نقشه شیراز

شیراز یکی از پنج شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. این شهر یکی از شهرهای موردعلاقه گردشگران تور شیراز می باشد. اگر قصد مسافرت به شهر زیبای شیراز را دارید مسلماً به نقشه شیراز نیاز پیدا می‌کنید.

نقشه کامل شیراز با جزییات

 

نقشه شیراز pdf

 

دانلود نقشه شیراز برای اندروید

نفوذ تلفن همراه در كشور و مزایای منحصر بفرد آن باعث گردیده تا این وسیله ارتباطی به یک دستگاه همه کاره مبدل شود. اکنون شما می توانید نقشه کامل شیراز و مسیرهای اصلی و فرعی و حتی کوچه های داخل شهری را بر روی گوشی تلفن همراه خود داشته باشید تا بدون احتیاج به اینترنت و از طریق جی پی اس گوشی، مسیر خود را به درستی طی نمائید.

 

 

 

 

آتشکده صمیکان شیراز

آتشکده صمیکان یکی از دیدنی های شیراز است که در ۱۶۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. این بنا که در تور شیراز می بینید، مربوط به دوره ساسانیان است و در مسیری که به همین دوره تعلق دارد قرار گرفته. از مهم ترین آثار برجای مانده از دوره ساسانیان «آتشکده ها» هستند که محل عبادت و نیایش زرتشیان به شمار می آیند. در واقع این بناها مکانی مقدس برای نگهداری آتش مقدس و انجام مراسم مذهبی زرتشتیان است. تاریخ تاسیس آتشکده ها همزمان با زمان ظهور زرتشت می باشد.

این آتشکده باید در اصل معبدی میترایی (مهری) بوده است.اگر اسم آتشکده از اسم شهرک سیمکان گرفته شده باشد. در این صورت باید دید که معنی صیمکان یا صمیکان چیست. محمتلترین معنی همانطور که از زبان کُردی برمی آید جایگاه سرد قرارگرفته در سایه و شمال کوه است (مکان آفتاب نگیر پشت کوه).

به احتمال کمتر از این هم، با توجه به شرابهای سرمست کننده در آیین مهرپرستی مردمان کهن پارس میتوان صمی را شکلی از تحریف لغت سوم-ی (هوم به زبان سانسکریت یعنی منسوب به گیاه دارای می خوب) شمرد که آن با پرستش ایزد شراب و شادی و دوستی یعنی مهرپرستی مردم شیراز و کلاً منطقهً فارس در پیش از اسلام همخوانی دارد. می دانیم در سمت عیلام ایزد مهر پارسها از نظر نقش میانجی و قربانی گاو با شیموت (قاصد نیرومند خدایان عیلامی) معادل گرفته میشده است. در دو صورت اخیر باید نام شهرک صیمکان از نام این معبد اخذ شده باشد که احتمال این نوع وجه تسمیه یعنی اخذ نام منطقه از نام معبد آن ضعیف و بعید است. اما در رابطه با خود معبد چارتاقی آن بسیارجالب است که بدانیم نام ایزد معروف خورشید عیلامی ناهونته مرکب از “نا” (روز، روشنایی) و “هیت” (یا “هونته”، منور کننده) است یعنی در مجموع ایزد روشنایی بخش روز است که حاوی فلسفه منطقی شکل چارتاقی ها و بیانگر منشأ عیلامی آنهاست. این منطقه سمیکان جهرم بی شک در عهد دیرین تحت سلطه فرهنگ عیلامی ناهونته پرستی بوده است. این ایزد عیلامی نجیب خورشید و تجارت از سویی به وضوح معادل ایزد خورشید و نور و روشنایی پارسیان و مادها یعنی ایزد مهر است و از سوی دیگر همچنین نشانگر نامهای ناهید و ناستیا (علی القاعده صورتی از ناهیتیا، ایزد خیر و روشنایی روز میتانی ها و هندوان) می باشد و بیانگر منشأ دیگری برای نام الههً پاک زیبایی و آبها یعنی ناهید است.

 

 

 

 

رودخانه شادکام

رودخانه شادکام در محدوده شهرستان اقليد جريان دارد و حاشيه ها و پيرامون آن از ارزش های گردشگاهی مناسبی برا گردشگران تور شیراز برخوردار هستند. این رودخانه از چشمه‌ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت نمدان، به دریاچه کافتر می‌ریزد. نواحی پیرامونی رودخانه شادکام از نظر گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. این رودخانه که از جاذبه های گردشگری شیراز است و به مسافت 17، 18 فرسخ می باشد، در گذشته با نام رودخانه ساریاتن مشهور بوده است. 

وقتی از اقلید بطرف سرحد چهاردانگه حرکت می کنیم و از گردنه تیمارجان (تیمارگون ) سرازیر می شویم، به سه راهی علی آباد ؛آب باریک ، آسپاس می رسیم . به طرف امامزاده سید محمد (ع) برای زیارت تغییر مسیر می دهیم مطمئنا یکی از مقصدهای گردشی و تفریحی ما تالاب زیبائی بود که بنام دریاچه کافتر مشهور شده. بعد از عبور از روستاهای علی آباد ، نظام آباد ، خنجشت ، چشمه رعنا و کافتــــــــر و دیدن عشایر کردشولی که از تیره های مختلفی تشکیل شده و اطراف دریاچه به دامداری و کشاورزی مشغول هستند به امامزاده سید محمد (ع) می رسیم. در شرق‌ روستاي‌ كافتر و جنوب‌ كوه‌ بل‌ در دشتي‌ كه‌ ميان‌ كوههاست‌ از آبهايي‌ كه‌ از دامنه‌ كوهها سرازير مي‌شد و همچنين‌ از آب‌ رودخانه‌ شادكام‌ اين‌ درياچه‌ درست‌ شده‌ بود‌. وجود چشمه‌های ‌ فراوان‌ با آبهای ‌ گوارا كه‌ سرچشمه‌ بيشتر آنها دامنه‌های كوههای اطراف مي‌باشد از ديگر ويژگيهاي‌ طبيعي‌ این منطقه‌ بود‌.

رودخانه شادکام

 

گنبد رمقان شیراز

گنبد رمقان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که در منطقه کوهمره سرخی در کنار روستای رمقان واقع شده است و در بین اهالی محلی به تل نمکدان معروف می باشد. گنبد نمکی رمقان در قسمت غربی روستای رمقان در منطقه کوهمره سرخی رخنمون  يافته است. این جاذبه زمین شناسی در فاصله 60 كيلومتري جنوب غرب شهر شیراز در كنار جاده آسفالته شيراز – روستای بیگدانه واقع شده است. این پديده رمين شناسي زيبا از نظر تکتونیکی و همچنین دارا بودن اشکال رسوبی یکی از جمله آثار جذاب، دیدنی و تماشایی ژئوتوريستي حوضه زاگرس در شهرستان شیراز  می باشد که در این مقاله به معرفی آن پرداخته می شود.

گنبد رمقان شیراز

در سال های نه چندان دور مردم روستاهای همجوار با راه اندازی قافله های به اين تل می رفتند و بلورهای ریز و درشت نمک را برای مصرف سالانه خود حمل می کردند. بلور نمک این نمکدان در بین مردم از قداستی ویژه برخوردار بود، به طوری که هرکس با دیدن تکه ای بلور نمک که در جایی افتاده بود، آن را می بوسد و در جایی امن می گذاشت. معمولا گهواره تمامی کودکان منطقه برای جلوگیری از چشم زخم آراسته به بلور های نمک بود. اگر مزرعه ای خوب محصول می داد، بوستانی پر ثمر می شد و کشتزاری سر سبز می شد، مالکش دور تا دور آن نمک می گذاشت. اگر گاو یا گوسفندی دو قلو می زائید، صاحبش بر گردن آن بلورهای نمک می آویخت. امروزه باورهاي مردم رنگ باخته، با ورود نمك صنعتي قافله هاي نمكي بي رونق شده و تل نمكدان ميزبان سود جوياني شده است، كه بلورهاي مكعبي شكل زيباي نمك را به بهاي ناچيز مي فروشند.

گنبد رمقان شیراز

گنبد نمكي رمقان در منطقه با چشم انداز مارن هاي سرخ رنگ ديده مي شود. اين گنبد در بخش هاي توسط رسوبات و پوشش جنگلي پوشيده شده و در برخي قسمت ها به هم ريخته و تنوع رنگي و سنگي زيادي از خود نشان مي دهد. در محل عبور رودخانه جره، مارن هاي قرمز رنگ به خوبي رخنمون دارند و مناظر زيبايي را خلق كرده اند. شكل گنبدي اين توده نمكي از روستاهاي سبوك، فتح آباد و شكفت كه در دامنه كوه قرار گرفته اند، قابل مشاهده مي باشد. در سه محل كه به تل نمكدان معروف مي باشد توده هاي نمكي از دل زمين بيرون زده اند. اين نمكدان ها دنيايي از عجايب و شگفتي هاي انحلال و رسوبگذاري دارند كه براي ژئوتوريست ها و حتي گردشگران تور شیراز نيز جالب و ديدني مي باشند.

گنبد رمقان شیراز

 

منطقه شکار ممنوع بصیران

یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش استان فارس و کشور ایران، منطقه شکار ممنوع بصیران که با مساحتی 150 هزار هکتاری در 4 کیلومتری جنوب شهرستان اقلید واقع شده است. این منطقه که از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود، به خاطر گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، مورد حفاظت قرار گرفته است. این منطقه از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۷۸ به مدت ۵ سال شکار در آن ممنوع اعلام شده بود.

کوهستان هاي اقليد از رشته كوههاي زاگرس و بلندترين آن كوه بل به ارتفاع 3946 كه تقريباً در وسط منطقه شكار ممنوع بصيران قرار گرفته است. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفي وجود دارد. این منطقه که در طول جغرافیایی E5310 تا E5231 و عرض جغرافیایی N3102 تا N3032 قرار دارد.

