هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان مدرن شمس در قلب شهر شيراز و نزديک به ابنيه تاريخي شهر شيراز مي باشد و در بدو ورود به شهر از دروازه قرآن قابل مشاهده مي باشد و با امکانات کامل سعي بر رفاه شما ميهمانان عزيز دارد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان شمس به دروازه قرآن مشرف مي باشد.شبهاي زيباي شهر شيراز از داخل اتاقها بسيار ديدني است...از ويژگي هاي منحصر به فرد مکان گزيني اين مجموعه اقامتي و پذيرايي مي توان به نزديکي به نزديکي هتل به مکانهاي تاريخي و جاذبه هاي توريستي اشاره کرد از جمله:حافظيه و باغ جهان نما و سعديه و شاهچراغ...فست فود هتل شمس با سرو انواع فست فودها در محيطي آرام و دلنشين در کنار آکواريوم مي باشد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

از امکانات هتل آپارتمان شمس شیراز می توان به لابی، کافی شاپ، اینترنت در لابی، نمازخانه، بیلیارد، رستوران، پارکینگ، لاندری، کافی نت، آسانسور، خدمات خانه داری، تاکسی سرویس، صندوق امانات اشاره کرد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

 

 

 

 

هتل دو ستاره صدرا شیراز

هتل صدرا شیراز با پرسنل مجرب و مدیریت پویا در تمامی ایام سال پذیرای قدوم گرم میهمانان گرامی خواهد بود. این هتل در موقعیت مکانی بسیار مناسبی قرار دارد . از هتل های شیراز ، هتل صدرا جزو هتلهای قیمت متوسط شیراز است .هتل دو ستاره صدرا شیراز واقع در مرکز شهر تاریخی شیراز، نزدیک به اماکن گردشگری و مراکز تجاری است.

هتل دو ستاره صدرا شیراز

از امکانات هتل صدرا شیراز می توان به رستوران، پارکینگ، اینترنت رایگان در لابی، آسانسور، صندوق امانات، نمازخانه، باشگاه بیلیارد، اعلام حریق، لاندری، رم سرویس... اشاره کرد.

فاصله تا ایستگاه راه آهن 21.1 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا بازار وکیل 1.0 کيلومتر ( 13 دقيقه )

فاصله تا باغ نارنجستان قوام 2.3 کيلومتر ( 28 دقيقه )

فاصله تا باغ ارم 3.2 کيلومتر ( 7 دقيقه )

فاصله تا سعدیه 7.5 کيلومتر ( 14 دقيقه )

فاصله تا حافظیه 3.4 کيلومتر ( 9 دقيقه )

فاصله تا فرودگاه بین المللی 17.0 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا پایانه مسافربری 8.1 کيلومتر ( 13 دقيقه )

هتل دو ستاره صدرا شیراز

آدرس هتل صدرا شیراز : فارس- شیراز - خیابان کریم خان زند - خیابان رودکی - پلاک 1
تلفن هتل صدرا شیراز : 07112224740

هتل دو ستاره صدرا شیراز

 

  کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید

کتیبه تاریخی تنگ خشک سیوند که از دیدنی های شیراز است ، در کنار سیوند خرابه وگورستان صفوی سیوند و در ۲۰۰متری سیوند کنونی بردامنه‌های کوههای سیوند واقع شده است. درزبان سیوندی به آن کتیبه تنگه فشک گفته می‌شود.از آثار تاریخی شیراز ، کتیبه سیوند است . کتیبه پهلوی تنگ خشک سیوند، این کتیبه نخستین سندی است که در آن از سیوند نام برده شده است و درآن چگونگی ساخت تخت جمشید شرح داده شده است . این اثر در تاریخ ۷ مهر۱۳۵۴بشماره ۱۱۱۱در فهرست آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است.
کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید
تنگ فشک سیوند در كنار جاده آسفالته سيوند بين تخت جمشيد و پاسارگاد قرار دارد.تخته سنگ بزرگي به ابعاد 3*4 متر و بلندي 80 سانتيمتر در تنگ خشك قرار دارد كه نبشته هايي به خط پهلوي كتابي و سطرهاي عمودي در سه طرف آن كنده شده است.هر سه نبشته آسيب ديده اند و تقريبا ناخوانا هستند. در حدود بيست متري سنگ نبشته دار در شيب رو به بالاي كوه حوض سنگي آسيب ديده اي به بزرگي 100*150 و عمق 50 سانتيمتر با تراشي خشن وجود دارد كه احتمالا يك گور بوده است. نبشته سوم متاسفانه قابل خواندن نيست. نبشته هاي اول و دوم مربوط به بخشيده شدن منطقه اي پر باغ از سوي كسي به نام فرخ پسر نرمان است

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران


رصدخانه شهر گور قدیمی‌ترین رصدخانه ایران به‌شمار می‌رود. برج ستاره‌شناسی پیدا شده در شهر گور، از خشت و گل و کاملا تندرست است. قطری نزدیک ۶۵/۵ متر دارد که روی آن، ۱۲ نشانه از علامت‌های بکار گرفته شده در اندازه‌گیری‌های رصدی و سکوهایی نموداری، هست . این رصدخانه یکی از مهم ترین دیدنی های شیراز است .

