندیه باز می گردد. این پل در فاصله ۵ کیلومتری دروازه قرآن شهر شیراز و حد فاصل مقبره امام زاده علی بن حمزه شیراز و بازار کریم خان زند قرار دارد. در کنار پل ، بقعهٔ امامزاد‌ه‌اى به نام على بن حمزه قرار گرفته است. حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)، نوه حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) یکی از این بزرگواران است که در شیراز مدفون است و مضجع شریفش از حرم های مقدس و پراحترام استان فارس و شهر شیراز و مورد علاقه گردشگران تور شیراز می باشد. پل علی بن حمزه در شیراز در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه در محور شيراز اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهاى سبک و سنگين از روى آن عبور مى‌کنند. اين پل در زمان فرمانروايى آل بويه بر روى رودخانهٔ «خشک» شيراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کريم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجرى قمرى تجديد مرمت و نوسازى شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگين ، ‌ صدمات زيادى به بناى پل وارد شده و نيازمند تعمير ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد. بنا به تصمیم شهرداری شیراز و میراث فرهنگی مدتی است مسیر حرکت خودرو‌ها از روی این پل تغییر پیدا نموده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

 

 

 

 

 

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال اردکان مرکز شهرستان سپیدان و در ۵۰ کیلومتری جنوب شرق کوه دنا قرار دارد. بلندترین نقطه آن که قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می‌شود. این کوه به خاطر دریاچه‌ برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران تور شیراز قرار می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل های وحشی می باشد. اما در قسمت غربی دریاچه برف باقیمانده از زمستان وجود دارد و همه این ها در کنار هم زیبایی خاصی به دریاچه می بخشد. 

کوه برم فیروز

در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند (riz boland) است به ارتفاع ۳۷۲۰ متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته. کوه دیگر کوه قلاگرد (ghalagerd) است با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر که به صورت یک کوه جدا قرار گرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد. کوه برم فیروز اسم خود را در واقع از همین دریاچه گرفته است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌های کوچک کلمه "برم" اطلاق می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی "برم فیروز" نام دارد این کوه نیز به همین اسم شناخته می‌شود.

کوه برم فیروز به دلیل بارش قابل توجه سالانه (حدود ۱۰۰۰ میلی‌متر) که اغلب به صورت برف دریافت می‌کند، منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه‌های شهرستان سپیدان است. برای مثال می‌توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره کرد که مطالعات دانشگاه شیراز نشان می‌دهد یکی از منابع اصلی این چشمه کوه برم فیروز است.

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز

پل کوار شیراز

پل کوار یکی از دیدنی های شیراز است که بر روی رودخانه قره آقاج بنا شده است. این پل در یک کیلومتری کوار ، در مسیر قدیمی شیراز- فیروزآباد كه به كناره خلیج فارس منتهی می شد، ابتدای ورودی کوار به فیروز آباد، جنب پل جدید واقع شده است. ظاهراً بنای اولیه پل به دوره ساسانی تعلق دارد كه در دوره های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. پایه های این پل در دوره ساسانی ساخته شده و در دوره اسلامی بازسازی شده است. این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل كوار 125 متر طول، 30/10 مترارتفاع و 80/3 متر عرض – با احتساب جان پناه ها – و شش دهانه به ابعاد مختلف داشت كه امروزه دو دهانه میانی آن فرو ریخته است. پایه های پل هر كدام جداگانه بر روی صخره های طبیعی بستر رودخانه قرار گرفته و به همین جهت، نقشه پل متناسب با موقعیت این صخره ها در بستر رودخانه شكل گرفته است. چنین ساختار و شالوده ای، سبب استحكام و ماندگاری زیاد پل كوار شده است. در قسمت انتهای جنوبی پل و میانه ی پایه ، متكی به صخره كناره رودخانه و نیز روی اولین پایه انتهای شمالی پل اتاقی قرار دارد كه دسترسی به آنها در مواقع كم آبی از روی صخره بستر رودخانه و توسط چند پله صورت می گیرد. این اتاق ها جهت اطراق و استراحت مسافران یا اقامت محافظان پل مورد استفاده بود.

نوع پلان پل به صورت شش دهانه با عرض متفاوت است. دو دهانه ی میانی آن ویران شده و پل روی صخره ی طبیعی ساخته شده است. حوضچه ی آرامش آن نیز به طور طبیعی در قسمت صخره انتخاب شده و دست ساز نیست.
آب بر های این پل با شکلی مثلثی و نیم دایره می باشد. مصالح به کار برده شده در آن شامل سنگ های حجاری شده ی تراش دار در پایه ها و در بدنه ی آن سنگ لاشه و ساروج ، و در تاق ها آجر به کار رفته و تزیینات هم ندارد. با تور شیراز سفر کنید و از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید.

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

 

 

 

نارنج میوه ای اسرارآمیز

یکی از درختان پرشمار در استان فارس و شیراز، خصوصاً در مناطق مرکزی و جنوب و شرق استان فارس، نارنج است، درختی به غایت زیبا و همیشه سبز، مقاوم و پر خاصیت، درختی که همه‌ی اجزایش سبب آسایش انسان بوده و هست. نارنج میوه‌ای است سرشار از خصوصیت‌های غذایی که بواسطه‌ی طعم و بوی بی‌نظیرش، همواره در سفره‌ی ایرانی‌ها و خصوصاً شیرازی‌ها ایفای نقش کرده و می‌کند بگونه‌ای که اغلب مردم شیراز ترجیح می‌دهند همراه با غذاهای مختلف، از افشره نارنج استفاده کنند. می توانید بهار نارنج را در سفر با تور شیراز سوغات با خود بیاورید.

و بهار نارنج، شکوفه‌ای که در انتها، به نارنج بدل می‌شود، خود مملو از خاصیت است، این گل زیبا بواسطه‌ی عطردل انگیزی که دارد، بعنوان طعم دهنده‌ی انواع نوشیدنی‌ها، از جمله چای، در شیراز و فارس استفاده فراوان دارد. از طرفی چون عطر این شکوفه، دل‌زدگی ایجاد نمی‌کند، استفاده از بهارنارنج برای تغییر بوی فضای اتومبیل و خانه و یخچال و ... متداول است. بهارنارنج را کدبانوهای شیراز مربا می‌کنند و قدیمی‌ترها به خوبی شیوه‌ی گرفتن عرق بهار نارنج را از آن آموخته‌اند. افشره(عرق) بهارنارنج، آرامبخش است و یک مسکن مطلوب برای کسانی‌که زودجوش هستند و سریع ناراحت می‌شوند و عنان از کف می‌دهند و خواب‌آور است برای کسانی‌که خواب به سختی راه به چشمشان می یابد.