در منطقه شکار ممنوع بصیران جانورانی همچون کل و بز، قوچ و میش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، کفتار، شغال، کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق، سنقر گندم‌زار، درنا، اردک و انواع مرغابی‌سانان زندگی می‌کنند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درمنه، انواع گون، خارشتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه‌تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند می‌باشد. این منطقه مورد علاقه گردشگران تور شیراز است. 

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

 

باغ های شیراز

غیرممکن است که مسافری وارد شیراز شود و نخواهد که باغهای رویایی و امارتهایی که در آن بنا شده را ببیند. باغهایی مملو از درختان بهار نارنج و سروناز که چشم هر بیننده ای را ساعتها معطوف خود می کند. باغهایی رویایی شیراز مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران تور شیراز را مجذوب خود خواهد کرد.

باغ های شیراز

 

 • باغ ارم : باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و یکی از جاذبه های طبیعی شیراز به شمار می رود و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی می‌شود. تاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است.این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است.
 • باغ گلشن (عفیف‌آباد) : باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است. این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد.
 • باغ نظر : باغ نظر ، باغ موزه،باغ شاهزاده ،عمارت کلاه‌فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیه تاریخی دوره زندیه در شیراز و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شیراز به شمار می رود. این بنا یک عمارت هشت‌ضلعی است که کریم خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده‌است.
 • باغ دلگشا : باغ دلگشا که یکی از جاذبه های شهر شیراز می باشد، باغی مربوط به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۹۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • نارنجستان قوام : این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل گردیده است.
 • باغ جهان‌نما : باغ جهان نما در شمال‌شرقی شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.
 • باغ جنت :  باغ جنت از جمله باغ های دورهٔ قاجار و جاذبه های گردشگری شیراز است که در صحرای کشن واقع در سمت جنوب شهر شیراز اول جادهٔ بوشهر قرار گرفته‌است.
 • هفت‌تنان : باغ تکیه هفت‌تنان یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز و جاذبه های دیدنی شیراز است. این باغ به سده‌های پیش از عهد زندیه و عمارت آن از بناهای دورهٔ کریم خان زند است. این باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته‌است. بیشتر جهانگردانی که در چند سدهٔ اخیر به شیراز سفر کرده‌اند باغ تکیه هفت تنان و عمارت زیبای آن را وصف کرده‌اند.
 • باغ مینو : محوطه و باغ مینو مربوط به دوره پهلوی است و در شیراز، ضلع غربی خیابان خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۷۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ تخت : باغ تخت یکی از آثار تاریخی شهر شیراز و باغ های دیدنی شیراز می‌باشد. این باغ در ارتفاعات شمالی شهر و در دامنهٔ «کوه باباکوهی» واقع شده‌است و در یکی از پادگان‌های نظامی شیراز قرار گرفته‌است
 • باغ نو : باغ نو و عمارت آن مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان قرآن (حافظ)، روبروی باغ جهان نما واقع شده. احتمالا محل كنوني مهمانسراي سعدي است و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ شاپوری : منزل شاپوری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در شیراز، خیابان انوری، روبروی خیابان اهلی واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است
 • باغ ابوالفتح‌خانی : باغ ابوالفتح‌خانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که به دستور کریمخان زند برای پسرش ابوالفتح‌خان، بنا شده‌است. این باغ در شمال غربی شیراز، در نزدیکی باغ صفا ، باغ ارم و باغ عطاالدوله قرار دارد.بخشی از دیوار شال غربی این باغ در نزدیکی ضلع جنوب شرقی باغ ارم واقع است.
 • باغ سالاری : باغ سالاری یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حبیب‌الله‌خان ، فرزند رضاخان قوام‌الملک بنا شده‌است و چون لقب وی سالارالسلطان بوده بدین نام اشتهار یافته‌است. این باغ که هم‌اکنون پا برجا و در حال بازسازی است در جنوب شرقی شیراز، در ضلع شمالی بولوار سیبویه قرار دارد.
 • باغ نظام‌الدوله (باغ صاحب‌اختیار) : باغ نظام‌الدوله یا باغ صاحب‌اختیار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حسین‌خان مقدم مراغه‌ای ، مشهور به نظام‌الدوله صاحب‌اختیار ، حاکم فارس در دوره قاجار بنا شده‌است.
 • باغ صفا (باغ میرزا آقاخان) : باغ صفا یا باغ میرزاآقاخان یکی از باغ‌های تاریخی و مشهور استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حاجی عزالملک بنا شده است، ولی چون در دوره قاجار توسط شخصی به نام میرزاآقاخان مورد استفاده قرار گرفته به آن نام شهرت داشته است. باغ صفا از باغ‌های بسیار بزرگ تاریخی شیراز برشمرده می‌شود.
 • آرامگاه سعدی : آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد.
 • آرامگاه حافظ : حافظیه (آرامگاه حافظ) نام مجموعهٔ آرامگاهی موجود در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن است. این مجموعه به‌دلیل جای‌دادن آرامگاه حافظ شیرازی در خود به این نام مشهور شده‌است.
 • باغ فتح‌آباد : باغ پادشاه کچل یکی از باغهای دوران صفویه است. باغی در دامنه باباکوهی بین باغ تخت و باغ نو بوده که درآن عمارتی متعلق به سلطانی به نام کچل پادشاه بوده است .
 • باغ اقبال‌آباد : باغ اقبال آباد در نیمه دوم سده هشتم ه‍.ق در دوره حکومت آل مظفر به‌وسیله شاه‌شجاع در مسیر کرمان - شیراز ساخته شده بود.این باغ هم‌اکنون ویران شده است.
 • باغ منشی‌باشی : ساختمان و باغ منشی باشی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در شیراز، خیابان فردوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
 • باغ خلدبرین : باغ خلد برین یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران صفویه بنا شده‌است و در دوران زندیه نیز رونق بسیاری داشته است. این باغ در بین دروازه باغشاه (چهارراه زند کنونی) و دروازه بیضا (چهارراه مشیر کنونی) قرار داشته است.
 • باغ صاحب‌دیوان (باغ بهجت‌آباد) : باغ بهجت‌آباد یا باغ صاحب‌دیوان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط فتحعلی‌خان صاحب‌دیوانی، فرزند حاج علی‌اکبرخان قوام‌الملک شیرازی در سال ۱۳۰۱ ه‍.ق هم‌گاه ۱۲۵۷ خورشیدی، در پشت باروی شهر و در میانه دروازه کازرون و دروازه باغشاه بنا شده‌است. وی هم‌چنین کاروانسرا و طویله‌ای نیز در کنار باغ ساخت و چند ایوان طولانی و اتاق جنب در باغ احداث نمود. این باغ هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده‌است.
 • باغ ناری : باغ ناری در دامنهٔ کوه‌های شمال غربی شیراز واقع شده و در دوران قاجار به وسیلهٔ زکی‌خان نوری مازندرانی احداث شده‌است.
 • باغ زکی‌خان : باغ زکی‌خان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار توسط زکی‌خان نوری مازندرانی ، وزیر حسین‌علی میرزای فرمانفرما بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز قدیم،در محله موردستان (در دوره قاجار به نام محله درب شاهزاده شناخته می‌شده است) و در کنار باغ نشاط در محدوده پشت ارگ کریمخان قرار داشته است.
 • باغ منصورآباد : باغ منصورآباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌اسور شده است.که در محله منصوراباد واقع شده است ویکی از زیبا ترین باغهای محله منصوراباد میباشد
 • باغ بهشت شیراز (صبوح‌آباد شرقی) : باغ بهشت یا باغ صبوح‌آباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران سلجوقیان بنا شده‌است. این باغ متشکل از سه باغ به‌هم‌پیوسته بوده است و در دوره ترکمانان به باغ ترکمانان نام گرفته‌است.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز و در دروازه قصابخانه قرار داشته است.امیر قرایوسف قراقویونلو فرزند جهانشاه در سال ۸۶۹ ه‍.ق باغ‌های صبوح‌آباد و روستای خسروآباد را به آستانه شاهچراغ وقف نمود.
 • باغ صبوح‌آباد شمالی : باغ صبوح‌آباد شمالی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران اتابکان توسط شاهزاده سلغور شاه بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز در حوالی باغ تخت قراچه و نزدیکی دروازه قرآن قرار داشته است و مقر شاهزادگان سلسله اتابکان بوده است.
 • باغ بالیوز : باغ بالیوز یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا عبداله بالیوز بنا شده‌است. این باغ که در نزدیکی باغ رحمت‌آباد و باغ خلیلی قرار داشته است ، هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده است.
 • باغ زعفرانی : باغ زعفرانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا آقای تریاکی (از تاجران تریاک بوده است) بنا شده‌است. ضلع شرقی این باغ به جنب خیابان رودکی و ضلع شمالی آن به سوی خیابان فردوسی بوده است. در حال حاضر زمین‌های این باغ به تاسیسات دیگر تبدیل شده است و تنها تعدادی از درختان آن در خانه‌های آن منطقه باقی مانده است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ عضدالدوله : اغ عضدالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران آل بویه توسط عضدالدوله دیلمی بنا شده‌است. امیر عضدالدوله دیلمی که بین سال‌های ۳۳۸-۳۷۲ ه‍.ق بر ایران حکومت می‌کرده است، در شیراز کاخی ساخته بود و در پیرامون آن باغ بزرگ و باصفایی پر از گل و درخت که جوی آبی در آن روان بود بنا نمود.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شیراز و در نزدیکی شاهچراغ واقع بوده است.
 • باغ عطاالدوله : باغ منتصریه یا عطاالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط حاجی عبدالحسین‌خان عطاالدوله بنا شده‌است. این باغ در شرق باغ صفا قرار داشته و امروزه تنها بخشی از آن باقی مانده است. پروفسور پوپ، ایرانشناس مشهور ، سال‌هایی در این باغ اقامت داشته است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ بیگلربیگی (باغ کلانتری) : باغ عمارت فتح‌آباد (بیگلر بیگی) باغی مربوط به دوره قاجار است که در ۲۵ کیلومتری مرکز کرمان، شهر اختیارآباد واقع شده. این باغ الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است.
 • باغ طغی : باغ طُغی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران مغول توسط امیرطغای ، حاکم وقت شیراز (۷۲۰-۷۳۳ ه‍.ق) بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ۲۳۴۲ مترمربع وسعت داشته و در بیرون دروازه بیضا (چهارراه زند کنونی) احداث شده بود. باغ طغی در قرن‌های بعد از بین رفت و در عصر قاجار در محل آن باغ نو مشیری ایجاد شد.
 • باغ کیفی : باغ کیفی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم و در کنار باغ خلیلی قرار داشته است.
 • باغ مجد رومی : باغ مجد رومی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران تسلط مغول‌ها (اواخر قرن هفتم قموری) توسط مجدالدین اسعد رومی که در سال ۶۸۶ ه‍.ق از سوی سلاطین مغول فرمانروایی شیراز را عهده‌دار بود، بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز، در نزدیکی برم دلک و شرق قصر ابونصر قرار داشته است.
 • باغ نشاط شیراز (باغ میرزا نعیم) : باغ نشاط یا میرزا نعیم یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط خاندان میرزا نعیم نوری مازندرانی بنا شده‌است. این باغ پس از مهاجرت خاندان نوری مازندرانی ویران شده است و تنها تعدادی از درخت‌های کهنسال آن در بعضی خانه‌های مسکونی مشاهده می‌شود. باغ نشاط در محله موردستان و پشت ارگ کریمخانی قرار داشته است.
 • باغ میرزا محمدرضا : باغ میرزا محمدرضا یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا محمدرضاخان مستوفی بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ، در ضلع غربی خیابان باغ تخت قرار داشته است.
 • باغ مینوی سالار : باغ مینوی سالار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط ناصرالدین سالار مشهور به سالار جنگ بنا شده‌است. سالار جنگ، این باغ را با شیوه‌ی پسندیده‌ای آراست و دو عمارت در آن ساخت. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم،در محله مسجد بردی شیراز (قصردشت) و در کنار باغ نوابی قرار داشته است و از باغ‌های سرسبز و قدیمی بوده و گردشکاه مردم شیراز به شمار می‌رفته است.
 • باغ کفشگیر : باغی است در مغرب شیراز و انتهای خیابان زند. حاج محمد نمازی پس از خرید این باغ بر وسعت و آبادانی ان کوشید. قسمتی از این باغ به بیمارستان نمازی تبدیل شده است.