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

رصدخانه شهر گور یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های کهن تاریخ ایران است.این رصدخانه در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور (فیروزآباد) قرار داشت. این رصدخانه شاهکاری که از جاهای دیدنی شیراز است ، از دانش ایران در آن عصر محسوب می‌شود.پروفسور «دیتریش هوف» در حفاری شهرگور فیروزآباد فارس به سازه‌ای دایره‌ای‌شکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمی‌ترین نمونه از رصدخانه‌های به‌دست آمده در ایران و از آن دوران ساسانی است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران
نمونه‌های همانندی از این سازه که از اماکن دیدنی شیراز است در دهلی و جیپور هند هست؛ ولی باتوجه به این‌که رصدخانه مراغه مربوط به دوره ایلخانان مغول و نزدیک سیصد سال پس‌از رصدخانه شهرگور بنا شده‌است، این سازه، . احتمال می‌رود که سازه دایره‌ای‌شکل شهر گور برای نصب دستگاه‌های سینوسی به‌کار می‌رفته و بلندی دیواره‌های آن که بدون سقف بنا شده، نزدیک ۶۵ سانتی‌متر بوده‌است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

فارس در سده چهارم هجری قمری، مرکز بزرگی برای ستاره‌شناسی است. بر پایه اسناد تاریخی، امیرعضدالدوله دیلمی در دوران حکومت خود در فارس، منش معروفی به نام عبدالرحمان صوفی را به سمت استاد ریاضی و اخترشناسی به منطقه می‌آورد و او در شهرگور که مورد دلبستگی امیرعضدالدوله بوده‌است، ساکن می‌شود. صوفی در سال ۲۸۱ هجری قمری زاده شد و در سال ۳۳۵ هجری قمری در شیراز درگذشت کرد؛ او رصدهایی را در شیراز انجام داده و تاریخ‌نویسان گفته‌اند که برای زمانی در شیراز به انجام محاسبات نجومی سرگرم بوده‌است. 

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز


مسجد جامع اسیر یکی از یکی از قدیمی ترین مساجد استان فارس و ایران بوده که در زمان حکومت عمربن عبدالعزیز و در سال 90 هجری قمری ساخته شده است . این مسجد از مساجد تاریخی شیراز است . مسجد جامع اسیر واقع در مرکز بخش اسیر در شهرستان مهر از جمله مساجدی است که بنابر اسناد معتبر همچون فارسنامه ناصری و جغرافیا و اسامی دهات کشور و ... در سال ۹۰ هجری قمری و در زمان حکومت عمر بن عبدالعزیز ساخته شده‌است.
مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز
مسجد جامع اسیر که تاکنون چندین بار بازسازی شده‌است و از دیدنی های شیراز است در سالهای قبل از انقلاب در اثر بی توجهی مسوولان حکومت وقت و غفلت افراد محلی تخریب شد و به جای آن مسجد جدیدی در محل اولیه مسجد بنا نهاده شده و آن همه شکوه و تاریخ جاویدان و معماری زیبای اسلامی و منحصر به فرد به تلی از خاک مبدل شده‌است.این مسجد دارای شبستانی زیبا و دارای سقفی مدور و گنبدی شکل بود که در سالهای اخیر تخریب شده‌است.

هتل سه ستاره جهانگردی شیراز
   

هتل جهانگردی شیراز یکی از بهترین هتل شیراز است که با فضای باز با ۲۰هزار متر مربع و فضای سبز منحصر به فرد،اتاقها و سوئیتها بصورت ویلایی ساخته شده در سال ۷۴ تجدید بنای مجدد و در سال ۸۳ بازسازی مجدد انجام پذیرفت. از هتل های شیرازکه اقامت در آن بسیار لذت بخش است ، هتل جهانگردی ست .
هتل جهانگردی شیراز
 
فاصله تا بازار : ۳ کیلومتر . فاصله تا اماکن دیدنی شیراز ۲ کیلومتر . فاصله تا مرکز شهر : ۲ کیلومتر ... از جمله آثار تاریخی شهر شیراز این موارد می باشند: آرامگاه سعدی ، ارگ کریمخان،شاهچراغ(ع) ، آرامگاه حافظ،باغ ارم ، باغ عفیف آباد،دروازه قرآن، مسجد جامع عتیق، مسجد نصیرالملک،مسجد وکیل، نارنجستان قوام.مجتمع در شمالشرقی شهر قرارگرفته. دسترسی آسان به تمامی اماکن دیدنی و مرکز شهر را دراد.
هتل جهانگردی شیراز
 
آدرس مجتمع جهانگردی شیراز : شیراز - کلبه سعدی - ابتدای بلوار نصر
هتل جهانگردی شیراز
 
هتل جهانگردی شیراز
 

 لونا پارک شیراز

لونا پارک در شمال شهر شیراز و در کنار دروازه قرآن قرار دارد. این پارک با استفاده از فناوری‌های خارجی، بازی‌هایی را برای اولین بار به ایران آورد. از مراکز تفریحی شیراز میتوان به لونا پارک اشاره کرد . لونا پارک شیراز یکی از پارک‌های شهر شیراز است  این پارک خصوصیات متمایزی نسبت به بقیه پارک‌ها دارد.

 لونا پارک شیراز

فضای زیبای کوهستانی این پارک و هوای خوب آن یکی از بهترین پارک های ایران را ساخته‌است . در ۲سال اخیر بازی های خیلی جدیدو هیجانی و مدرنی به آن اضافه شده است. همچنین یک فضای بادی شامل ۴ قلعه بادی بزرگ-تردمیل-آینه-وسایل ورزشی دیگر تنها برای بانوان با فضایی سر پوشیده است.

 لونا پارک شیراز

 لونا پارک شیراز

موزه پارس شیراز


موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در سفر شیراز برای بازدید از دیدنی های شیراز باید برنامه ای منظم داشته باشید تا از همه موارد دیدن کنید . موزه پارس شیراز موزه‌ای است واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌گردد.
موزه پارس شیراز
موزه پارس در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است.آرامگاه کریم خان که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد. موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.کریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی (هشت و نیم هشت) زیبایی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است. نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته اند.
موزه پارس شیراز
نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی به صورت هشت ضلعی است با تزئینات کاشی نگاره‌های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده اند، این نگاره‌ها به قرنیه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایت بر تخت نشستن حضرت سلیمان را نشان می‌دهد. چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی وچهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است.
موزه پارس شیراز
پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند. و مجدداً در زمان رضا شاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی ، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور مشغول به فعالیت شد. آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود.
موزه پارس شیراز
 
موزه پارس شیراز

 

 

 

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
 

در موزه آواها و نواها ادوات ضبط و پخش قدیمی، سازهای سنتی، کتاب‌های تخصصی موسیقی، آرشیو عکس‌های تخصصی در حوزه موسیقی، آثار صوتی شامل انواع موسیقی ایرانی، کلاسیک جهان و موسیقی ملل نگهداری می‌شود.