عطر بهارنارنج را بسیاری از شهروندان خوش ذوق، بعنوان عطری ماندگار استفاده می‌کنند، با این شیوه که مقداری از برگ‌های بهار نارنج را درون جیب پیراهن و لباس خود می‌ریزند و آن را کمی فشار می‌دهند تا افشره‌اش خارج شده، لباس را آغشته کند. رایحه‌ی نارنج که از گل آن به دست می‌آید دارای خواص ضدافسردگی، آرام‌بخش، ضداسهال، نرم‌کننده پوست و جلوگیری‌کننده از شکنندگی مویرگ‌هاست. برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

نارنج به علت سرشار بودن از ویتامین سی، در مقابله با کمبود این ویتامین و تقویت بدن در پیشگیری از سرماخوردگی و درمان سرفه‌های خشک، موثر و کارآمد بوده است. همه‌ی قسمت‌های میوه نارنج در شیراز کاربرد خوراکی دارد، آب‌میوه، پوست میوه و گل‌های آن، میوه که دارای ترکیبات مختلفی از جمله املاح، ویتامین‌ها، فلاونوئیدها، اسیدهای گیاهی و اسانس و آثار محرک هضم، ضد یبوست، انرژی‌زا، خلط‌آور، ضدسرفه، آرام‌بخش، برطرف کردن بد خوابی و تسکین شوک است.

در شیراز، از برگ نارنج برای بردن بوی دست‌ها هم استفاده می‌شود، برگ این درخت، را برای دقایقی به دست‌ها می‌مالند و بدون آنکه بشویند، اجازه می‌دهند افشرده آن بر دست خشک شود تا بوی موادی نظیر بنزین و نفت، از دست‌ها زائل شود!

آب نارنج به خصوص برای خروج خلط‌های غلیظ و زردرنگ مفید و در ضمن، آب نارنج نارس در بعضی خواص از نوع رسیده آن قوی‌تر است. از همین‌رو از هر دو نوع رسیده و نارس استفاده می‌شود. از دیگر اثرات آب نارنج می‌توان به ضد سرطان، ضد حساسیت، آنتی‌اکسیدان، محافظ کبد، کاهنده‌ی قند، کلسترول خون، پائین‌آورنده‌ی پرفشاری خون، کاهش اسیداوریک و محرک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

خواص دارویی پوست نارنج شامل ضد گاستریت، ضدحساسیت، ضداسپاسم و دل درد، هضم‌کننده، مقوی معده و اشتهاآور است. این پوست‌ها ممکن است به رنگ سبز مربوط به نارنج نارس و زردرنگ مربوط به نارنج رسیده باشند. میزان مصرف پوست نارنج به عنوان دارویی روزانه 10 تا 15 گرم از پوست تازه یا معادل آن از نوع خشک است. عرق بهار نارنج دارای خواص ضدنفخ، اسپاسم و اثر آرام‌بخش ضعیفی است و گاه برگ های شکوفه نارنج(بهار نارنج) به شکل دم کرده و مانند چای استفاده می شود، به طوریکه 2 گرم از این ماده گیاهی در یک لیوان آب جوش و گذاشتن آن به مدت 10 تا 15 دقیقه روی بخار آب و نوشیدن آن قبل از خواب، بسیار مفید است.

البته برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود. در غیر این صورت ممکن است اسانس گل تخریب شده و بو، طعم و خواص آن تغییر کند. عرق بهارنارنج طبیعتی گرم داشته و مقوی جسم و روح است. این عرق اشتهاآوری قوی بوده و برای برطرف کردن ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید بوده و نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب موثر است.

مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آن‌ها بسیار موثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود، از این‌رو وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است. به خاطر داشته باشیم که زیاده‌روی در خوردن نارنج به ویژه در ناشتا کبد را ضعیف می‌کند و سبب ضعف معده می‌شود. زیاد بوئیدن بهارنارنج نیز بی‌خوابی می‌آورد و چنانچه عرق بهارنارنج بیش از یک سال در شیشه بماند خاصیت خود را از دست داده و زود فاسد شده و کپک می‌زند.

طی سال‌های اخیر، تجارت بهارنارنج رونقی قابل توجه یافته بگونه‌ای که هر یک کیلو از بهارنارنج بسته به مرغوبیت آن، بین 3 تا 5 میلیون تومان قیمت دارد. جمع‌آوری بهارنارنج بسته به منطقه جغرافیایی استان فارس، از نیمه فروردین ماه و هم‌زمان با شکوفه دادن این گیاه، آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و اوج آن در روزهای پایانی فروردین تا نیمه اردیبهشت‌ماه است. امسال پیش‌بینی می‌شود 25 تن محصول بهار نارنج از نارنجستان های سطح استان فارس جمع‌آوری شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

 

 

 

تور شیراز اردیبهشت 95

تور اردیبهشت ماه شیراز یکی از پرطرفدارترین تورهای داخلی به شمار می رود. این ایام نه تنها از شلوغی نوروز خبری نیست، بلکه شکوفه های بهارنارنج، گل های رز، محمدی، نرگس و بابونه، جشنواره ای از گل به راه انداخته اند. این یعنی تنفس بوی خوش گل ها تا مرز شیدایی شدن.

مفتخریم در این ایام تور شیراز را با ما تجربه کنید.

قیمت تور زمینی شیراز با اتوبوس VIP و قطار  ( 2 شب و 3 روز )

 

اطلاعات هتل               اتاق 2 تخته (هر نفر)                              اتاق 1 تخته (هر نفر)         
هتل 5 ستاره بزرگ شیراز

800.000 تومان

  هر شب اضافه + 250.000

1.300.000 تومان

هر شب اضافه + 500.000

هتل 5 ستاره چمران شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

900.000 تومان

هر شب اضافه + 290.000

هتل 5 ستاره زندیه شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پارس شیراز

670.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 5 ستاره هما شیراز

780.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره الیزه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره جام جم شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره رویال شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

---
هتل 4 ستاره پارسیان شیراز

550.000 تومان

هر شب اضافه + 140.000

---
هتل 4 ستاره پارسه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره پارک شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

هتل 3 ستاره جهانگردی شیراز

450.000 تومان

هر شب اضافه + 90.000

---
هتل 3 ستاره ارگ شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره ارم شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره اطلس شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره سنتی نیایش شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره ساسان شیراز

400.000 تومان

هر شب اضافه + 65.000

450.000 تومان

هر شب اضافه + 80.000

 • قیمت‌های اعلام شده به تومان می‌باشد.
 • قیمت‌ها اعلام شده «برای هر نفر» است.
 • در صورت تمایل به سفر با هواپیما، به مبالغ فوق 180،000 تومان افزوده می‌شود.

خدمات تور شیراز

 1. 2 شب و 3 روز اقامت با صبحانه
 2. بلیط رفت و برگشت (اتوبوس VIP، قطار و یا هواپیما)
 3. ترانسفر رفت و برگشت (ترمینال یا فرودگاه) تا هتل
 4. راهنمای مجرب محلی
 5. ورودی اماکن
 6. پذیرایی
 7. بیمه مسئولیت مدنی (200 میلیون تومان دیه، 6 میلیون تومان هزینه درمان پزشکی)
 8. درصورت تمایل به بازدید از سایر دیدنی‌های شیراز می‌توانید با پرداخت هزینه مازاد در هنگام ثبت‌نام، در این گشت‌ها نیز نام‌نویسی فرمایید.