از دیگر باغهای شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • باغ نو مشیری
 • باغ خلیلی
 • باغ قتلغ
 • باغ قلعه شاهزاده‌بیگم
 • باغ فردوس شیراز
 • باغ کشمیری
 • باغ رشک بهشت
 • باغ حبیب‌آباد
 • باغ پودنک
 • باغ‌های قصردشت
 • باغ صمدآقا
 • باغ اتابک (باغ فیروزی)
 • باغ گلخانه
 • باغ پادشاه کچل
 • باغ شاه
 • باغ نصریه
 • باغ شیخ
 • باغ بعثت
 • باغ رحمت‌اباد
 • باغ درکی
 • باغ ملی

باغ های شیراز

 

 

بهترین هتل های شیراز

شیراز یکی از شهرهای توریستی ایران است. بالطبع این شهر هتل های بسیاری دارد که انتخاب هتل مناسب بین آنها بسیار سخت است. در اینجا بهترین هتل های شیراز را نام برده ایم که در سفرتان با تور شیراز در انتخاب هتل به شما کمک کند. همچنین از مسافرینی که قبلا این هتل ها را انتخاب کرده اند می خواهیم نظرات و تجربیاتشان را با ما در میان بگذارند.

هتل بزرگ شیراز

یکی از لوکس ترین هتل های شیراز 5 ستاره و شاید هم ایران هم اکنون آماده بهره برداری شده و با فراهم کردن امکانات رفاهی بسیار مناسب، در کنار دروازه قرآن شهر شیراز، آماده پذیرایی از میهمانان است. نمای کشتی مانند این هتل از فاصله دور جلب توجه می کند و با توجه به واقع شدن این هتل در دروازه ورودی شمال شیراز (دروازه قرآن) یکی از اولین ساختمان هایی است که در بدو ورود مسافران به شیراز، در مقابل چشمان آنان ظاهر می شود.

اتاق های بسیار شیک و تخت های استاندارد هتل شیراز، راهروی زیبا با هارمونی بینظیری از نور و رنگ، استخر و مجموعه آبی تماشایی با دید کامل شهر شیراز از فراز تپه های مجاور دروازه قرآن، رستوران گردان و سالن های استاندارد و مدرن و البته کادری حرفه ای، همگی نوید بخش اقامتی خواهد بود که شاید بتوانید مشابه آنرا در هتل های اروپایی تجربه کنید.

بهترین هتل های شیراز

هتل پارس شیراز

هتل 5 ستاره پارس شیراز واقع در منطقه مرکزی شیراز، متشکل از 2 ساختمان 13 طبقه می باشد که بوسیله 2 طبقه رستوران و لابی به هم مربوط شده است. رستوران زیبای هتل پارس شیراز در طبقه سیزدهم با نام رستوران لوتوس، دارای چشم انداز بی نظیری به شهر شیراز می باشد.

هتل الیزه شیراز

یکی از متفاوت ترین هتل های درجه 1 شیراز که در منطقه معالی آباد واقع شده هتل 4 ستاره الیزه است. اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی طراحی و اجرا شده است و با خدمه ای مجرب و آموزش دیده آماده پذیرایی از مسافران شیراز است. وجود 17 مرکز تجاری در نزدیکی هتل الیزه، امکان خرید از بهترین برندهای دنیا را برای میهمانان فراهم کرده است.

هتل هما شیراز

هتل لوکس 5 ستاره هما شیراز در کنار بوستان آزادی شیراز، با چشم اندازی زیبا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. این هتل امکانات مورد نیاز یک هتل شیک تجاری را در کنار امکانات یک هتل لوکس تفریحی به مسافران اهدا می کند. هتل همای شیراز با امکانات کامل رفاهی، امکانات ورزشی، رستوران های مختلف و خدمات مطابق با استانداردهای جهانی، پذیرای میهمانان گرامی شهر شیراز می باشد.

هتل زندیه شیراز

هتل زندیه از جمله هتلهای تازه تاسیس لوکس و 5 ستاره شیراز است که در حریم مجموعه زندیه قرار دارد و با قرارگیری در موقعیت مناسب نسبت به جاذبه های گردشگری و همچنین ارائه خدمات قابل قیاس با هتلهای 5 ستاره خارجی، یکی از بهترین گزینه ها برای رزرو هتل در شیراز است. هتل زندیه شیراز دارای 3 طبقه اقامتی مشتمل بر 75 باب اتاق و 4 طبقه خدماتی است.

هتل چمران شیراز

هتل چمران شیراز یا چمران گراند هتل، هتلی لوکس و 5 ستاره و مرتفع ترین ساختمان شهر شیراز و یکی از بهترین هتل های شیراز، واقع در منطقه قصرالدشت با چشم اندازی بی نظیر از شهر شیراز و باغ های اطراف آن است. ساختمان هتل چمران شیراز در 30 طبقه بنا شده و مشتمل بر 250 اتاق و سوئیت لوکس با کلیه امکانات می باشد.

انواع رستوران های ایرانی، سنتی و ایتالیایی واقع در طبقات 24 و 25 هتل چمران، کافی شاپ با موسیقی زنده در طبقه 23 و مدرن ترین تجهیزات، اقامتی دلنشین را برای شما رقم خواهد زد.

هتل چمران شیراز

هتل جام جم شیراز

هتل آریوبرزن شیراز

در مرکز شهر شیراز و در فاصله نزدیکی از جاذبه های گردشگری شيراز مانند زندیه، حافظیه، سعدیه، شاهچراغ، باغ ارم و ... هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز واقع شده است و با امکاناتی بینظیر آماده میزبانی میهمانان و گردشگران شهر شیراز است.

رستوران آریو، رستوران آپادانا، فست فود، کافی شاپ، روم سرویس 24 ساعته، دفتر خدمات مسافرت یو تورهای گردشگری بخشی از امکانات هتل آريوبرزن شيراز است.

هتل پرسپولیس شیراز

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز واقع در قلب شهر و نزدیک به جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز با امکانات کامل رفاهی آماده پذیرایی از مسافران شهر شیراز است. ساختمان این هتل در 7 طبقه و دارای 104 اتاق و سوئیت زیبا طراحی و اجرا شده است.

از امكانات هتل پرسپولیس شیراز مي توان به ماهواره ، اينترنت ، سيستم حمل و نقل ، انواع رستوران و مترجم براي ميهمانان خارجي اشاره نمود.

هتل پارسه شیراز

از هتل های شیراز 4 ستاره در نزدیکی مجموعه زندیه (ارگ کریمخان، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل) در مرکز شهر شیراز، هتل پارسه شیراز با امکانات کامل رفاهی، آماده پذیرایی از میهمانان و مسافران شیراز است.

هتل پارسه شیراز دارای 2 رستوران، سالن همایش، کافی شاپ، رستوران سنتی، سالن ورزشی و دو پارکینگ سرپوشیده می باشد.

هتل پارک سعدی شیراز

روبروی باغ جهان نما و در جوار حافظ شیراز، هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز واقع شده است که در سال 1341 با زیربنای 4 هزار متر و با رعایت استانداردهای روز دنیا بازگشایی شده است.

هتل ساسان شیراز

یکی از هتلهای 2 ستاره اما شیک و تمیز شیراز هتل ساسان است که با واقع شدن در مرکز شهر، علاوه بر دسترسی به مراکز اداری و تجاری شیراز، فاصله مناسبی را با اماکن تاریخی و دیدنی شیراز دارا است. هتل ساسان شیراز در قسمت مرکزی شهر میان بانک ها، مراکز تجاری، بازار اصلی، و نزدیک به مجموعه آثار تاریخی زندیه می باشد. فاصله از هتل تا فرودگاه 20 دقیقه، تا تخت جمشید 20 دقیقه، تا آرامگاه حافظ 10 دقیقه، و تا آرامگاه سعدی 13 دقیقه می باشد.