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

خانه های تاریخی شیراز ، این روزها به موزه هایی برای نمایش هنرهای مردم شیراز تبدیل شده اند . موزه آواها و نواها در خانه منطقی‌نژاد، در میدان احمدی و پشت مسجد نو قرار دارد. این خانه که از دیدنی های شیرازاست ، از خانه‌های دوران قاجار می باشد و در سال 1384 خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیراز به موزه آرشیو آواها و نواها تبدیل شد. این موزه شامل بخش‌های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی- تصویری، گالری ساز، اسناد و دست‌نوشته‌های استادان موسیقی و... می باشد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
ساختمان این موزه از نظر تاریخی و هنری نیز از ارزش بالایی برخوردار است. ستون های چوبی، طاق ها و سرستون های مقرنس کاری شده، اتاق آیینه کاری، تزیینات آیینه، نقاشی های گل و بوته، نقوش اسلیمی، نقاشی های زیبا و نفیس، دریچه های مشبک چوبی، گچبری، درهای چوبی منبت و معرق کاری شده از هنرهایی است که در این دوره به چشم می خورد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز

نقش سراب بهرام ، بهرام دوم پادشاه ساسانی را تصویر کرده است که به همراه چهار تن از بزرگان دربار خود بر فراز چشمه ای که از زیر پایشان از دل کوه بیرون می آید ایستاده اند و به نشانه احترام انگشت های سبابه خود را رو به آسمان گرفته اند. این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
نظیر دیدنی های شیراز را در هیچ جای دنیا نمیتوان یافت . نقش برجسته سراب بهرام مربوط به دوره ساسانیان است و در ۳ کیلومتری نورآباد شیراز ، پائین شاپور وفهلیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است . در سمت راست جاده پایین كوهستان در محوطه مصفایی كه به نام سراب بهرام خوانده میشود نقش برجسته ای به درازای سه متر و 85 و پهنای دو متر و 90 برسنگ حجاری كرده اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
در این مكان آب از چشمه سار زیبایی بیرون آمده جاری میشودو محل وسیع با نزهتی برای تفریح و استراحت است تصویر بهرام دوم را درنقش رستم و گویوم و سر مشهد و تنگ چوگان نیز حجاری كرده اند.در این نقش برجسته دیده میشود كه در وسط از رو به رو نشسته و در هر جانب او دو نفر از بزرگان ساسانی به حال احترام ایستاده مانند صحنه های دیگر انگشت سبابه خود را به حالت احترام به طور خمیده رو به بالا نگاه داشته اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان مدرن شمس در قلب شهر شيراز و نزديک به ابنيه تاريخي شهر شيراز مي باشد و در بدو ورود به شهر از دروازه قرآن قابل مشاهده مي باشد و با امکانات کامل سعي بر رفاه شما ميهمانان عزيز دارد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان شمس به دروازه قرآن مشرف مي باشد.شبهاي زيباي شهر شيراز از داخل اتاقها بسيار ديدني است...از ويژگي هاي منحصر به فرد مکان گزيني اين مجموعه اقامتي و پذيرايي مي توان به نزديکي به نزديکي هتل به مکانهاي تاريخي و جاذبه هاي توريستي اشاره کرد از جمله:حافظيه و باغ جهان نما و سعديه و شاهچراغ...فست فود هتل شمس با سرو انواع فست فودها در محيطي آرام و دلنشين در کنار آکواريوم مي باشد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

از امکانات هتل آپارتمان شمس شیراز می توان به لابی، کافی شاپ، اینترنت در لابی، نمازخانه، بیلیارد، رستوران، پارکینگ، لاندری، کافی نت، آسانسور، خدمات خانه داری، تاکسی سرویس، صندوق امانات اشاره کرد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

 

 

 

 

هتل دو ستاره صدرا شیراز

هتل صدرا شیراز با پرسنل مجرب و مدیریت پویا در تمامی ایام سال پذیرای قدوم گرم میهمانان گرامی خواهد بود. این هتل در موقعیت مکانی بسیار مناسبی قرار دارد . از هتل های شیراز ، هتل صدرا جزو هتلهای قیمت متوسط شیراز است .هتل دو ستاره صدرا شیراز واقع در مرکز شهر تاریخی شیراز، نزدیک به اماکن گردشگری و مراکز تجاری است.

هتل دو ستاره صدرا شیراز

از امکانات هتل صدرا شیراز می توان به رستوران، پارکینگ، اینترنت رایگان در لابی، آسانسور، صندوق امانات، نمازخانه، باشگاه بیلیارد، اعلام حریق، لاندری، رم سرویس... اشاره کرد.