توضیحات تور شیراز اردیبهشت 95 :

 • هتل ها به صورت گارانتی می باشد و غیر قابل استرداد می باشد.
 • گشت ها به صورت گروهی و در ساعات مشخصی اجرا می گردند.
 • برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
 • ساعت تحویل اتاق ۱۵ و ساعت تخلیه اتاق ۱۲ می باشد و آژانس در قبال ساعت های قبل و بعد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 • اتاق ۳ تخته بصورت ۲ تخته با سرویس اضافه (کاناپه تخت شو و یا تشک)ارائه می گردد.
 • ارسال 50٪ مبلغ تور تا حداکثر 24 ساعت پس از تایید رزرو الزامی است.
 • کودکان ۵-۳ سال ٪50 مبلغ تور (بدون تخت همراه با خدمات گشت) و بالا ۵ سال کامل محاسبه می گردد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 67 43 67 43 تماس حاصل نمایید .

تلفن تماس : 67 43 67 43

داخلی 611 -612 آقای دانشی

ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم

 

 

بند بهمن کوار

بند بهمن یکی از سدهای مهم استان فارس به شمار می رود که در هفت کیلومتری غرب شهر کوار بر روی رودخانه قره آغاج بنا شده است. این سد مربوط به دوران ساسانی می باشد و  به بهمن پسر اسفندیار منسوب است. درازای بند به ۱۳۰ متر و ارتفاع آن در مرتفع‌ترین نقطه به ۹ متر می‌رسد. گردشگران تور شیراز برای دیدن این سد به ۵۸ کیلومتری شیراز می روند. چشم اندازهای کم نظیر و درخت های بلند و سرسبز بند بهمن باعث شده که مردم در بهار و تابستان بیشتر از بقیه فصل‌ها اینجا اتراق کنند و از طبیعت لذت ببرند.

بند بهمن کوار

بند بهمن که از جاذبه های گردشگری شیراز است، برای بالا بردن سطح آب و انحراف جریان آن از طریق کانالی به دشت کوار برپا شده است.  مصالح مورد استفاده در بنا، قطعات سنگ طبیعی کوهستان و ملات ساروج است. بند در محلی بنا شده که دو رشته کوه به هم نزدیک می شود؛ به صورتی که بخشی از بند بر بدنه سنگی کوه و بخش دیگر آن بر بستر سنگی رودخانه قرار گرفته و همین امر موجب استحکام و ماندگاری آن در طی دو هزار سال گذشته شده است. سیلاب‌های شدید رودخانه بعد از برخورد با دماغه‌ای که در مسیر سد وجود دارد، وارد مخزن پشت سد می‌شود و در این مسیر بخش قابل توجهی از سرعت و نیروی تخریبی خود را از دست می دهد.

مجرایی که آب سد را به دشت کوار منتقل می کند، در گوشه شرقی سد و در بدنه سنگی کوه احداث شده است. این آب بعد از تأمین آب کارخانه قند، وارد دشت کوار شده و مورد استفاده حدود ۲۰ روستا قرار می گیرد. این بند تمامی دشت کوار را از دوراهی جهرم تا حاشیه ی رودخانه قره آقاج که در 500 متری جنوب شهر کوار عبور می کند، مشروب می سازد.

بند بهمن کوار

 

 

 

شهر تاریخی استخر

در تور شیراز، در هفت کیلومتری ویرانه‌های تخت جمشید، ویرانه‌های شهری را خواهید دید که استخر یا «تخت طاووس» نام دارد. این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آبادترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود، اما توسط اسکندر ویران گشت و بعد از آن توسط اعراب تسخیر گردید و به دلیل خیزش‌های پیاپی مردم (از سال ۲۳ تا سال ۲۹ هجری) بارها فتح شد و مردم آن قتل‌عام شدند و پس از آن تنها ویرانه‌ای از آن برجای ماند. املای تاریخی آن اصطخر است.

شهر تاریخی استخر

استخر که از دیدنی های شیراز به شمار می رود، بزرگ‌ترين شهر در دوران خود بوده و به گفته تاريخ نويسان چهاردروازه داشته كه درحال حاضر یک از آنها در سر پيچ دوراهی مرودشت ارسنجان و ديگری در جنوب شهر مرودشت قرار داشته‌ است. آثار بجامانده از این شهر شامل دروازه سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی است که به روزگار هخامنشی تعلق دارد. در این شهر، بازمانده سازه‌های اسلامی، ساسانی و اشکانی و ظروف و آثار سده‌های آغازین هجری در آن کشف شده است‌. آب شهر استخر از رود سیوند تامین می‌شده‌است.

شهر اصطخر ۵ قرن پیش از میلاد و ۱۰ قرن پس از آن قدمت دارد و شاهد تاجگذاری‌ها و جشن‌ها و شکوه بسیاری بوده و صدها هزار نفر ساکن داشته‌است و نخستین پایتخت حکومت ساسانیان بوده است. این شهر اولین بار در زمان عمربن خطاب توسط عثمان بن ابی العاص تسخیر شد و اموال و زمین‌های مردم به غنیمت گرفته شد و هم چنین برای آخرین بار در سال ۲۹ هجری عبدالله عامر گماشته عثمان پس از تسخیر شهر گور بسوی استخر شتافت تا خیزش چند باره مردم استخر را سرکوب نماید ولی با مقاومت سخت و گسترده آنان روبرو شد، اما سرانجام مردم را کشتار نمود و شهر را دوباره تسخیر کرد.

شهر تاریخی استخر

شهر تاریخی استخر

 

 

 

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه یکی از دیدنی های شیراز است که معماری آن به دوره زندیه باز می گردد. این پل در فاصله ۵ کیلومتری دروازه قرآن شهر شیراز و حد فاصل مقبره امام زاده علی بن حمزه شیراز و بازار کریم خان زند قرار دارد. در کنار پل ، بقعهٔ امامزاد‌ه‌اى به نام على بن حمزه قرار گرفته است. حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)، نوه حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) یکی از این بزرگواران است که در شیراز مدفون است و مضجع شریفش از حرم های مقدس و پراحترام استان فارس و شهر شیراز و مورد علاقه گردشگران تور شیراز می باشد. پل علی بن حمزه در شیراز در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه در محور شيراز اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهاى سبک و سنگين از روى آن عبور مى‌کنند. اين پل در زمان فرمانروايى آل بويه بر روى رودخانهٔ «خشک» شيراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کريم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجرى قمرى تجديد مرمت و نوسازى شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگين ، ‌ صدمات زيادى به بناى پل وارد شده و نيازمند تعمير ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد. بنا به تصمیم شهرداری شیراز و میراث فرهنگی مدتی است مسیر حرکت خودرو‌ها از روی این پل تغییر پیدا نموده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

 

 

 

 

 

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال اردکان مرکز شهرستان سپیدان و در ۵۰ کیلومتری جنوب شرق کوه دنا قرار دارد. بلندترین نقطه آن که قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می‌شود. این کوه به خاطر دریاچه‌ برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران تور شیراز قرار می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل های وحشی می باشد. اما در قسمت غربی دریاچه برف باقیمانده از زمستان وجود دارد و همه این ها در کنار هم زیبایی خاصی به دریاچه می بخشد. 