هتل ساسان شیراز

هتل ارگ شیراز

یکی از هتلهای با سابقه و 3 ستاره شیراز، هتل ارگ شیراز است که در سال 1370 مورد بازسازی و نوسازی کامل قرار گرفت و اکنون با 37 اتاق دوتخته و 5 سوئیت با امکانات کامل اقامتی آماده خدمت رسانی به مسافران شیراز است. هتل ارگ شیراز در مرکز شهر و در نزدیکی مجموعه ارگ کریمخانی، حافظ، سعدی و باغ ارم قرار دارد.

هتل ارم شیراز

اگر بخواهیم از هتل های 3 ستاره شیراز انتخاب کنیم که هم کیفیت و امکانات خوبی داشته باشد و هم در مرکز شهر باشد و به مناطق دیدنی شیراز نزدیک باشد، انتخابهای محدودی داریم که یکی از آنها هتل ارم شیراز است. این هتل که در نزدیکی مجموعه زندیه قرار دارد، تا فرودگاه فقط 20 دقیقه فاصله دارد و در فاصله ای کوتاه نسبت به ارامگاه حافظ و سعدی است. هتل ارم شیراز دارای رستوران، سالن اجتماعات و کافی شاپ نیز می باشد.

هتل حافظ شیراز

از هتل های شیراز نزدیک شاهچراغ هتل حافظ است که با فاصله ای کمتر از 800 متر از حرم مطهر شاهچراغ در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است. از ویژگی های این هتل علاوه بر دارا بودن کلیه امکانات رفاهی ، نزدیک بودن به مراکز اصلی خرید و مراکز دیدنی شهر می باشد .

هتل حافظ شیراز دارای 34 اتاق مجهز است که تعدادی از آنها سوئیت می باشد و همگی به زیباترین وجه تجهیز و تکمیل گردیده اند.

هتل لطفعلی خان شیراز

یکی از هتل های شیراز با قیمت مناسب و خوب که دوستاره است، هتل لطفعلی خان می باشد که با دارا بودن اتاقهای دو و سه تخته و همچنین سوییتهای یکخوابه با گنجایش 4 نفر، آماده میزبانی از مسافران شیراز است. هتل لطفعلیخان در یکی از تاریخی ترین خیابانهای شیراز (لطفعلیخان زند) واقع شده است.

 هتل لطفعلی خان شیراز

 

ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم

 

 

نقشه شیراز

شیراز یکی از پنج شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. این شهر یکی از شهرهای موردعلاقه گردشگران تور شیراز می باشد. اگر قصد مسافرت به شهر زیبای شیراز را دارید مسلماً به نقشه شیراز نیاز پیدا می‌کنید.

نقشه کامل شیراز با جزییات

 

نقشه شیراز pdf

 

دانلود نقشه شیراز برای اندروید

نفوذ تلفن همراه در كشور و مزایای منحصر بفرد آن باعث گردیده تا این وسیله ارتباطی به یک دستگاه همه کاره مبدل شود. اکنون شما می توانید نقشه کامل شیراز و مسیرهای اصلی و فرعی و حتی کوچه های داخل شهری را بر روی گوشی تلفن همراه خود داشته باشید تا بدون احتیاج به اینترنت و از طریق جی پی اس گوشی، مسیر خود را به درستی طی نمائید.

 

 

 

 

آتشکده صمیکان شیراز

آتشکده صمیکان یکی از دیدنی های شیراز است که در ۱۶۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. این بنا که در تور شیراز می بینید، مربوط به دوره ساسانیان است و در مسیری که به همین دوره تعلق دارد قرار گرفته. از مهم ترین آثار برجای مانده از دوره ساسانیان «آتشکده ها» هستند که محل عبادت و نیایش زرتشیان به شمار می آیند. در واقع این بناها مکانی مقدس برای نگهداری آتش مقدس و انجام مراسم مذهبی زرتشتیان است. تاریخ تاسیس آتشکده ها همزمان با زمان ظهور زرتشت می باشد.

این آتشکده باید در اصل معبدی میترایی (مهری) بوده است.اگر اسم آتشکده از اسم شهرک سیمکان گرفته شده باشد. در این صورت باید دید که معنی صیمکان یا صمیکان چیست. محمتلترین معنی همانطور که از زبان کُردی برمی آید جایگاه سرد قرارگرفته در سایه و شمال کوه است (مکان آفتاب نگیر پشت کوه).

به احتمال کمتر از این هم، با توجه به شرابهای سرمست کننده در آیین مهرپرستی مردمان کهن پارس میتوان صمی را شکلی از تحریف لغت سوم-ی (هوم به زبان سانسکریت یعنی منسوب به گیاه دارای می خوب) شمرد که آن با پرستش ایزد شراب و شادی و دوستی یعنی مهرپرستی مردم شیراز و کلاً منطقهً فارس در پیش از اسلام همخوانی دارد. می دانیم در سمت عیلام ایزد مهر پارسها از نظر نقش میانجی و قربانی گاو با شیموت (قاصد نیرومند خدایان عیلامی) معادل گرفته میشده است. در دو صورت اخیر باید نام شهرک صیمکان از نام این معبد اخذ شده باشد که احتمال این نوع وجه تسمیه یعنی اخذ نام منطقه از نام معبد آن ضعیف و بعید است. اما در رابطه با خود معبد چارتاقی آن بسیارجالب است که بدانیم نام ایزد معروف خورشید عیلامی ناهونته مرکب از “نا” (روز، روشنایی) و “هیت” (یا “هونته”، منور کننده) است یعنی در مجموع ایزد روشنایی بخش روز است که حاوی فلسفه منطقی شکل چارتاقی ها و بیانگر منشأ عیلامی آنهاست. این منطقه سمیکان جهرم بی شک در عهد دیرین تحت سلطه فرهنگ عیلامی ناهونته پرستی بوده است. این ایزد عیلامی نجیب خورشید و تجارت از سویی به وضوح معادل ایزد خورشید و نور و روشنایی پارسیان و مادها یعنی ایزد مهر است و از سوی دیگر همچنین نشانگر نامهای ناهید و ناستیا (علی القاعده صورتی از ناهیتیا، ایزد خیر و روشنایی روز میتانی ها و هندوان) می باشد و بیانگر منشأ دیگری برای نام الههً پاک زیبایی و آبها یعنی ناهید است.

 

 

 

 

رودخانه شادکام

رودخانه شادکام در محدوده شهرستان اقليد جريان دارد و حاشيه ها و پيرامون آن از ارزش های گردشگاهی مناسبی برا گردشگران تور شیراز برخوردار هستند. این رودخانه از چشمه‌ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت نمدان، به دریاچه کافتر می‌ریزد. نواحی پیرامونی رودخانه شادکام از نظر گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. این رودخانه که از جاذبه های گردشگری شیراز است و به مسافت 17، 18 فرسخ می باشد، در گذشته با نام رودخانه ساریاتن مشهور بوده است. 

وقتی از اقلید بطرف سرحد چهاردانگه حرکت می کنیم و از گردنه تیمارجان (تیمارگون ) سرازیر می شویم، به سه راهی علی آباد ؛آب باریک ، آسپاس می رسیم . به طرف امامزاده سید محمد (ع) برای زیارت تغییر مسیر می دهیم مطمئنا یکی از مقصدهای گردشی و تفریحی ما تالاب زیبائی بود که بنام دریاچه کافتر مشهور شده. بعد از عبور از روستاهای علی آباد ، نظام آباد ، خنجشت ، چشمه رعنا و کافتــــــــر و دیدن عشایر کردشولی که از تیره های مختلفی تشکیل شده و اطراف دریاچه به دامداری و کشاورزی مشغول هستند به امامزاده سید محمد (ع) می رسیم. در شرق‌ روستاي‌ كافتر و جنوب‌ كوه‌ بل‌ در دشتي‌ كه‌ ميان‌ كوههاست‌ از آبهايي‌ كه‌ از دامنه‌ كوهها سرازير مي‌شد و همچنين‌ از آب‌ رودخانه‌ شادكام‌ اين‌ درياچه‌ درست‌ شده‌ بود‌. وجود چشمه‌های ‌ فراوان‌ با آبهای ‌ گوارا كه‌ سرچشمه‌ بيشتر آنها دامنه‌های كوههای اطراف مي‌باشد از ديگر ويژگيهاي‌ طبيعي‌ این منطقه‌ بود‌.

رودخانه شادکام

 

گنبد رمقان شیراز

گنبد رمقان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که در منطقه کوهمره سرخی در کنار روستای رمقان واقع شده است و در بین اهالی محلی به تل نمکدان معروف می باشد. گنبد نمکی رمقان در قسمت غربی روستای رمقان در منطقه کوهمره سرخی رخنمون  يافته است. این جاذبه زمین شناسی در فاصله 60 كيلومتري جنوب غرب شهر شیراز در كنار جاده آسفالته شيراز – روستای بیگدانه واقع شده است. این پديده رمين شناسي زيبا از نظر تکتونیکی و همچنین دارا بودن اشکال رسوبی یکی از جمله آثار جذاب، دیدنی و تماشایی ژئوتوريستي حوضه زاگرس در شهرستان شیراز  می باشد که در این مقاله به معرفی آن پرداخته می شود.

گنبد رمقان شیراز

در سال های نه چندان دور مردم روستاهای همجوار با راه اندازی قافله های به اين تل می رفتند و بلورهای ریز و درشت نمک را برای مصرف سالانه خود حمل می کردند. بلور نمک این نمکدان در بین مردم از قداستی ویژه برخوردار بود، به طوری که هرکس با دیدن تکه ای بلور نمک که در جایی افتاده بود، آن را می بوسد و در جایی امن می گذاشت. معمولا گهواره تمامی کودکان منطقه برای جلوگیری از چشم زخم آراسته به بلور های نمک بود. اگر مزرعه ای خوب محصول می داد، بوستانی پر ثمر می شد و کشتزاری سر سبز می شد، مالکش دور تا دور آن نمک می گذاشت. اگر گاو یا گوسفندی دو قلو می زائید، صاحبش بر گردن آن بلورهای نمک می آویخت. امروزه باورهاي مردم رنگ باخته، با ورود نمك صنعتي قافله هاي نمكي بي رونق شده و تل نمكدان ميزبان سود جوياني شده است، كه بلورهاي مكعبي شكل زيباي نمك را به بهاي ناچيز مي فروشند.