فاصله تا ایستگاه راه آهن 21.1 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا بازار وکیل 1.0 کيلومتر ( 13 دقيقه )

فاصله تا باغ نارنجستان قوام 2.3 کيلومتر ( 28 دقيقه )

فاصله تا باغ ارم 3.2 کيلومتر ( 7 دقيقه )

فاصله تا سعدیه 7.5 کيلومتر ( 14 دقيقه )

فاصله تا حافظیه 3.4 کيلومتر ( 9 دقيقه )

فاصله تا فرودگاه بین المللی 17.0 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا پایانه مسافربری 8.1 کيلومتر ( 13 دقيقه )

هتل دو ستاره صدرا شیراز

آدرس هتل صدرا شیراز : فارس- شیراز - خیابان کریم خان زند - خیابان رودکی - پلاک 1
تلفن هتل صدرا شیراز : 07112224740

هتل دو ستاره صدرا شیراز

 

  کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید

کتیبه تاریخی تنگ خشک سیوند که از دیدنی های شیراز است ، در کنار سیوند خرابه وگورستان صفوی سیوند و در ۲۰۰متری سیوند کنونی بردامنه‌های کوههای سیوند واقع شده است. درزبان سیوندی به آن کتیبه تنگه فشک گفته می‌شود.از آثار تاریخی شیراز ، کتیبه سیوند است . کتیبه پهلوی تنگ خشک سیوند، این کتیبه نخستین سندی است که در آن از سیوند نام برده شده است و درآن چگونگی ساخت تخت جمشید شرح داده شده است . این اثر در تاریخ ۷ مهر۱۳۵۴بشماره ۱۱۱۱در فهرست آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است.
کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید
تنگ فشک سیوند در كنار جاده آسفالته سيوند بين تخت جمشيد و پاسارگاد قرار دارد.تخته سنگ بزرگي به ابعاد 3*4 متر و بلندي 80 سانتيمتر در تنگ خشك قرار دارد كه نبشته هايي به خط پهلوي كتابي و سطرهاي عمودي در سه طرف آن كنده شده است.هر سه نبشته آسيب ديده اند و تقريبا ناخوانا هستند. در حدود بيست متري سنگ نبشته دار در شيب رو به بالاي كوه حوض سنگي آسيب ديده اي به بزرگي 100*150 و عمق 50 سانتيمتر با تراشي خشن وجود دارد كه احتمالا يك گور بوده است. نبشته سوم متاسفانه قابل خواندن نيست. نبشته هاي اول و دوم مربوط به بخشيده شدن منطقه اي پر باغ از سوي كسي به نام فرخ پسر نرمان است

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران


رصدخانه شهر گور قدیمی‌ترین رصدخانه ایران به‌شمار می‌رود. برج ستاره‌شناسی پیدا شده در شهر گور، از خشت و گل و کاملا تندرست است. قطری نزدیک ۶۵/۵ متر دارد که روی آن، ۱۲ نشانه از علامت‌های بکار گرفته شده در اندازه‌گیری‌های رصدی و سکوهایی نموداری، هست . این رصدخانه یکی از مهم ترین دیدنی های شیراز است .

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

رصدخانه شهر گور یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های کهن تاریخ ایران است.این رصدخانه در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور (فیروزآباد) قرار داشت. این رصدخانه شاهکاری که از جاهای دیدنی شیراز است ، از دانش ایران در آن عصر محسوب می‌شود.پروفسور «دیتریش هوف» در حفاری شهرگور فیروزآباد فارس به سازه‌ای دایره‌ای‌شکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمی‌ترین نمونه از رصدخانه‌های به‌دست آمده در ایران و از آن دوران ساسانی است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران
نمونه‌های همانندی از این سازه که از اماکن دیدنی شیراز است در دهلی و جیپور هند هست؛ ولی باتوجه به این‌که رصدخانه مراغه مربوط به دوره ایلخانان مغول و نزدیک سیصد سال پس‌از رصدخانه شهرگور بنا شده‌است، این سازه، . احتمال می‌رود که سازه دایره‌ای‌شکل شهر گور برای نصب دستگاه‌های سینوسی به‌کار می‌رفته و بلندی دیواره‌های آن که بدون سقف بنا شده، نزدیک ۶۵ سانتی‌متر بوده‌است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

فارس در سده چهارم هجری قمری، مرکز بزرگی برای ستاره‌شناسی است. بر پایه اسناد تاریخی، امیرعضدالدوله دیلمی در دوران حکومت خود در فارس، منش معروفی به نام عبدالرحمان صوفی را به سمت استاد ریاضی و اخترشناسی به منطقه می‌آورد و او در شهرگور که مورد دلبستگی امیرعضدالدوله بوده‌است، ساکن می‌شود. صوفی در سال ۲۸۱ هجری قمری زاده شد و در سال ۳۳۵ هجری قمری در شیراز درگذشت کرد؛ او رصدهایی را در شیراز انجام داده و تاریخ‌نویسان گفته‌اند که برای زمانی در شیراز به انجام محاسبات نجومی سرگرم بوده‌است. 

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز


مسجد جامع اسیر یکی از یکی از قدیمی ترین مساجد استان فارس و ایران بوده که در زمان حکومت عمربن عبدالعزیز و در سال 90 هجری قمری ساخته شده است . این مسجد از مساجد تاریخی شیراز است . مسجد جامع اسیر واقع در مرکز بخش اسیر در شهرستان مهر از جمله مساجدی است که بنابر اسناد معتبر همچون فارسنامه ناصری و جغرافیا و اسامی دهات کشور و ... در سال ۹۰ هجری قمری و در زمان حکومت عمر بن عبدالعزیز ساخته شده‌است.
مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز
مسجد جامع اسیر که تاکنون چندین بار بازسازی شده‌است و از دیدنی های شیراز است در سالهای قبل از انقلاب در اثر بی توجهی مسوولان حکومت وقت و غفلت افراد محلی تخریب شد و به جای آن مسجد جدیدی در محل اولیه مسجد بنا نهاده شده و آن همه شکوه و تاریخ جاویدان و معماری زیبای اسلامی و منحصر به فرد به تلی از خاک مبدل شده‌است.این مسجد دارای شبستانی زیبا و دارای سقفی مدور و گنبدی شکل بود که در سالهای اخیر تخریب شده‌است.