کوه برم فیروز

در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند (riz boland) است به ارتفاع ۳۷۲۰ متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته. کوه دیگر کوه قلاگرد (ghalagerd) است با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر که به صورت یک کوه جدا قرار گرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد. کوه برم فیروز اسم خود را در واقع از همین دریاچه گرفته است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌های کوچک کلمه "برم" اطلاق می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی "برم فیروز" نام دارد این کوه نیز به همین اسم شناخته می‌شود.

کوه برم فیروز به دلیل بارش قابل توجه سالانه (حدود ۱۰۰۰ میلی‌متر) که اغلب به صورت برف دریافت می‌کند، منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه‌های شهرستان سپیدان است. برای مثال می‌توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره کرد که مطالعات دانشگاه شیراز نشان می‌دهد یکی از منابع اصلی این چشمه کوه برم فیروز است.

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز

پل کوار شیراز

پل کوار یکی از دیدنی های شیراز است که بر روی رودخانه قره آقاج بنا شده است. این پل در یک کیلومتری کوار ، در مسیر قدیمی شیراز- فیروزآباد كه به كناره خلیج فارس منتهی می شد، ابتدای ورودی کوار به فیروز آباد، جنب پل جدید واقع شده است. ظاهراً بنای اولیه پل به دوره ساسانی تعلق دارد كه در دوره های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. پایه های این پل در دوره ساسانی ساخته شده و در دوره اسلامی بازسازی شده است. این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل كوار 125 متر طول، 30/10 مترارتفاع و 80/3 متر عرض – با احتساب جان پناه ها – و شش دهانه به ابعاد مختلف داشت كه امروزه دو دهانه میانی آن فرو ریخته است. پایه های پل هر كدام جداگانه بر روی صخره های طبیعی بستر رودخانه قرار گرفته و به همین جهت، نقشه پل متناسب با موقعیت این صخره ها در بستر رودخانه شكل گرفته است. چنین ساختار و شالوده ای، سبب استحكام و ماندگاری زیاد پل كوار شده است. در قسمت انتهای جنوبی پل و میانه ی پایه ، متكی به صخره كناره رودخانه و نیز روی اولین پایه انتهای شمالی پل اتاقی قرار دارد كه دسترسی به آنها در مواقع كم آبی از روی صخره بستر رودخانه و توسط چند پله صورت می گیرد. این اتاق ها جهت اطراق و استراحت مسافران یا اقامت محافظان پل مورد استفاده بود.

نوع پلان پل به صورت شش دهانه با عرض متفاوت است. دو دهانه ی میانی آن ویران شده و پل روی صخره ی طبیعی ساخته شده است. حوضچه ی آرامش آن نیز به طور طبیعی در قسمت صخره انتخاب شده و دست ساز نیست.
آب بر های این پل با شکلی مثلثی و نیم دایره می باشد. مصالح به کار برده شده در آن شامل سنگ های حجاری شده ی تراش دار در پایه ها و در بدنه ی آن سنگ لاشه و ساروج ، و در تاق ها آجر به کار رفته و تزیینات هم ندارد. با تور شیراز سفر کنید و از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید.

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

 

 

 

نارنج میوه ای اسرارآمیز

یکی از درختان پرشمار در استان فارس و شیراز، خصوصاً در مناطق مرکزی و جنوب و شرق استان فارس، نارنج است، درختی به غایت زیبا و همیشه سبز، مقاوم و پر خاصیت، درختی که همه‌ی اجزایش سبب آسایش انسان بوده و هست. نارنج میوه‌ای است سرشار از خصوصیت‌های غذایی که بواسطه‌ی طعم و بوی بی‌نظیرش، همواره در سفره‌ی ایرانی‌ها و خصوصاً شیرازی‌ها ایفای نقش کرده و می‌کند بگونه‌ای که اغلب مردم شیراز ترجیح می‌دهند همراه با غذاهای مختلف، از افشره نارنج استفاده کنند. می توانید بهار نارنج را در سفر با تور شیراز سوغات با خود بیاورید.

و بهار نارنج، شکوفه‌ای که در انتها، به نارنج بدل می‌شود، خود مملو از خاصیت است، این گل زیبا بواسطه‌ی عطردل انگیزی که دارد، بعنوان طعم دهنده‌ی انواع نوشیدنی‌ها، از جمله چای، در شیراز و فارس استفاده فراوان دارد. از طرفی چون عطر این شکوفه، دل‌زدگی ایجاد نمی‌کند، استفاده از بهارنارنج برای تغییر بوی فضای اتومبیل و خانه و یخچال و ... متداول است. بهارنارنج را کدبانوهای شیراز مربا می‌کنند و قدیمی‌ترها به خوبی شیوه‌ی گرفتن عرق بهار نارنج را از آن آموخته‌اند. افشره(عرق) بهارنارنج، آرامبخش است و یک مسکن مطلوب برای کسانی‌که زودجوش هستند و سریع ناراحت می‌شوند و عنان از کف می‌دهند و خواب‌آور است برای کسانی‌که خواب به سختی راه به چشمشان می یابد.

عطر بهارنارنج را بسیاری از شهروندان خوش ذوق، بعنوان عطری ماندگار استفاده می‌کنند، با این شیوه که مقداری از برگ‌های بهار نارنج را درون جیب پیراهن و لباس خود می‌ریزند و آن را کمی فشار می‌دهند تا افشره‌اش خارج شده، لباس را آغشته کند. رایحه‌ی نارنج که از گل آن به دست می‌آید دارای خواص ضدافسردگی، آرام‌بخش، ضداسهال، نرم‌کننده پوست و جلوگیری‌کننده از شکنندگی مویرگ‌هاست. برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

نارنج به علت سرشار بودن از ویتامین سی، در مقابله با کمبود این ویتامین و تقویت بدن در پیشگیری از سرماخوردگی و درمان سرفه‌های خشک، موثر و کارآمد بوده است. همه‌ی قسمت‌های میوه نارنج در شیراز کاربرد خوراکی دارد، آب‌میوه، پوست میوه و گل‌های آن، میوه که دارای ترکیبات مختلفی از جمله املاح، ویتامین‌ها، فلاونوئیدها، اسیدهای گیاهی و اسانس و آثار محرک هضم، ضد یبوست، انرژی‌زا، خلط‌آور، ضدسرفه، آرام‌بخش، برطرف کردن بد خوابی و تسکین شوک است.

در شیراز، از برگ نارنج برای بردن بوی دست‌ها هم استفاده می‌شود، برگ این درخت، را برای دقایقی به دست‌ها می‌مالند و بدون آنکه بشویند، اجازه می‌دهند افشرده آن بر دست خشک شود تا بوی موادی نظیر بنزین و نفت، از دست‌ها زائل شود!