گنبد رمقان شیراز

گنبد نمكي رمقان در منطقه با چشم انداز مارن هاي سرخ رنگ ديده مي شود. اين گنبد در بخش هاي توسط رسوبات و پوشش جنگلي پوشيده شده و در برخي قسمت ها به هم ريخته و تنوع رنگي و سنگي زيادي از خود نشان مي دهد. در محل عبور رودخانه جره، مارن هاي قرمز رنگ به خوبي رخنمون دارند و مناظر زيبايي را خلق كرده اند. شكل گنبدي اين توده نمكي از روستاهاي سبوك، فتح آباد و شكفت كه در دامنه كوه قرار گرفته اند، قابل مشاهده مي باشد. در سه محل كه به تل نمكدان معروف مي باشد توده هاي نمكي از دل زمين بيرون زده اند. اين نمكدان ها دنيايي از عجايب و شگفتي هاي انحلال و رسوبگذاري دارند كه براي ژئوتوريست ها و حتي گردشگران تور شیراز نيز جالب و ديدني مي باشند.

گنبد رمقان شیراز

 

منطقه شکار ممنوع بصیران

یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش استان فارس و کشور ایران، منطقه شکار ممنوع بصیران که با مساحتی 150 هزار هکتاری در 4 کیلومتری جنوب شهرستان اقلید واقع شده است. این منطقه که از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود، به خاطر گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، مورد حفاظت قرار گرفته است. این منطقه از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۷۸ به مدت ۵ سال شکار در آن ممنوع اعلام شده بود.

کوهستان هاي اقليد از رشته كوههاي زاگرس و بلندترين آن كوه بل به ارتفاع 3946 كه تقريباً در وسط منطقه شكار ممنوع بصيران قرار گرفته است. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفي وجود دارد. این منطقه که در طول جغرافیایی E5310 تا E5231 و عرض جغرافیایی N3102 تا N3032 قرار دارد.

در منطقه شکار ممنوع بصیران جانورانی همچون کل و بز، قوچ و میش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، کفتار، شغال، کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق، سنقر گندم‌زار، درنا، اردک و انواع مرغابی‌سانان زندگی می‌کنند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درمنه، انواع گون، خارشتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه‌تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند می‌باشد. این منطقه مورد علاقه گردشگران تور شیراز است. 

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

 

باغ های شیراز

غیرممکن است که مسافری وارد شیراز شود و نخواهد که باغهای رویایی و امارتهایی که در آن بنا شده را ببیند. باغهایی مملو از درختان بهار نارنج و سروناز که چشم هر بیننده ای را ساعتها معطوف خود می کند. باغهایی رویایی شیراز مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران تور شیراز را مجذوب خود خواهد کرد.

باغ های شیراز

 

 • باغ ارم : باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و یکی از جاذبه های طبیعی شیراز به شمار می رود و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی می‌شود. تاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است.این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است.
 • باغ گلشن (عفیف‌آباد) : باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است. این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد.
 • باغ نظر : باغ نظر ، باغ موزه،باغ شاهزاده ،عمارت کلاه‌فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیه تاریخی دوره زندیه در شیراز و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شیراز به شمار می رود. این بنا یک عمارت هشت‌ضلعی است که کریم خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده‌است.
 • باغ دلگشا : باغ دلگشا که یکی از جاذبه های شهر شیراز می باشد، باغی مربوط به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۹۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • نارنجستان قوام : این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل گردیده است.
 • باغ جهان‌نما : باغ جهان نما در شمال‌شرقی شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.
 • باغ جنت :  باغ جنت از جمله باغ های دورهٔ قاجار و جاذبه های گردشگری شیراز است که در صحرای کشن واقع در سمت جنوب شهر شیراز اول جادهٔ بوشهر قرار گرفته‌است.
 • هفت‌تنان : باغ تکیه هفت‌تنان یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز و جاذبه های دیدنی شیراز است. این باغ به سده‌های پیش از عهد زندیه و عمارت آن از بناهای دورهٔ کریم خان زند است. این باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته‌است. بیشتر جهانگردانی که در چند سدهٔ اخیر به شیراز سفر کرده‌اند باغ تکیه هفت تنان و عمارت زیبای آن را وصف کرده‌اند.
 • باغ مینو : محوطه و باغ مینو مربوط به دوره پهلوی است و در شیراز، ضلع غربی خیابان خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۷۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ تخت : باغ تخت یکی از آثار تاریخی شهر شیراز و باغ های دیدنی شیراز می‌باشد. این باغ در ارتفاعات شمالی شهر و در دامنهٔ «کوه باباکوهی» واقع شده‌است و در یکی از پادگان‌های نظامی شیراز قرار گرفته‌است
 • باغ نو : باغ نو و عمارت آن مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان قرآن (حافظ)، روبروی باغ جهان نما واقع شده. احتمالا محل كنوني مهمانسراي سعدي است و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ شاپوری : منزل شاپوری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در شیراز، خیابان انوری، روبروی خیابان اهلی واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است
 • باغ ابوالفتح‌خانی : باغ ابوالفتح‌خانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که به دستور کریمخان زند برای پسرش ابوالفتح‌خان، بنا شده‌است. این باغ در شمال غربی شیراز، در نزدیکی باغ صفا ، باغ ارم و باغ عطاالدوله قرار دارد.بخشی از دیوار شال غربی این باغ در نزدیکی ضلع جنوب شرقی باغ ارم واقع است.
 • باغ سالاری : باغ سالاری یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حبیب‌الله‌خان ، فرزند رضاخان قوام‌الملک بنا شده‌است و چون لقب وی سالارالسلطان بوده بدین نام اشتهار یافته‌است. این باغ که هم‌اکنون پا برجا و در حال بازسازی است در جنوب شرقی شیراز، در ضلع شمالی بولوار سیبویه قرار دارد.
 • باغ نظام‌الدوله (باغ صاحب‌اختیار) : باغ نظام‌الدوله یا باغ صاحب‌اختیار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حسین‌خان مقدم مراغه‌ای ، مشهور به نظام‌الدوله صاحب‌اختیار ، حاکم فارس در دوره قاجار بنا شده‌است.
 • باغ صفا (باغ میرزا آقاخان) : باغ صفا یا باغ میرزاآقاخان یکی از باغ‌های تاریخی و مشهور استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حاجی عزالملک بنا شده است، ولی چون در دوره قاجار توسط شخصی به نام میرزاآقاخان مورد استفاده قرار گرفته به آن نام شهرت داشته است. باغ صفا از باغ‌های بسیار بزرگ تاریخی شیراز برشمرده می‌شود.
 • آرامگاه سعدی : آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد.
 • آرامگاه حافظ : حافظیه (آرامگاه حافظ) نام مجموعهٔ آرامگاهی موجود در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن است. این مجموعه به‌دلیل جای‌دادن آرامگاه حافظ شیرازی در خود به این نام مشهور شده‌است.
 • باغ فتح‌آباد : باغ پادشاه کچل یکی از باغهای دوران صفویه است. باغی در دامنه باباکوهی بین باغ تخت و باغ نو بوده که درآن عمارتی متعلق به سلطانی به نام کچل پادشاه بوده است .
 • باغ اقبال‌آباد : باغ اقبال آباد در نیمه دوم سده هشتم ه‍.ق در دوره حکومت آل مظفر به‌وسیله شاه‌شجاع در مسیر کرمان - شیراز ساخته شده بود.این باغ هم‌اکنون ویران شده است.
 • باغ منشی‌باشی : ساختمان و باغ منشی باشی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در شیراز، خیابان فردوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
 • باغ خلدبرین : باغ خلد برین یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران صفویه بنا شده‌است و در دوران زندیه نیز رونق بسیاری داشته است. این باغ در بین دروازه باغشاه (چهارراه زند کنونی) و دروازه بیضا (چهارراه مشیر کنونی) قرار داشته است.
 • باغ صاحب‌دیوان (باغ بهجت‌آباد) : باغ بهجت‌آباد یا باغ صاحب‌دیوان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط فتحعلی‌خان صاحب‌دیوانی، فرزند حاج علی‌اکبرخان قوام‌الملک شیرازی در سال ۱۳۰۱ ه‍.ق هم‌گاه ۱۲۵۷ خورشیدی، در پشت باروی شهر و در میانه دروازه کازرون و دروازه باغشاه بنا شده‌است. وی هم‌چنین کاروانسرا و طویله‌ای نیز در کنار باغ ساخت و چند ایوان طولانی و اتاق جنب در باغ احداث نمود. این باغ هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده‌است.
 • باغ ناری : باغ ناری در دامنهٔ کوه‌های شمال غربی شیراز واقع شده و در دوران قاجار به وسیلهٔ زکی‌خان نوری مازندرانی احداث شده‌است.
 • باغ زکی‌خان : باغ زکی‌خان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار توسط زکی‌خان نوری مازندرانی ، وزیر حسین‌علی میرزای فرمانفرما بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز قدیم،در محله موردستان (در دوره قاجار به نام محله درب شاهزاده شناخته می‌شده است) و در کنار باغ نشاط در محدوده پشت ارگ کریمخان قرار داشته است.
 • باغ منصورآباد : باغ منصورآباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌اسور شده است.که در محله منصوراباد واقع شده است ویکی از زیبا ترین باغهای محله منصوراباد میباشد
 • باغ بهشت شیراز (صبوح‌آباد شرقی) : باغ بهشت یا باغ صبوح‌آباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران سلجوقیان بنا شده‌است. این باغ متشکل از سه باغ به‌هم‌پیوسته بوده است و در دوره ترکمانان به باغ ترکمانان نام گرفته‌است.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز و در دروازه قصابخانه قرار داشته است.امیر قرایوسف قراقویونلو فرزند جهانشاه در سال ۸۶۹ ه‍.ق باغ‌های صبوح‌آباد و روستای خسروآباد را به آستانه شاهچراغ وقف نمود.
 • باغ صبوح‌آباد شمالی : باغ صبوح‌آباد شمالی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران اتابکان توسط شاهزاده سلغور شاه بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز در حوالی باغ تخت قراچه و نزدیکی دروازه قرآن قرار داشته است و مقر شاهزادگان سلسله اتابکان بوده است.
 • باغ بالیوز : باغ بالیوز یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا عبداله بالیوز بنا شده‌است. این باغ که در نزدیکی باغ رحمت‌آباد و باغ خلیلی قرار داشته است ، هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده است.
 • باغ زعفرانی : باغ زعفرانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا آقای تریاکی (از تاجران تریاک بوده است) بنا شده‌است. ضلع شرقی این باغ به جنب خیابان رودکی و ضلع شمالی آن به سوی خیابان فردوسی بوده است. در حال حاضر زمین‌های این باغ به تاسیسات دیگر تبدیل شده است و تنها تعدادی از درختان آن در خانه‌های آن منطقه باقی مانده است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ عضدالدوله : اغ عضدالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران آل بویه توسط عضدالدوله دیلمی بنا شده‌است. امیر عضدالدوله دیلمی که بین سال‌های ۳۳۸-۳۷۲ ه‍.ق بر ایران حکومت می‌کرده است، در شیراز کاخی ساخته بود و در پیرامون آن باغ بزرگ و باصفایی پر از گل و درخت که جوی آبی در آن روان بود بنا نمود.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شیراز و در نزدیکی شاهچراغ واقع بوده است.
 • باغ عطاالدوله : باغ منتصریه یا عطاالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط حاجی عبدالحسین‌خان عطاالدوله بنا شده‌است. این باغ در شرق باغ صفا قرار داشته و امروزه تنها بخشی از آن باقی مانده است. پروفسور پوپ، ایرانشناس مشهور ، سال‌هایی در این باغ اقامت داشته است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ بیگلربیگی (باغ کلانتری) : باغ عمارت فتح‌آباد (بیگلر بیگی) باغی مربوط به دوره قاجار است که در ۲۵ کیلومتری مرکز کرمان، شهر اختیارآباد واقع شده. این باغ الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است.
 • باغ طغی : باغ طُغی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران مغول توسط امیرطغای ، حاکم وقت شیراز (۷۲۰-۷۳۳ ه‍.ق) بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ۲۳۴۲ مترمربع وسعت داشته و در بیرون دروازه بیضا (چهارراه زند کنونی) احداث شده بود. باغ طغی در قرن‌های بعد از بین رفت و در عصر قاجار در محل آن باغ نو مشیری ایجاد شد.
 • باغ کیفی : باغ کیفی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم و در کنار باغ خلیلی قرار داشته است.
 • باغ مجد رومی : باغ مجد رومی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران تسلط مغول‌ها (اواخر قرن هفتم قموری) توسط مجدالدین اسعد رومی که در سال ۶۸۶ ه‍.ق از سوی سلاطین مغول فرمانروایی شیراز را عهده‌دار بود، بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز، در نزدیکی برم دلک و شرق قصر ابونصر قرار داشته است.
 • باغ نشاط شیراز (باغ میرزا نعیم) : باغ نشاط یا میرزا نعیم یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط خاندان میرزا نعیم نوری مازندرانی بنا شده‌است. این باغ پس از مهاجرت خاندان نوری مازندرانی ویران شده است و تنها تعدادی از درخت‌های کهنسال آن در بعضی خانه‌های مسکونی مشاهده می‌شود. باغ نشاط در محله موردستان و پشت ارگ کریمخانی قرار داشته است.
 • باغ میرزا محمدرضا : باغ میرزا محمدرضا یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا محمدرضاخان مستوفی بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ، در ضلع غربی خیابان باغ تخت قرار داشته است.
 • باغ مینوی سالار : باغ مینوی سالار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط ناصرالدین سالار مشهور به سالار جنگ بنا شده‌است. سالار جنگ، این باغ را با شیوه‌ی پسندیده‌ای آراست و دو عمارت در آن ساخت. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم،در محله مسجد بردی شیراز (قصردشت) و در کنار باغ نوابی قرار داشته است و از باغ‌های سرسبز و قدیمی بوده و گردشکاه مردم شیراز به شمار می‌رفته است.
 • باغ کفشگیر : باغی است در مغرب شیراز و انتهای خیابان زند. حاج محمد نمازی پس از خرید این باغ بر وسعت و آبادانی ان کوشید. قسمتی از این باغ به بیمارستان نمازی تبدیل شده است.