هتل سه ستاره جهانگردی شیراز
   

هتل جهانگردی شیراز یکی از بهترین هتل شیراز است که با فضای باز با ۲۰هزار متر مربع و فضای سبز منحصر به فرد،اتاقها و سوئیتها بصورت ویلایی ساخته شده در سال ۷۴ تجدید بنای مجدد و در سال ۸۳ بازسازی مجدد انجام پذیرفت. از هتل های شیرازکه اقامت در آن بسیار لذت بخش است ، هتل جهانگردی ست .
هتل جهانگردی شیراز
 
فاصله تا بازار : ۳ کیلومتر . فاصله تا اماکن دیدنی شیراز ۲ کیلومتر . فاصله تا مرکز شهر : ۲ کیلومتر ... از جمله آثار تاریخی شهر شیراز این موارد می باشند: آرامگاه سعدی ، ارگ کریمخان،شاهچراغ(ع) ، آرامگاه حافظ،باغ ارم ، باغ عفیف آباد،دروازه قرآن، مسجد جامع عتیق، مسجد نصیرالملک،مسجد وکیل، نارنجستان قوام.مجتمع در شمالشرقی شهر قرارگرفته. دسترسی آسان به تمامی اماکن دیدنی و مرکز شهر را دراد.
هتل جهانگردی شیراز
 
آدرس مجتمع جهانگردی شیراز : شیراز - کلبه سعدی - ابتدای بلوار نصر
هتل جهانگردی شیراز
 
هتل جهانگردی شیراز
 

 لونا پارک شیراز

لونا پارک در شمال شهر شیراز و در کنار دروازه قرآن قرار دارد. این پارک با استفاده از فناوری‌های خارجی، بازی‌هایی را برای اولین بار به ایران آورد. از مراکز تفریحی شیراز میتوان به لونا پارک اشاره کرد . لونا پارک شیراز یکی از پارک‌های شهر شیراز است  این پارک خصوصیات متمایزی نسبت به بقیه پارک‌ها دارد.

 لونا پارک شیراز

فضای زیبای کوهستانی این پارک و هوای خوب آن یکی از بهترین پارک های ایران را ساخته‌است . در ۲سال اخیر بازی های خیلی جدیدو هیجانی و مدرنی به آن اضافه شده است. همچنین یک فضای بادی شامل ۴ قلعه بادی بزرگ-تردمیل-آینه-وسایل ورزشی دیگر تنها برای بانوان با فضایی سر پوشیده است.

 لونا پارک شیراز

 لونا پارک شیراز

موزه پارس شیراز


موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در سفر شیراز برای بازدید از دیدنی های شیراز باید برنامه ای منظم داشته باشید تا از همه موارد دیدن کنید . موزه پارس شیراز موزه‌ای است واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌گردد.
موزه پارس شیراز
موزه پارس در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است.آرامگاه کریم خان که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد. موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.کریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی (هشت و نیم هشت) زیبایی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است. نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته اند.
موزه پارس شیراز
نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی به صورت هشت ضلعی است با تزئینات کاشی نگاره‌های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده اند، این نگاره‌ها به قرنیه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایت بر تخت نشستن حضرت سلیمان را نشان می‌دهد. چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی وچهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است.
موزه پارس شیراز
پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند. و مجدداً در زمان رضا شاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی ، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور مشغول به فعالیت شد. آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود.
موزه پارس شیراز
 
موزه پارس شیراز

 

 

 

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
 

در موزه آواها و نواها ادوات ضبط و پخش قدیمی، سازهای سنتی، کتاب‌های تخصصی موسیقی، آرشیو عکس‌های تخصصی در حوزه موسیقی، آثار صوتی شامل انواع موسیقی ایرانی، کلاسیک جهان و موسیقی ملل نگهداری می‌شود.

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

خانه های تاریخی شیراز ، این روزها به موزه هایی برای نمایش هنرهای مردم شیراز تبدیل شده اند . موزه آواها و نواها در خانه منطقی‌نژاد، در میدان احمدی و پشت مسجد نو قرار دارد. این خانه که از دیدنی های شیرازاست ، از خانه‌های دوران قاجار می باشد و در سال 1384 خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیراز به موزه آرشیو آواها و نواها تبدیل شد. این موزه شامل بخش‌های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی- تصویری، گالری ساز، اسناد و دست‌نوشته‌های استادان موسیقی و... می باشد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
ساختمان این موزه از نظر تاریخی و هنری نیز از ارزش بالایی برخوردار است. ستون های چوبی، طاق ها و سرستون های مقرنس کاری شده، اتاق آیینه کاری، تزیینات آیینه، نقاشی های گل و بوته، نقوش اسلیمی، نقاشی های زیبا و نفیس، دریچه های مشبک چوبی، گچبری، درهای چوبی منبت و معرق کاری شده از هنرهایی است که در این دوره به چشم می خورد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز

نقش سراب بهرام ، بهرام دوم پادشاه ساسانی را تصویر کرده است که به همراه چهار تن از بزرگان دربار خود بر فراز چشمه ای که از زیر پایشان از دل کوه بیرون می آید ایستاده اند و به نشانه احترام انگشت های سبابه خود را رو به آسمان گرفته اند. این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
نظیر دیدنی های شیراز را در هیچ جای دنیا نمیتوان یافت . نقش برجسته سراب بهرام مربوط به دوره ساسانیان است و در ۳ کیلومتری نورآباد شیراز ، پائین شاپور وفهلیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است . در سمت راست جاده پایین كوهستان در محوطه مصفایی كه به نام سراب بهرام خوانده میشود نقش برجسته ای به درازای سه متر و 85 و پهنای دو متر و 90 برسنگ حجاری كرده اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
در این مكان آب از چشمه سار زیبایی بیرون آمده جاری میشودو محل وسیع با نزهتی برای تفریح و استراحت است تصویر بهرام دوم را درنقش رستم و گویوم و سر مشهد و تنگ چوگان نیز حجاری كرده اند.در این نقش برجسته دیده میشود كه در وسط از رو به رو نشسته و در هر جانب او دو نفر از بزرگان ساسانی به حال احترام ایستاده مانند صحنه های دیگر انگشت سبابه خود را به حالت احترام به طور خمیده رو به بالا نگاه داشته اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان مدرن شمس در قلب شهر شيراز و نزديک به ابنيه تاريخي شهر شيراز مي باشد و در بدو ورود به شهر از دروازه قرآن قابل مشاهده مي باشد و با امکانات کامل سعي بر رفاه شما ميهمانان عزيز دارد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

هتل آپارتمان شمس به دروازه قرآن مشرف مي باشد.شبهاي زيباي شهر شيراز از داخل اتاقها بسيار ديدني است...از ويژگي هاي منحصر به فرد مکان گزيني اين مجموعه اقامتي و پذيرايي مي توان به نزديکي به نزديکي هتل به مکانهاي تاريخي و جاذبه هاي توريستي اشاره کرد از جمله:حافظيه و باغ جهان نما و سعديه و شاهچراغ...فست فود هتل شمس با سرو انواع فست فودها در محيطي آرام و دلنشين در کنار آکواريوم مي باشد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

از امکانات هتل آپارتمان شمس شیراز می توان به لابی، کافی شاپ، اینترنت در لابی، نمازخانه، بیلیارد، رستوران، پارکینگ، لاندری، کافی نت، آسانسور، خدمات خانه داری، تاکسی سرویس، صندوق امانات اشاره کرد.

هتل آپارتمان یک ستاره شمس شیراز

 

 

 

 

هتل دو ستاره صدرا شیراز

هتل صدرا شیراز با پرسنل مجرب و مدیریت پویا در تمامی ایام سال پذیرای قدوم گرم میهمانان گرامی خواهد بود. این هتل در موقعیت مکانی بسیار مناسبی قرار دارد . از هتل های شیراز ، هتل صدرا جزو هتلهای قیمت متوسط شیراز است .هتل دو ستاره صدرا شیراز واقع در مرکز شهر تاریخی شیراز، نزدیک به اماکن گردشگری و مراکز تجاری است.

هتل دو ستاره صدرا شیراز

از امکانات هتل صدرا شیراز می توان به رستوران، پارکینگ، اینترنت رایگان در لابی، آسانسور، صندوق امانات، نمازخانه، باشگاه بیلیارد، اعلام حریق، لاندری، رم سرویس... اشاره کرد.

فاصله تا ایستگاه راه آهن 21.1 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا بازار وکیل 1.0 کيلومتر ( 13 دقيقه )

فاصله تا باغ نارنجستان قوام 2.3 کيلومتر ( 28 دقيقه )

فاصله تا باغ ارم 3.2 کيلومتر ( 7 دقيقه )

فاصله تا سعدیه 7.5 کيلومتر ( 14 دقيقه )

فاصله تا حافظیه 3.4 کيلومتر ( 9 دقيقه )

فاصله تا فرودگاه بین المللی 17.0 کيلومتر ( 24 دقيقه )

فاصله تا پایانه مسافربری 8.1 کيلومتر ( 13 دقيقه )

هتل دو ستاره صدرا شیراز

آدرس هتل صدرا شیراز : فارس- شیراز - خیابان کریم خان زند - خیابان رودکی - پلاک 1
تلفن هتل صدرا شیراز : 07112224740

هتل دو ستاره صدرا شیراز

 

  کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید

کتیبه تاریخی تنگ خشک سیوند که از دیدنی های شیراز است ، در کنار سیوند خرابه وگورستان صفوی سیوند و در ۲۰۰متری سیوند کنونی بردامنه‌های کوههای سیوند واقع شده است. درزبان سیوندی به آن کتیبه تنگه فشک گفته می‌شود.از آثار تاریخی شیراز ، کتیبه سیوند است . کتیبه پهلوی تنگ خشک سیوند، این کتیبه نخستین سندی است که در آن از سیوند نام برده شده است و درآن چگونگی ساخت تخت جمشید شرح داده شده است . این اثر در تاریخ ۷ مهر۱۳۵۴بشماره ۱۱۱۱در فهرست آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است.
کتیبه تنگ خشک سیوند شناسنامه تخت جمشید
تنگ فشک سیوند در كنار جاده آسفالته سيوند بين تخت جمشيد و پاسارگاد قرار دارد.تخته سنگ بزرگي به ابعاد 3*4 متر و بلندي 80 سانتيمتر در تنگ خشك قرار دارد كه نبشته هايي به خط پهلوي كتابي و سطرهاي عمودي در سه طرف آن كنده شده است.هر سه نبشته آسيب ديده اند و تقريبا ناخوانا هستند. در حدود بيست متري سنگ نبشته دار در شيب رو به بالاي كوه حوض سنگي آسيب ديده اي به بزرگي 100*150 و عمق 50 سانتيمتر با تراشي خشن وجود دارد كه احتمالا يك گور بوده است. نبشته سوم متاسفانه قابل خواندن نيست. نبشته هاي اول و دوم مربوط به بخشيده شدن منطقه اي پر باغ از سوي كسي به نام فرخ پسر نرمان است

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران


رصدخانه شهر گور قدیمی‌ترین رصدخانه ایران به‌شمار می‌رود. برج ستاره‌شناسی پیدا شده در شهر گور، از خشت و گل و کاملا تندرست است. قطری نزدیک ۶۵/۵ متر دارد که روی آن، ۱۲ نشانه از علامت‌های بکار گرفته شده در اندازه‌گیری‌های رصدی و سکوهایی نموداری، هست . این رصدخانه یکی از مهم ترین دیدنی های شیراز است .