آب نارنج به خصوص برای خروج خلط‌های غلیظ و زردرنگ مفید و در ضمن، آب نارنج نارس در بعضی خواص از نوع رسیده آن قوی‌تر است. از همین‌رو از هر دو نوع رسیده و نارس استفاده می‌شود. از دیگر اثرات آب نارنج می‌توان به ضد سرطان، ضد حساسیت، آنتی‌اکسیدان، محافظ کبد، کاهنده‌ی قند، کلسترول خون، پائین‌آورنده‌ی پرفشاری خون، کاهش اسیداوریک و محرک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

خواص دارویی پوست نارنج شامل ضد گاستریت، ضدحساسیت، ضداسپاسم و دل درد، هضم‌کننده، مقوی معده و اشتهاآور است. این پوست‌ها ممکن است به رنگ سبز مربوط به نارنج نارس و زردرنگ مربوط به نارنج رسیده باشند. میزان مصرف پوست نارنج به عنوان دارویی روزانه 10 تا 15 گرم از پوست تازه یا معادل آن از نوع خشک است. عرق بهار نارنج دارای خواص ضدنفخ، اسپاسم و اثر آرام‌بخش ضعیفی است و گاه برگ های شکوفه نارنج(بهار نارنج) به شکل دم کرده و مانند چای استفاده می شود، به طوریکه 2 گرم از این ماده گیاهی در یک لیوان آب جوش و گذاشتن آن به مدت 10 تا 15 دقیقه روی بخار آب و نوشیدن آن قبل از خواب، بسیار مفید است.

البته برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود. در غیر این صورت ممکن است اسانس گل تخریب شده و بو، طعم و خواص آن تغییر کند. عرق بهارنارنج طبیعتی گرم داشته و مقوی جسم و روح است. این عرق اشتهاآوری قوی بوده و برای برطرف کردن ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید بوده و نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب موثر است.

مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آن‌ها بسیار موثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود، از این‌رو وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است. به خاطر داشته باشیم که زیاده‌روی در خوردن نارنج به ویژه در ناشتا کبد را ضعیف می‌کند و سبب ضعف معده می‌شود. زیاد بوئیدن بهارنارنج نیز بی‌خوابی می‌آورد و چنانچه عرق بهارنارنج بیش از یک سال در شیشه بماند خاصیت خود را از دست داده و زود فاسد شده و کپک می‌زند.

طی سال‌های اخیر، تجارت بهارنارنج رونقی قابل توجه یافته بگونه‌ای که هر یک کیلو از بهارنارنج بسته به مرغوبیت آن، بین 3 تا 5 میلیون تومان قیمت دارد. جمع‌آوری بهارنارنج بسته به منطقه جغرافیایی استان فارس، از نیمه فروردین ماه و هم‌زمان با شکوفه دادن این گیاه، آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و اوج آن در روزهای پایانی فروردین تا نیمه اردیبهشت‌ماه است. امسال پیش‌بینی می‌شود 25 تن محصول بهار نارنج از نارنجستان های سطح استان فارس جمع‌آوری شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

 

 

 

تور شیراز اردیبهشت 95

تور اردیبهشت ماه شیراز یکی از پرطرفدارترین تورهای داخلی به شمار می رود. این ایام نه تنها از شلوغی نوروز خبری نیست، بلکه شکوفه های بهارنارنج، گل های رز، محمدی، نرگس و بابونه، جشنواره ای از گل به راه انداخته اند. این یعنی تنفس بوی خوش گل ها تا مرز شیدایی شدن.

مفتخریم در این ایام تور شیراز را با ما تجربه کنید.

قیمت تور زمینی شیراز با اتوبوس VIP و قطار  ( 2 شب و 3 روز )

 

اطلاعات هتل               اتاق 2 تخته (هر نفر)                              اتاق 1 تخته (هر نفر)         
هتل 5 ستاره بزرگ شیراز

800.000 تومان

  هر شب اضافه + 250.000

1.300.000 تومان

هر شب اضافه + 500.000

هتل 5 ستاره چمران شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

900.000 تومان

هر شب اضافه + 290.000

هتل 5 ستاره زندیه شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پارس شیراز

670.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 5 ستاره هما شیراز

780.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره الیزه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره جام جم شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره رویال شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

---
هتل 4 ستاره پارسیان شیراز

550.000 تومان

هر شب اضافه + 140.000

---
هتل 4 ستاره پارسه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره پارک شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

هتل 3 ستاره جهانگردی شیراز

450.000 تومان

هر شب اضافه + 90.000

---
هتل 3 ستاره ارگ شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره ارم شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره اطلس شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره سنتی نیایش شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره ساسان شیراز

400.000 تومان

هر شب اضافه + 65.000

450.000 تومان

هر شب اضافه + 80.000

 • قیمت‌های اعلام شده به تومان می‌باشد.
 • قیمت‌ها اعلام شده «برای هر نفر» است.
 • در صورت تمایل به سفر با هواپیما، به مبالغ فوق 180،000 تومان افزوده می‌شود.

خدمات تور شیراز

 1. 2 شب و 3 روز اقامت با صبحانه
 2. بلیط رفت و برگشت (اتوبوس VIP، قطار و یا هواپیما)
 3. ترانسفر رفت و برگشت (ترمینال یا فرودگاه) تا هتل
 4. راهنمای مجرب محلی
 5. ورودی اماکن
 6. پذیرایی
 7. بیمه مسئولیت مدنی (200 میلیون تومان دیه، 6 میلیون تومان هزینه درمان پزشکی)
 8. درصورت تمایل به بازدید از سایر دیدنی‌های شیراز می‌توانید با پرداخت هزینه مازاد در هنگام ثبت‌نام، در این گشت‌ها نیز نام‌نویسی فرمایید.

توضیحات تور شیراز اردیبهشت 95 :

 • هتل ها به صورت گارانتی می باشد و غیر قابل استرداد می باشد.
 • گشت ها به صورت گروهی و در ساعات مشخصی اجرا می گردند.
 • برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
 • ساعت تحویل اتاق ۱۵ و ساعت تخلیه اتاق ۱۲ می باشد و آژانس در قبال ساعت های قبل و بعد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 • اتاق ۳ تخته بصورت ۲ تخته با سرویس اضافه (کاناپه تخت شو و یا تشک)ارائه می گردد.
 • ارسال 50٪ مبلغ تور تا حداکثر 24 ساعت پس از تایید رزرو الزامی است.
 • کودکان ۵-۳ سال ٪50 مبلغ تور (بدون تخت همراه با خدمات گشت) و بالا ۵ سال کامل محاسبه می گردد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 67 43 67 43 تماس حاصل نمایید .