از دیگر باغهای شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • باغ نو مشیری
 • باغ خلیلی
 • باغ قتلغ
 • باغ قلعه شاهزاده‌بیگم
 • باغ فردوس شیراز
 • باغ کشمیری
 • باغ رشک بهشت
 • باغ حبیب‌آباد
 • باغ پودنک
 • باغ‌های قصردشت
 • باغ صمدآقا
 • باغ اتابک (باغ فیروزی)
 • باغ گلخانه
 • باغ پادشاه کچل
 • باغ شاه
 • باغ نصریه
 • باغ شیخ
 • باغ بعثت
 • باغ رحمت‌اباد
 • باغ درکی
 • باغ ملی

باغ های شیراز

 

 

بهترین هتل های شیراز

شیراز یکی از شهرهای توریستی ایران است. بالطبع این شهر هتل های بسیاری دارد که انتخاب هتل مناسب بین آنها بسیار سخت است. در اینجا بهترین هتل های شیراز را نام برده ایم که در سفرتان با تور شیراز در انتخاب هتل به شما کمک کند. همچنین از مسافرینی که قبلا این هتل ها را انتخاب کرده اند می خواهیم نظرات و تجربیاتشان را با ما در میان بگذارند.

هتل بزرگ شیراز

یکی از لوکس ترین هتل های شیراز 5 ستاره و شاید هم ایران هم اکنون آماده بهره برداری شده و با فراهم کردن امکانات رفاهی بسیار مناسب، در کنار دروازه قرآن شهر شیراز، آماده پذیرایی از میهمانان است. نمای کشتی مانند این هتل از فاصله دور جلب توجه می کند و با توجه به واقع شدن این هتل در دروازه ورودی شمال شیراز (دروازه قرآن) یکی از اولین ساختمان هایی است که در بدو ورود مسافران به شیراز، در مقابل چشمان آنان ظاهر می شود.

اتاق های بسیار شیک و تخت های استاندارد هتل شیراز، راهروی زیبا با هارمونی بینظیری از نور و رنگ، استخر و مجموعه آبی تماشایی با دید کامل شهر شیراز از فراز تپه های مجاور دروازه قرآن، رستوران گردان و سالن های استاندارد و مدرن و البته کادری حرفه ای، همگی نوید بخش اقامتی خواهد بود که شاید بتوانید مشابه آنرا در هتل های اروپایی تجربه کنید.

بهترین هتل های شیراز

هتل پارس شیراز

هتل 5 ستاره پارس شیراز واقع در منطقه مرکزی شیراز، متشکل از 2 ساختمان 13 طبقه می باشد که بوسیله 2 طبقه رستوران و لابی به هم مربوط شده است. رستوران زیبای هتل پارس شیراز در طبقه سیزدهم با نام رستوران لوتوس، دارای چشم انداز بی نظیری به شهر شیراز می باشد.

هتل الیزه شیراز

یکی از متفاوت ترین هتل های درجه 1 شیراز که در منطقه معالی آباد واقع شده هتل 4 ستاره الیزه است. اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی طراحی و اجرا شده است و با خدمه ای مجرب و آموزش دیده آماده پذیرایی از مسافران شیراز است. وجود 17 مرکز تجاری در نزدیکی هتل الیزه، امکان خرید از بهترین برندهای دنیا را برای میهمانان فراهم کرده است.

هتل هما شیراز

هتل لوکس 5 ستاره هما شیراز در کنار بوستان آزادی شیراز، با چشم اندازی زیبا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. این هتل امکانات مورد نیاز یک هتل شیک تجاری را در کنار امکانات یک هتل لوکس تفریحی به مسافران اهدا می کند. هتل همای شیراز با امکانات کامل رفاهی، امکانات ورزشی، رستوران های مختلف و خدمات مطابق با استانداردهای جهانی، پذیرای میهمانان گرامی شهر شیراز می باشد.

هتل زندیه شیراز

هتل زندیه از جمله هتلهای تازه تاسیس لوکس و 5 ستاره شیراز است که در حریم مجموعه زندیه قرار دارد و با قرارگیری در موقعیت مناسب نسبت به جاذبه های گردشگری و همچنین ارائه خدمات قابل قیاس با هتلهای 5 ستاره خارجی، یکی از بهترین گزینه ها برای رزرو هتل در شیراز است. هتل زندیه شیراز دارای 3 طبقه اقامتی مشتمل بر 75 باب اتاق و 4 طبقه خدماتی است.

هتل چمران شیراز

هتل چمران شیراز یا چمران گراند هتل، هتلی لوکس و 5 ستاره و مرتفع ترین ساختمان شهر شیراز و یکی از بهترین هتل های شیراز، واقع در منطقه قصرالدشت با چشم اندازی بی نظیر از شهر شیراز و باغ های اطراف آن است. ساختمان هتل چمران شیراز در 30 طبقه بنا شده و مشتمل بر 250 اتاق و سوئیت لوکس با کلیه امکانات می باشد.

انواع رستوران های ایرانی، سنتی و ایتالیایی واقع در طبقات 24 و 25 هتل چمران، کافی شاپ با موسیقی زنده در طبقه 23 و مدرن ترین تجهیزات، اقامتی دلنشین را برای شما رقم خواهد زد.

هتل چمران شیراز

هتل جام جم شیراز

هتل آریوبرزن شیراز

در مرکز شهر شیراز و در فاصله نزدیکی از جاذبه های گردشگری شيراز مانند زندیه، حافظیه، سعدیه، شاهچراغ، باغ ارم و ... هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز واقع شده است و با امکاناتی بینظیر آماده میزبانی میهمانان و گردشگران شهر شیراز است.