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

رصدخانه شهر گور یکی از قدیمی‌ترین رصدخانه‌های کهن تاریخ ایران است.این رصدخانه در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور (فیروزآباد) قرار داشت. این رصدخانه شاهکاری که از جاهای دیدنی شیراز است ، از دانش ایران در آن عصر محسوب می‌شود.پروفسور «دیتریش هوف» در حفاری شهرگور فیروزآباد فارس به سازه‌ای دایره‌ای‌شکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمی‌ترین نمونه از رصدخانه‌های به‌دست آمده در ایران و از آن دوران ساسانی است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران
نمونه‌های همانندی از این سازه که از اماکن دیدنی شیراز است در دهلی و جیپور هند هست؛ ولی باتوجه به این‌که رصدخانه مراغه مربوط به دوره ایلخانان مغول و نزدیک سیصد سال پس‌از رصدخانه شهرگور بنا شده‌است، این سازه، . احتمال می‌رود که سازه دایره‌ای‌شکل شهر گور برای نصب دستگاه‌های سینوسی به‌کار می‌رفته و بلندی دیواره‌های آن که بدون سقف بنا شده، نزدیک ۶۵ سانتی‌متر بوده‌است.
رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

فارس در سده چهارم هجری قمری، مرکز بزرگی برای ستاره‌شناسی است. بر پایه اسناد تاریخی، امیرعضدالدوله دیلمی در دوران حکومت خود در فارس، منش معروفی به نام عبدالرحمان صوفی را به سمت استاد ریاضی و اخترشناسی به منطقه می‌آورد و او در شهرگور که مورد دلبستگی امیرعضدالدوله بوده‌است، ساکن می‌شود. صوفی در سال ۲۸۱ هجری قمری زاده شد و در سال ۳۳۵ هجری قمری در شیراز درگذشت کرد؛ او رصدهایی را در شیراز انجام داده و تاریخ‌نویسان گفته‌اند که برای زمانی در شیراز به انجام محاسبات نجومی سرگرم بوده‌است. 

رصدخانه شهر گور قدیمی ترین رصدخانه ایران

مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز


مسجد جامع اسیر یکی از یکی از قدیمی ترین مساجد استان فارس و ایران بوده که در زمان حکومت عمربن عبدالعزیز و در سال 90 هجری قمری ساخته شده است . این مسجد از مساجد تاریخی شیراز است . مسجد جامع اسیر واقع در مرکز بخش اسیر در شهرستان مهر از جمله مساجدی است که بنابر اسناد معتبر همچون فارسنامه ناصری و جغرافیا و اسامی دهات کشور و ... در سال ۹۰ هجری قمری و در زمان حکومت عمر بن عبدالعزیز ساخته شده‌است.
مسجد جامع اسیر قدیمی ترین مسجد شیراز
مسجد جامع اسیر که تاکنون چندین بار بازسازی شده‌است و از دیدنی های شیراز است در سالهای قبل از انقلاب در اثر بی توجهی مسوولان حکومت وقت و غفلت افراد محلی تخریب شد و به جای آن مسجد جدیدی در محل اولیه مسجد بنا نهاده شده و آن همه شکوه و تاریخ جاویدان و معماری زیبای اسلامی و منحصر به فرد به تلی از خاک مبدل شده‌است.این مسجد دارای شبستانی زیبا و دارای سقفی مدور و گنبدی شکل بود که در سالهای اخیر تخریب شده‌است.

هتل سه ستاره جهانگردی شیراز
   

هتل جهانگردی شیراز یکی از بهترین هتل شیراز است که با فضای باز با ۲۰هزار متر مربع و فضای سبز منحصر به فرد،اتاقها و سوئیتها بصورت ویلایی ساخته شده در سال ۷۴ تجدید بنای مجدد و در سال ۸۳ بازسازی مجدد انجام پذیرفت. از هتل های شیرازکه اقامت در آن بسیار لذت بخش است ، هتل جهانگردی ست .
هتل جهانگردی شیراز
 
فاصله تا بازار : ۳ کیلومتر . فاصله تا اماکن دیدنی شیراز ۲ کیلومتر . فاصله تا مرکز شهر : ۲ کیلومتر ... از جمله آثار تاریخی شهر شیراز این موارد می باشند: آرامگاه سعدی ، ارگ کریمخان،شاهچراغ(ع) ، آرامگاه حافظ،باغ ارم ، باغ عفیف آباد،دروازه قرآن، مسجد جامع عتیق، مسجد نصیرالملک،مسجد وکیل، نارنجستان قوام.مجتمع در شمالشرقی شهر قرارگرفته. دسترسی آسان به تمامی اماکن دیدنی و مرکز شهر را دراد.
هتل جهانگردی شیراز
 
آدرس مجتمع جهانگردی شیراز : شیراز - کلبه سعدی - ابتدای بلوار نصر
هتل جهانگردی شیراز
 
هتل جهانگردی شیراز
 

 لونا پارک شیراز

لونا پارک در شمال شهر شیراز و در کنار دروازه قرآن قرار دارد. این پارک با استفاده از فناوری‌های خارجی، بازی‌هایی را برای اولین بار به ایران آورد. از مراکز تفریحی شیراز میتوان به لونا پارک اشاره کرد . لونا پارک شیراز یکی از پارک‌های شهر شیراز است  این پارک خصوصیات متمایزی نسبت به بقیه پارک‌ها دارد.