تلفن تماس : 67 43 67 43

داخلی 611 -612 آقای دانشی

ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم

 

 

بند بهمن کوار

بند بهمن یکی از سدهای مهم استان فارس به شمار می رود که در هفت کیلومتری غرب شهر کوار بر روی رودخانه قره آغاج بنا شده است. این سد مربوط به دوران ساسانی می باشد و  به بهمن پسر اسفندیار منسوب است. درازای بند به ۱۳۰ متر و ارتفاع آن در مرتفع‌ترین نقطه به ۹ متر می‌رسد. گردشگران تور شیراز برای دیدن این سد به ۵۸ کیلومتری شیراز می روند. چشم اندازهای کم نظیر و درخت های بلند و سرسبز بند بهمن باعث شده که مردم در بهار و تابستان بیشتر از بقیه فصل‌ها اینجا اتراق کنند و از طبیعت لذت ببرند.

بند بهمن کوار

بند بهمن که از جاذبه های گردشگری شیراز است، برای بالا بردن سطح آب و انحراف جریان آن از طریق کانالی به دشت کوار برپا شده است.  مصالح مورد استفاده در بنا، قطعات سنگ طبیعی کوهستان و ملات ساروج است. بند در محلی بنا شده که دو رشته کوه به هم نزدیک می شود؛ به صورتی که بخشی از بند بر بدنه سنگی کوه و بخش دیگر آن بر بستر سنگی رودخانه قرار گرفته و همین امر موجب استحکام و ماندگاری آن در طی دو هزار سال گذشته شده است. سیلاب‌های شدید رودخانه بعد از برخورد با دماغه‌ای که در مسیر سد وجود دارد، وارد مخزن پشت سد می‌شود و در این مسیر بخش قابل توجهی از سرعت و نیروی تخریبی خود را از دست می دهد.

مجرایی که آب سد را به دشت کوار منتقل می کند، در گوشه شرقی سد و در بدنه سنگی کوه احداث شده است. این آب بعد از تأمین آب کارخانه قند، وارد دشت کوار شده و مورد استفاده حدود ۲۰ روستا قرار می گیرد. این بند تمامی دشت کوار را از دوراهی جهرم تا حاشیه ی رودخانه قره آقاج که در 500 متری جنوب شهر کوار عبور می کند، مشروب می سازد.

بند بهمن کوار

 

 

 

شهر تاریخی استخر

در تور شیراز، در هفت کیلومتری ویرانه‌های تخت جمشید، ویرانه‌های شهری را خواهید دید که استخر یا «تخت طاووس» نام دارد. این شهر تا پایان پادشاهی ساسانیان از آبادترین و با شکوه‌ترین شهرهای ایران باستان بود، اما توسط اسکندر ویران گشت و بعد از آن توسط اعراب تسخیر گردید و به دلیل خیزش‌های پیاپی مردم (از سال ۲۳ تا سال ۲۹ هجری) بارها فتح شد و مردم آن قتل‌عام شدند و پس از آن تنها ویرانه‌ای از آن برجای ماند. املای تاریخی آن اصطخر است.

شهر تاریخی استخر

استخر که از دیدنی های شیراز به شمار می رود، بزرگ‌ترين شهر در دوران خود بوده و به گفته تاريخ نويسان چهاردروازه داشته كه درحال حاضر یک از آنها در سر پيچ دوراهی مرودشت ارسنجان و ديگری در جنوب شهر مرودشت قرار داشته‌ است. آثار بجامانده از این شهر شامل دروازه سنگی، ستون‌ها و دیواره‌های سنگی است که به روزگار هخامنشی تعلق دارد. در این شهر، بازمانده سازه‌های اسلامی، ساسانی و اشکانی و ظروف و آثار سده‌های آغازین هجری در آن کشف شده است‌. آب شهر استخر از رود سیوند تامین می‌شده‌است.

شهر اصطخر ۵ قرن پیش از میلاد و ۱۰ قرن پس از آن قدمت دارد و شاهد تاجگذاری‌ها و جشن‌ها و شکوه بسیاری بوده و صدها هزار نفر ساکن داشته‌است و نخستین پایتخت حکومت ساسانیان بوده است. این شهر اولین بار در زمان عمربن خطاب توسط عثمان بن ابی العاص تسخیر شد و اموال و زمین‌های مردم به غنیمت گرفته شد و هم چنین برای آخرین بار در سال ۲۹ هجری عبدالله عامر گماشته عثمان پس از تسخیر شهر گور بسوی استخر شتافت تا خیزش چند باره مردم استخر را سرکوب نماید ولی با مقاومت سخت و گسترده آنان روبرو شد، اما سرانجام مردم را کشتار نمود و شهر را دوباره تسخیر کرد.

شهر تاریخی استخر

شهر تاریخی استخر

 

 

 

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه یکی از دیدنی های شیراز است که معماری آن به دوره زندیه باز می گردد. این پل در فاصله ۵ کیلومتری دروازه قرآن شهر شیراز و حد فاصل مقبره امام زاده علی بن حمزه شیراز و بازار کریم خان زند قرار دارد. در کنار پل ، بقعهٔ امامزاد‌ه‌اى به نام على بن حمزه قرار گرفته است. حضرت علی ابن حمزه (علیه السلام)، نوه حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام) یکی از این بزرگواران است که در شیراز مدفون است و مضجع شریفش از حرم های مقدس و پراحترام استان فارس و شهر شیراز و مورد علاقه گردشگران تور شیراز می باشد. پل علی بن حمزه در شیراز در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۵۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

پل علی ابن حمزه در محور شيراز اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهاى سبک و سنگين از روى آن عبور مى‌کنند. اين پل در زمان فرمانروايى آل بويه بر روى رودخانهٔ «خشک» شيراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته و سرانجام در زمان کريم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجرى قمرى تجديد مرمت و نوسازى شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهاى سنگين ، ‌ صدمات زيادى به بناى پل وارد شده و نيازمند تعمير ، مرمت‌ اساسى و حفاظت مى‌باشد. بنا به تصمیم شهرداری شیراز و میراث فرهنگی مدتی است مسیر حرکت خودرو‌ها از روی این پل تغییر پیدا نموده است.

پل علی ابن حمزه شیراز

 

 

 

 

 

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال اردکان مرکز شهرستان سپیدان و در ۵۰ کیلومتری جنوب شرق کوه دنا قرار دارد. بلندترین نقطه آن که قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می‌شود. این کوه به خاطر دریاچه‌ برم فیروز که در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردشگران تور شیراز قرار می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل های وحشی می باشد. اما در قسمت غربی دریاچه برف باقیمانده از زمستان وجود دارد و همه این ها در کنار هم زیبایی خاصی به دریاچه می بخشد. 

کوه برم فیروز

در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند (riz boland) است به ارتفاع ۳۷۲۰ متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته. کوه دیگر کوه قلاگرد (ghalagerd) است با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر که به صورت یک کوه جدا قرار گرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد. کوه برم فیروز اسم خود را در واقع از همین دریاچه گرفته است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌های کوچک کلمه "برم" اطلاق می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی "برم فیروز" نام دارد این کوه نیز به همین اسم شناخته می‌شود.

کوه برم فیروز به دلیل بارش قابل توجه سالانه (حدود ۱۰۰۰ میلی‌متر) که اغلب به صورت برف دریافت می‌کند، منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه‌های شهرستان سپیدان است. برای مثال می‌توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره کرد که مطالعات دانشگاه شیراز نشان می‌دهد یکی از منابع اصلی این چشمه کوه برم فیروز است.