رستوران آریو، رستوران آپادانا، فست فود، کافی شاپ، روم سرویس 24 ساعته، دفتر خدمات مسافرت یو تورهای گردشگری بخشی از امکانات هتل آريوبرزن شيراز است.

هتل پرسپولیس شیراز

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز واقع در قلب شهر و نزدیک به جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز با امکانات کامل رفاهی آماده پذیرایی از مسافران شهر شیراز است. ساختمان این هتل در 7 طبقه و دارای 104 اتاق و سوئیت زیبا طراحی و اجرا شده است.

از امكانات هتل پرسپولیس شیراز مي توان به ماهواره ، اينترنت ، سيستم حمل و نقل ، انواع رستوران و مترجم براي ميهمانان خارجي اشاره نمود.

هتل پارسه شیراز

از هتل های شیراز 4 ستاره در نزدیکی مجموعه زندیه (ارگ کریمخان، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل) در مرکز شهر شیراز، هتل پارسه شیراز با امکانات کامل رفاهی، آماده پذیرایی از میهمانان و مسافران شیراز است.

هتل پارسه شیراز دارای 2 رستوران، سالن همایش، کافی شاپ، رستوران سنتی، سالن ورزشی و دو پارکینگ سرپوشیده می باشد.

هتل پارک سعدی شیراز

روبروی باغ جهان نما و در جوار حافظ شیراز، هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز واقع شده است که در سال 1341 با زیربنای 4 هزار متر و با رعایت استانداردهای روز دنیا بازگشایی شده است.

هتل ساسان شیراز

یکی از هتلهای 2 ستاره اما شیک و تمیز شیراز هتل ساسان است که با واقع شدن در مرکز شهر، علاوه بر دسترسی به مراکز اداری و تجاری شیراز، فاصله مناسبی را با اماکن تاریخی و دیدنی شیراز دارا است. هتل ساسان شیراز در قسمت مرکزی شهر میان بانک ها، مراکز تجاری، بازار اصلی، و نزدیک به مجموعه آثار تاریخی زندیه می باشد. فاصله از هتل تا فرودگاه 20 دقیقه، تا تخت جمشید 20 دقیقه، تا آرامگاه حافظ 10 دقیقه، و تا آرامگاه سعدی 13 دقیقه می باشد.

هتل ساسان شیراز

هتل ارگ شیراز

یکی از هتلهای با سابقه و 3 ستاره شیراز، هتل ارگ شیراز است که در سال 1370 مورد بازسازی و نوسازی کامل قرار گرفت و اکنون با 37 اتاق دوتخته و 5 سوئیت با امکانات کامل اقامتی آماده خدمت رسانی به مسافران شیراز است. هتل ارگ شیراز در مرکز شهر و در نزدیکی مجموعه ارگ کریمخانی، حافظ، سعدی و باغ ارم قرار دارد.

هتل ارم شیراز

اگر بخواهیم از هتل های 3 ستاره شیراز انتخاب کنیم که هم کیفیت و امکانات خوبی داشته باشد و هم در مرکز شهر باشد و به مناطق دیدنی شیراز نزدیک باشد، انتخابهای محدودی داریم که یکی از آنها هتل ارم شیراز است. این هتل که در نزدیکی مجموعه زندیه قرار دارد، تا فرودگاه فقط 20 دقیقه فاصله دارد و در فاصله ای کوتاه نسبت به ارامگاه حافظ و سعدی است. هتل ارم شیراز دارای رستوران، سالن اجتماعات و کافی شاپ نیز می باشد.

هتل حافظ شیراز

از هتل های شیراز نزدیک شاهچراغ هتل حافظ است که با فاصله ای کمتر از 800 متر از حرم مطهر شاهچراغ در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است. از ویژگی های این هتل علاوه بر دارا بودن کلیه امکانات رفاهی ، نزدیک بودن به مراکز اصلی خرید و مراکز دیدنی شهر می باشد .

هتل حافظ شیراز دارای 34 اتاق مجهز است که تعدادی از آنها سوئیت می باشد و همگی به زیباترین وجه تجهیز و تکمیل گردیده اند.

هتل لطفعلی خان شیراز

یکی از هتل های شیراز با قیمت مناسب و خوب که دوستاره است، هتل لطفعلی خان می باشد که با دارا بودن اتاقهای دو و سه تخته و همچنین سوییتهای یکخوابه با گنجایش 4 نفر، آماده میزبانی از مسافران شیراز است. هتل لطفعلیخان در یکی از تاریخی ترین خیابانهای شیراز (لطفعلیخان زند) واقع شده است.

 هتل لطفعلی خان شیراز

 

ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم

 

 

نقشه شیراز

شیراز یکی از پنج شهر بزرگ ایران و مرکز استان فارس است. این شهر یکی از شهرهای موردعلاقه گردشگران تور شیراز می باشد. اگر قصد مسافرت به شهر زیبای شیراز را دارید مسلماً به نقشه شیراز نیاز پیدا می‌کنید.

نقشه کامل شیراز با جزییات

 

نقشه شیراز pdf

 

دانلود نقشه شیراز برای اندروید

نفوذ تلفن همراه در كشور و مزایای منحصر بفرد آن باعث گردیده تا این وسیله ارتباطی به یک دستگاه همه کاره مبدل شود. اکنون شما می توانید نقشه کامل شیراز و مسیرهای اصلی و فرعی و حتی کوچه های داخل شهری را بر روی گوشی تلفن همراه خود داشته باشید تا بدون احتیاج به اینترنت و از طریق جی پی اس گوشی، مسیر خود را به درستی طی نمائید.

 

 

 

 

آتشکده صمیکان شیراز

آتشکده صمیکان یکی از دیدنی های شیراز است که در ۱۶۰ کیلومتری شیراز واقع شده است. این بنا که در تور شیراز می بینید، مربوط به دوره ساسانیان است و در مسیری که به همین دوره تعلق دارد قرار گرفته. از مهم ترین آثار برجای مانده از دوره ساسانیان «آتشکده ها» هستند که محل عبادت و نیایش زرتشیان به شمار می آیند. در واقع این بناها مکانی مقدس برای نگهداری آتش مقدس و انجام مراسم مذهبی زرتشتیان است. تاریخ تاسیس آتشکده ها همزمان با زمان ظهور زرتشت می باشد.

این آتشکده باید در اصل معبدی میترایی (مهری) بوده است.اگر اسم آتشکده از اسم شهرک سیمکان گرفته شده باشد. در این صورت باید دید که معنی صیمکان یا صمیکان چیست. محمتلترین معنی همانطور که از زبان کُردی برمی آید جایگاه سرد قرارگرفته در سایه و شمال کوه است (مکان آفتاب نگیر پشت کوه).

به احتمال کمتر از این هم، با توجه به شرابهای سرمست کننده در آیین مهرپرستی مردمان کهن پارس میتوان صمی را شکلی از تحریف لغت سوم-ی (هوم به زبان سانسکریت یعنی منسوب به گیاه دارای می خوب) شمرد که آن با پرستش ایزد شراب و شادی و دوستی یعنی مهرپرستی مردم شیراز و کلاً منطقهً فارس در پیش از اسلام همخوانی دارد. می دانیم در سمت عیلام ایزد مهر پارسها از نظر نقش میانجی و قربانی گاو با شیموت (قاصد نیرومند خدایان عیلامی) معادل گرفته میشده است. در دو صورت اخیر باید نام شهرک صیمکان از نام این معبد اخذ شده باشد که احتمال این نوع وجه تسمیه یعنی اخذ نام منطقه از نام معبد آن ضعیف و بعید است. اما در رابطه با خود معبد چارتاقی آن بسیارجالب است که بدانیم نام ایزد معروف خورشید عیلامی ناهونته مرکب از “نا” (روز، روشنایی) و “هیت” (یا “هونته”، منور کننده) است یعنی در مجموع ایزد روشنایی بخش روز است که حاوی فلسفه منطقی شکل چارتاقی ها و بیانگر منشأ عیلامی آنهاست. این منطقه سمیکان جهرم بی شک در عهد دیرین تحت سلطه فرهنگ عیلامی ناهونته پرستی بوده است. این ایزد عیلامی نجیب خورشید و تجارت از سویی به وضوح معادل ایزد خورشید و نور و روشنایی پارسیان و مادها یعنی ایزد مهر است و از سوی دیگر همچنین نشانگر نامهای ناهید و ناستیا (علی القاعده صورتی از ناهیتیا، ایزد خیر و روشنایی روز میتانی ها و هندوان) می باشد و بیانگر منشأ دیگری برای نام الههً پاک زیبایی و آبها یعنی ناهید است.

 

 

 

 

رودخانه شادکام

رودخانه شادکام در محدوده شهرستان اقليد جريان دارد و حاشيه ها و پيرامون آن از ارزش های گردشگاهی مناسبی برا گردشگران تور شیراز برخوردار هستند. این رودخانه از چشمه‌ای به همین نام در ارتفاعات کوه آلمالیجه سرچشمه گرفته و پس از آبیاری دشت نمدان، به دریاچه کافتر می‌ریزد. نواحی پیرامونی رودخانه شادکام از نظر گردشگری حائز اهمیت می‌باشد. این رودخانه که از جاذبه های گردشگری شیراز است و به مسافت 17، 18 فرسخ می باشد، در گذشته با نام رودخانه ساریاتن مشهور بوده است. 