 لونا پارک شیراز

فضای زیبای کوهستانی این پارک و هوای خوب آن یکی از بهترین پارک های ایران را ساخته‌است . در ۲سال اخیر بازی های خیلی جدیدو هیجانی و مدرنی به آن اضافه شده است. همچنین یک فضای بادی شامل ۴ قلعه بادی بزرگ-تردمیل-آینه-وسایل ورزشی دیگر تنها برای بانوان با فضایی سر پوشیده است.

 لونا پارک شیراز

 لونا پارک شیراز

موزه پارس شیراز


موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.در سفر شیراز برای بازدید از دیدنی های شیراز باید برنامه ای منظم داشته باشید تا از همه موارد دیدن کنید . موزه پارس شیراز موزه‌ای است واقع در باغ نظر شیراز که در آن اشیایی از دوران پیش و پس از اسلام نگهداری می‌گردد.
موزه پارس شیراز
موزه پارس در سال ۱۳۱۵ خورشیدی بنیاد شده‌است.آرامگاه کریم خان که مربوط به دوره زند است در این مکان قرار دارد. موزه پارس در شیراز، خیابان زند، باغ نظر، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.کریم خان زند در میان باغ نظر، عمارت هشت ضلعی (هشت و نیم هشت) زیبایی ساخت که به روزگار او این عمارت باشکوه محل پذیرایی از میهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده است. نام دیگر آن را باغ حکومتی گفته اند.
موزه پارس شیراز
نمای بیرونی عمارت کلاه فرنگی به صورت هشت ضلعی است با تزئینات کاشی نگاره‌های گل و مرغ و در بالای عمارت اسپرها و لچکیهای کاشیکاری شده بنا را مزین کرده اند، این نگاره‌ها به قرنیه در چهار ضلع منظرهٔ شکارگاه و روایت بر تخت نشستن حضرت سلیمان را نشان می‌دهد. چهار آب نما در چهار سوی ساختمان وجود داشته که آب نمای شمالی آن در مسیر خیابان زند قرار گرفته و تخریب شده است. فضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی وچهار شاه نشین جانبی است. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر در کف فضا طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است.
موزه پارس شیراز
پس از مرگ کریم خان وی را در اینجا به خاک سپردند و آغا محمد خان قاجار در سال ۱۲۰۶ شمسی به دلیل کینه توزی دستور نبش قبر وی را داد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند. و مجدداً در زمان رضا شاه استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت داده شد.این عمارت در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی به همت انجمن آثار ملی ایران و با کوشش و تلاش شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی ، علی سامی و فریدون توللی با تغییر کاربری به عنوان اولین موزه شهرستانهای کشور مشغول به فعالیت شد. آثار موجود در موزه پارس به سه دوره پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی تقسیم می‌شود.
موزه پارس شیراز
 
موزه پارس شیراز

 

 

 

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
 

در موزه آواها و نواها ادوات ضبط و پخش قدیمی، سازهای سنتی، کتاب‌های تخصصی موسیقی، آرشیو عکس‌های تخصصی در حوزه موسیقی، آثار صوتی شامل انواع موسیقی ایرانی، کلاسیک جهان و موسیقی ملل نگهداری می‌شود.

موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

خانه های تاریخی شیراز ، این روزها به موزه هایی برای نمایش هنرهای مردم شیراز تبدیل شده اند . موزه آواها و نواها در خانه منطقی‌نژاد، در میدان احمدی و پشت مسجد نو قرار دارد. این خانه که از دیدنی های شیرازاست ، از خانه‌های دوران قاجار می باشد و در سال 1384 خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیراز به موزه آرشیو آواها و نواها تبدیل شد. این موزه شامل بخش‌های مختلفی چون اتاق شنیداری، دیداری، آرشیو صوتی- تصویری، گالری ساز، اسناد و دست‌نوشته‌های استادان موسیقی و... می باشد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز
ساختمان این موزه از نظر تاریخی و هنری نیز از ارزش بالایی برخوردار است. ستون های چوبی، طاق ها و سرستون های مقرنس کاری شده، اتاق آیینه کاری، تزیینات آیینه، نقاشی های گل و بوته، نقوش اسلیمی، نقاشی های زیبا و نفیس، دریچه های مشبک چوبی، گچبری، درهای چوبی منبت و معرق کاری شده از هنرهایی است که در این دوره به چشم می خورد.
موزه آواها و نواها از دیدنی های شیراز

نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز

نقش سراب بهرام ، بهرام دوم پادشاه ساسانی را تصویر کرده است که به همراه چهار تن از بزرگان دربار خود بر فراز چشمه ای که از زیر پایشان از دل کوه بیرون می آید ایستاده اند و به نشانه احترام انگشت های سبابه خود را رو به آسمان گرفته اند. این مکان یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
نظیر دیدنی های شیراز را در هیچ جای دنیا نمیتوان یافت . نقش برجسته سراب بهرام مربوط به دوره ساسانیان است و در ۳ کیلومتری نورآباد شیراز ، پائین شاپور وفهلیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۱۵ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران در شیراز به ثبت رسیده است . در سمت راست جاده پایین كوهستان در محوطه مصفایی كه به نام سراب بهرام خوانده میشود نقش برجسته ای به درازای سه متر و 85 و پهنای دو متر و 90 برسنگ حجاری كرده اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز
در این مكان آب از چشمه سار زیبایی بیرون آمده جاری میشودو محل وسیع با نزهتی برای تفریح و استراحت است تصویر بهرام دوم را درنقش رستم و گویوم و سر مشهد و تنگ چوگان نیز حجاری كرده اند.در این نقش برجسته دیده میشود كه در وسط از رو به رو نشسته و در هر جانب او دو نفر از بزرگان ساسانی به حال احترام ایستاده مانند صحنه های دیگر انگشت سبابه خود را به حالت احترام به طور خمیده رو به بالا نگاه داشته اند.
نقش سراب بهرام از آثار تاریخی شیراز