کوه برم فیروز

کوه برم فیروز

پل کوار شیراز

پل کوار یکی از دیدنی های شیراز است که بر روی رودخانه قره آقاج بنا شده است. این پل در یک کیلومتری کوار ، در مسیر قدیمی شیراز- فیروزآباد كه به كناره خلیج فارس منتهی می شد، ابتدای ورودی کوار به فیروز آباد، جنب پل جدید واقع شده است. ظاهراً بنای اولیه پل به دوره ساسانی تعلق دارد كه در دوره های بعد به ویژه دوره صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. پایه های این پل در دوره ساسانی ساخته شده و در دوره اسلامی بازسازی شده است. این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۰۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل كوار 125 متر طول، 30/10 مترارتفاع و 80/3 متر عرض – با احتساب جان پناه ها – و شش دهانه به ابعاد مختلف داشت كه امروزه دو دهانه میانی آن فرو ریخته است. پایه های پل هر كدام جداگانه بر روی صخره های طبیعی بستر رودخانه قرار گرفته و به همین جهت، نقشه پل متناسب با موقعیت این صخره ها در بستر رودخانه شكل گرفته است. چنین ساختار و شالوده ای، سبب استحكام و ماندگاری زیاد پل كوار شده است. در قسمت انتهای جنوبی پل و میانه ی پایه ، متكی به صخره كناره رودخانه و نیز روی اولین پایه انتهای شمالی پل اتاقی قرار دارد كه دسترسی به آنها در مواقع كم آبی از روی صخره بستر رودخانه و توسط چند پله صورت می گیرد. این اتاق ها جهت اطراق و استراحت مسافران یا اقامت محافظان پل مورد استفاده بود.

نوع پلان پل به صورت شش دهانه با عرض متفاوت است. دو دهانه ی میانی آن ویران شده و پل روی صخره ی طبیعی ساخته شده است. حوضچه ی آرامش آن نیز به طور طبیعی در قسمت صخره انتخاب شده و دست ساز نیست.
آب بر های این پل با شکلی مثلثی و نیم دایره می باشد. مصالح به کار برده شده در آن شامل سنگ های حجاری شده ی تراش دار در پایه ها و در بدنه ی آن سنگ لاشه و ساروج ، و در تاق ها آجر به کار رفته و تزیینات هم ندارد. با تور شیراز سفر کنید و از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید.

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

پل کوار شیراز

 

 

 

نارنج میوه ای اسرارآمیز

یکی از درختان پرشمار در استان فارس و شیراز، خصوصاً در مناطق مرکزی و جنوب و شرق استان فارس، نارنج است، درختی به غایت زیبا و همیشه سبز، مقاوم و پر خاصیت، درختی که همه‌ی اجزایش سبب آسایش انسان بوده و هست. نارنج میوه‌ای است سرشار از خصوصیت‌های غذایی که بواسطه‌ی طعم و بوی بی‌نظیرش، همواره در سفره‌ی ایرانی‌ها و خصوصاً شیرازی‌ها ایفای نقش کرده و می‌کند بگونه‌ای که اغلب مردم شیراز ترجیح می‌دهند همراه با غذاهای مختلف، از افشره نارنج استفاده کنند. می توانید بهار نارنج را در سفر با تور شیراز سوغات با خود بیاورید.

و بهار نارنج، شکوفه‌ای که در انتها، به نارنج بدل می‌شود، خود مملو از خاصیت است، این گل زیبا بواسطه‌ی عطردل انگیزی که دارد، بعنوان طعم دهنده‌ی انواع نوشیدنی‌ها، از جمله چای، در شیراز و فارس استفاده فراوان دارد. از طرفی چون عطر این شکوفه، دل‌زدگی ایجاد نمی‌کند، استفاده از بهارنارنج برای تغییر بوی فضای اتومبیل و خانه و یخچال و ... متداول است. بهارنارنج را کدبانوهای شیراز مربا می‌کنند و قدیمی‌ترها به خوبی شیوه‌ی گرفتن عرق بهار نارنج را از آن آموخته‌اند. افشره(عرق) بهارنارنج، آرامبخش است و یک مسکن مطلوب برای کسانی‌که زودجوش هستند و سریع ناراحت می‌شوند و عنان از کف می‌دهند و خواب‌آور است برای کسانی‌که خواب به سختی راه به چشمشان می یابد.

عطر بهارنارنج را بسیاری از شهروندان خوش ذوق، بعنوان عطری ماندگار استفاده می‌کنند، با این شیوه که مقداری از برگ‌های بهار نارنج را درون جیب پیراهن و لباس خود می‌ریزند و آن را کمی فشار می‌دهند تا افشره‌اش خارج شده، لباس را آغشته کند. رایحه‌ی نارنج که از گل آن به دست می‌آید دارای خواص ضدافسردگی، آرام‌بخش، ضداسهال، نرم‌کننده پوست و جلوگیری‌کننده از شکنندگی مویرگ‌هاست. برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

نارنج به علت سرشار بودن از ویتامین سی، در مقابله با کمبود این ویتامین و تقویت بدن در پیشگیری از سرماخوردگی و درمان سرفه‌های خشک، موثر و کارآمد بوده است. همه‌ی قسمت‌های میوه نارنج در شیراز کاربرد خوراکی دارد، آب‌میوه، پوست میوه و گل‌های آن، میوه که دارای ترکیبات مختلفی از جمله املاح، ویتامین‌ها، فلاونوئیدها، اسیدهای گیاهی و اسانس و آثار محرک هضم، ضد یبوست، انرژی‌زا، خلط‌آور، ضدسرفه، آرام‌بخش، برطرف کردن بد خوابی و تسکین شوک است.

در شیراز، از برگ نارنج برای بردن بوی دست‌ها هم استفاده می‌شود، برگ این درخت، را برای دقایقی به دست‌ها می‌مالند و بدون آنکه بشویند، اجازه می‌دهند افشرده آن بر دست خشک شود تا بوی موادی نظیر بنزین و نفت، از دست‌ها زائل شود!

آب نارنج به خصوص برای خروج خلط‌های غلیظ و زردرنگ مفید و در ضمن، آب نارنج نارس در بعضی خواص از نوع رسیده آن قوی‌تر است. از همین‌رو از هر دو نوع رسیده و نارس استفاده می‌شود. از دیگر اثرات آب نارنج می‌توان به ضد سرطان، ضد حساسیت، آنتی‌اکسیدان، محافظ کبد، کاهنده‌ی قند، کلسترول خون، پائین‌آورنده‌ی پرفشاری خون، کاهش اسیداوریک و محرک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

خواص دارویی پوست نارنج شامل ضد گاستریت، ضدحساسیت، ضداسپاسم و دل درد، هضم‌کننده، مقوی معده و اشتهاآور است. این پوست‌ها ممکن است به رنگ سبز مربوط به نارنج نارس و زردرنگ مربوط به نارنج رسیده باشند. میزان مصرف پوست نارنج به عنوان دارویی روزانه 10 تا 15 گرم از پوست تازه یا معادل آن از نوع خشک است. عرق بهار نارنج دارای خواص ضدنفخ، اسپاسم و اثر آرام‌بخش ضعیفی است و گاه برگ های شکوفه نارنج(بهار نارنج) به شکل دم کرده و مانند چای استفاده می شود، به طوریکه 2 گرم از این ماده گیاهی در یک لیوان آب جوش و گذاشتن آن به مدت 10 تا 15 دقیقه روی بخار آب و نوشیدن آن قبل از خواب، بسیار مفید است.

البته برای خشک کردن صحیح گل‌های نارنج هم باید گل‌های ناشکفته را صبح زود جمع‌آوری کرد و در تاریکی خشکاند البته این عمل در فصل بهار که موقع گل‌دهی نارنج است باید انجام شود. در غیر این صورت ممکن است اسانس گل تخریب شده و بو، طعم و خواص آن تغییر کند. عرق بهارنارنج طبیعتی گرم داشته و مقوی جسم و روح است. این عرق اشتهاآوری قوی بوده و برای برطرف کردن ضعف اعصاب، غم و افسردگی مفید بوده و نشاط‌آور است و در تسکین ناراحتی‌های سینه و تپش قلب موثر است.

مداومت در مصرف بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال مفید است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌های کلیه و مثانه و خرد کردن آن‌ها بسیار موثر است. مصرف این عرق هنگام بروز ناراحتی به افراد مبتلا به بیماری غش توصیه می‌شود، از این‌رو وجود یک شیشه از آن در منزل لازم است. به خاطر داشته باشیم که زیاده‌روی در خوردن نارنج به ویژه در ناشتا کبد را ضعیف می‌کند و سبب ضعف معده می‌شود. زیاد بوئیدن بهارنارنج نیز بی‌خوابی می‌آورد و چنانچه عرق بهارنارنج بیش از یک سال در شیشه بماند خاصیت خود را از دست داده و زود فاسد شده و کپک می‌زند.

طی سال‌های اخیر، تجارت بهارنارنج رونقی قابل توجه یافته بگونه‌ای که هر یک کیلو از بهارنارنج بسته به مرغوبیت آن، بین 3 تا 5 میلیون تومان قیمت دارد. جمع‌آوری بهارنارنج بسته به منطقه جغرافیایی استان فارس، از نیمه فروردین ماه و هم‌زمان با شکوفه دادن این گیاه، آغاز شده و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و اوج آن در روزهای پایانی فروردین تا نیمه اردیبهشت‌ماه است. امسال پیش‌بینی می‌شود 25 تن محصول بهار نارنج از نارنجستان های سطح استان فارس جمع‌آوری شود.

نارنج میوه ای اسرارآمیز

 

 

 

تور شیراز اردیبهشت 95

تور اردیبهشت ماه شیراز یکی از پرطرفدارترین تورهای داخلی به شمار می رود. این ایام نه تنها از شلوغی نوروز خبری نیست، بلکه شکوفه های بهارنارنج، گل های رز، محمدی، نرگس و بابونه، جشنواره ای از گل به راه انداخته اند. این یعنی تنفس بوی خوش گل ها تا مرز شیدایی شدن.

مفتخریم در این ایام تور شیراز را با ما تجربه کنید.

قیمت تور زمینی شیراز با اتوبوس VIP و قطار  ( 2 شب و 3 روز )

 

اطلاعات هتل               اتاق 2 تخته (هر نفر)                              اتاق 1 تخته (هر نفر)         
هتل 5 ستاره بزرگ شیراز

800.000 تومان

  هر شب اضافه + 250.000

1.300.000 تومان

هر شب اضافه + 500.000

هتل 5 ستاره چمران شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

900.000 تومان

هر شب اضافه + 290.000

هتل 5 ستاره زندیه شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

800.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

هتل 5 ستاره پارس شیراز

670.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 5 ستاره هما شیراز

780.000 تومان

هر شب اضافه + 250.000

750.000 تومان

هر شب اضافه + 230.000

هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره الیزه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره جام جم شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره رویال شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

---
هتل 4 ستاره پارسیان شیراز

550.000 تومان

هر شب اضافه + 140.000

---
هتل 4 ستاره پارسه شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

650.000 تومان

هر شب اضافه + 180.000

هتل 4 ستاره پارک شیراز

570.000 تومان

هر شب اضافه + 150.000

700.000 تومان

هر شب اضافه + 200.000

هتل 3 ستاره جهانگردی شیراز

450.000 تومان

هر شب اضافه + 90.000

---
هتل 3 ستاره ارگ شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره ارم شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 3 ستاره اطلس شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره سنتی نیایش شیراز

470.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

500.000 تومان

هر شب اضافه + 100.000

هتل 2 ستاره ساسان شیراز

400.000 تومان

هر شب اضافه + 65.000

450.000 تومان

هر شب اضافه + 80.000

 • قیمت‌های اعلام شده به تومان می‌باشد.
 • قیمت‌ها اعلام شده «برای هر نفر» است.
 • در صورت تمایل به سفر با هواپیما، به مبالغ فوق 180،000 تومان افزوده می‌شود.

خدمات تور شیراز

 1. 2 شب و 3 روز اقامت با صبحانه
 2. بلیط رفت و برگشت (اتوبوس VIP، قطار و یا هواپیما)
 3. ترانسفر رفت و برگشت (ترمینال یا فرودگاه) تا هتل
 4. راهنمای مجرب محلی
 5. ورودی اماکن
 6. پذیرایی
 7. بیمه مسئولیت مدنی (200 میلیون تومان دیه، 6 میلیون تومان هزینه درمان پزشکی)
 8. درصورت تمایل به بازدید از سایر دیدنی‌های شیراز می‌توانید با پرداخت هزینه مازاد در هنگام ثبت‌نام، در این گشت‌ها نیز نام‌نویسی فرمایید.

توضیحات تور شیراز اردیبهشت 95 :

 • هتل ها به صورت گارانتی می باشد و غیر قابل استرداد می باشد.
 • گشت ها به صورت گروهی و در ساعات مشخصی اجرا می گردند.
 • برنامه‌های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
 • ساعت تحویل اتاق ۱۵ و ساعت تخلیه اتاق ۱۲ می باشد و آژانس در قبال ساعت های قبل و بعد هیچگونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 • اتاق ۳ تخته بصورت ۲ تخته با سرویس اضافه (کاناپه تخت شو و یا تشک)ارائه می گردد.
 • ارسال 50٪ مبلغ تور تا حداکثر 24 ساعت پس از تایید رزرو الزامی است.
 • کودکان ۵-۳ سال ٪50 مبلغ تور (بدون تخت همراه با خدمات گشت) و بالا ۵ سال کامل محاسبه می گردد.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 67 43 67 43 تماس حاصل نمایید .

تلفن تماس : 67 43 67 43

داخلی 611 -612 آقای دانشی