وقتی از اقلید بطرف سرحد چهاردانگه حرکت می کنیم و از گردنه تیمارجان (تیمارگون ) سرازیر می شویم، به سه راهی علی آباد ؛آب باریک ، آسپاس می رسیم . به طرف امامزاده سید محمد (ع) برای زیارت تغییر مسیر می دهیم مطمئنا یکی از مقصدهای گردشی و تفریحی ما تالاب زیبائی بود که بنام دریاچه کافتر مشهور شده. بعد از عبور از روستاهای علی آباد ، نظام آباد ، خنجشت ، چشمه رعنا و کافتــــــــر و دیدن عشایر کردشولی که از تیره های مختلفی تشکیل شده و اطراف دریاچه به دامداری و کشاورزی مشغول هستند به امامزاده سید محمد (ع) می رسیم. در شرق‌ روستاي‌ كافتر و جنوب‌ كوه‌ بل‌ در دشتي‌ كه‌ ميان‌ كوههاست‌ از آبهايي‌ كه‌ از دامنه‌ كوهها سرازير مي‌شد و همچنين‌ از آب‌ رودخانه‌ شادكام‌ اين‌ درياچه‌ درست‌ شده‌ بود‌. وجود چشمه‌های ‌ فراوان‌ با آبهای ‌ گوارا كه‌ سرچشمه‌ بيشتر آنها دامنه‌های كوههای اطراف مي‌باشد از ديگر ويژگيهاي‌ طبيعي‌ این منطقه‌ بود‌.

رودخانه شادکام

 

گنبد رمقان شیراز

گنبد رمقان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که در منطقه کوهمره سرخی در کنار روستای رمقان واقع شده است و در بین اهالی محلی به تل نمکدان معروف می باشد. گنبد نمکی رمقان در قسمت غربی روستای رمقان در منطقه کوهمره سرخی رخنمون  يافته است. این جاذبه زمین شناسی در فاصله 60 كيلومتري جنوب غرب شهر شیراز در كنار جاده آسفالته شيراز – روستای بیگدانه واقع شده است. این پديده رمين شناسي زيبا از نظر تکتونیکی و همچنین دارا بودن اشکال رسوبی یکی از جمله آثار جذاب، دیدنی و تماشایی ژئوتوريستي حوضه زاگرس در شهرستان شیراز  می باشد که در این مقاله به معرفی آن پرداخته می شود.

گنبد رمقان شیراز

در سال های نه چندان دور مردم روستاهای همجوار با راه اندازی قافله های به اين تل می رفتند و بلورهای ریز و درشت نمک را برای مصرف سالانه خود حمل می کردند. بلور نمک این نمکدان در بین مردم از قداستی ویژه برخوردار بود، به طوری که هرکس با دیدن تکه ای بلور نمک که در جایی افتاده بود، آن را می بوسد و در جایی امن می گذاشت. معمولا گهواره تمامی کودکان منطقه برای جلوگیری از چشم زخم آراسته به بلور های نمک بود. اگر مزرعه ای خوب محصول می داد، بوستانی پر ثمر می شد و کشتزاری سر سبز می شد، مالکش دور تا دور آن نمک می گذاشت. اگر گاو یا گوسفندی دو قلو می زائید، صاحبش بر گردن آن بلورهای نمک می آویخت. امروزه باورهاي مردم رنگ باخته، با ورود نمك صنعتي قافله هاي نمكي بي رونق شده و تل نمكدان ميزبان سود جوياني شده است، كه بلورهاي مكعبي شكل زيباي نمك را به بهاي ناچيز مي فروشند.

گنبد رمقان شیراز

گنبد نمكي رمقان در منطقه با چشم انداز مارن هاي سرخ رنگ ديده مي شود. اين گنبد در بخش هاي توسط رسوبات و پوشش جنگلي پوشيده شده و در برخي قسمت ها به هم ريخته و تنوع رنگي و سنگي زيادي از خود نشان مي دهد. در محل عبور رودخانه جره، مارن هاي قرمز رنگ به خوبي رخنمون دارند و مناظر زيبايي را خلق كرده اند. شكل گنبدي اين توده نمكي از روستاهاي سبوك، فتح آباد و شكفت كه در دامنه كوه قرار گرفته اند، قابل مشاهده مي باشد. در سه محل كه به تل نمكدان معروف مي باشد توده هاي نمكي از دل زمين بيرون زده اند. اين نمكدان ها دنيايي از عجايب و شگفتي هاي انحلال و رسوبگذاري دارند كه براي ژئوتوريست ها و حتي گردشگران تور شیراز نيز جالب و ديدني مي باشند.

گنبد رمقان شیراز

 

منطقه شکار ممنوع بصیران

یکی از ارزشمندترین زیستگاه‌های حیات وحش استان فارس و کشور ایران، منطقه شکار ممنوع بصیران که با مساحتی 150 هزار هکتاری در 4 کیلومتری جنوب شهرستان اقلید واقع شده است. این منطقه که از جاذبه های گردشگری شیراز به شمار می رود، به خاطر گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، مورد حفاظت قرار گرفته است. این منطقه از تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۷۸ به مدت ۵ سال شکار در آن ممنوع اعلام شده بود.

کوهستان هاي اقليد از رشته كوههاي زاگرس و بلندترين آن كوه بل به ارتفاع 3946 كه تقريباً در وسط منطقه شكار ممنوع بصيران قرار گرفته است. در ارتفاعات حدود هفت ماه از سال پوشش برفي وجود دارد. این منطقه که در طول جغرافیایی E5310 تا E5231 و عرض جغرافیایی N3102 تا N3032 قرار دارد.

در منطقه شکار ممنوع بصیران جانورانی همچون کل و بز، قوچ و میش، روباه، آهو، پلنگ، گرگ، خرگوش، کفتار، شغال، کبک، تیهو، دلیجه، سارگپه معمولی، بحری، بلدرچین، طرقه، چکاوک، دم جنبانک ابلق، سنقر گندم‌زار، درنا، اردک و انواع مرغابی‌سانان زندگی می‌کنند.

پوشش گیاهی این منطقه شامل درمنه، انواع گون، خارشتر، کما، علف مار، گلرنگ، تاتوره، میخک، فرفیون، لاله واژگون، شاه‌تره، کلاغک، پنیرک، لاله، بنفشه و اسپند می‌باشد. این منطقه مورد علاقه گردشگران تور شیراز است. 

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

منطقه شکار ممنوع بصیران

 

باغ های شیراز

غیرممکن است که مسافری وارد شیراز شود و نخواهد که باغهای رویایی و امارتهایی که در آن بنا شده را ببیند. باغهایی مملو از درختان بهار نارنج و سروناز که چشم هر بیننده ای را ساعتها معطوف خود می کند. باغهایی رویایی شیراز مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران تور شیراز را مجذوب خود خواهد کرد.

باغ های شیراز

 

 • باغ ارم : باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و یکی از جاذبه های طبیعی شیراز به شمار می رود و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی می‌شود. تاریخ ساخت و بنیان‌گذار اولیه باغ ارم شیراز، به‌درستی مشخص نیست؛ ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است.این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پا برجا بوده است.
 • باغ گلشن (عفیف‌آباد) : باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز است. این باغ در خیابان عفیف آباد شیراز جای گرفته است و هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاور میانه در آن وجود دارد.
 • باغ نظر : باغ نظر ، باغ موزه،باغ شاهزاده ،عمارت کلاه‌فرنگی، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیه تاریخی دوره زندیه در شیراز و یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شیراز به شمار می رود. این بنا یک عمارت هشت‌ضلعی است که کریم خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت که در آن روزگار این عمارت باشکوه محل پذیرایی از مهمانان، سفیران خارجی و انجام مراسم رسمی و اعیاد گوناگون بوده‌است.
 • باغ دلگشا : باغ دلگشا که یکی از جاذبه های شهر شیراز می باشد، باغی مربوط به دوره ساسانیان، صفویه و قاجار است. این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۹۱۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • نارنجستان قوام : این باغ از عمارات دوره قاجاریه شیراز است که در محله بالاکفت و در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلی خان زند واقع است. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ و ۱۲۶۷ مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تکمیل گردیده است.
 • باغ جهان‌نما : باغ جهان نما در شمال‌شرقی شیراز واقع شده‌است. این باغ همچون سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم، باغ دلگشا و باغ تخت در دوره آل مظفر و آل اینجو (قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گورکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.
 • باغ جنت :  باغ جنت از جمله باغ های دورهٔ قاجار و جاذبه های گردشگری شیراز است که در صحرای کشن واقع در سمت جنوب شهر شیراز اول جادهٔ بوشهر قرار گرفته‌است.
 • هفت‌تنان : باغ تکیه هفت‌تنان یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز و جاذبه های دیدنی شیراز است. این باغ به سده‌های پیش از عهد زندیه و عمارت آن از بناهای دورهٔ کریم خان زند است. این باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته‌است. بیشتر جهانگردانی که در چند سدهٔ اخیر به شیراز سفر کرده‌اند باغ تکیه هفت تنان و عمارت زیبای آن را وصف کرده‌اند.
 • باغ مینو : محوطه و باغ مینو مربوط به دوره پهلوی است و در شیراز، ضلع غربی خیابان خیام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۷۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ تخت : باغ تخت یکی از آثار تاریخی شهر شیراز و باغ های دیدنی شیراز می‌باشد. این باغ در ارتفاعات شمالی شهر و در دامنهٔ «کوه باباکوهی» واقع شده‌است و در یکی از پادگان‌های نظامی شیراز قرار گرفته‌است
 • باغ نو : باغ نو و عمارت آن مربوط به دوره قاجار است و در شیراز، خیابان قرآن (حافظ)، روبروی باغ جهان نما واقع شده. احتمالا محل كنوني مهمانسراي سعدي است و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
 • باغ شاپوری : منزل شاپوری مربوط به اوایل دوره پهلوی است و در شیراز، خیابان انوری، روبروی خیابان اهلی واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۶ مهر ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است
 • باغ ابوالفتح‌خانی : باغ ابوالفتح‌خانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که به دستور کریمخان زند برای پسرش ابوالفتح‌خان، بنا شده‌است. این باغ در شمال غربی شیراز، در نزدیکی باغ صفا ، باغ ارم و باغ عطاالدوله قرار دارد.بخشی از دیوار شال غربی این باغ در نزدیکی ضلع جنوب شرقی باغ ارم واقع است.
 • باغ سالاری : باغ سالاری یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حبیب‌الله‌خان ، فرزند رضاخان قوام‌الملک بنا شده‌است و چون لقب وی سالارالسلطان بوده بدین نام اشتهار یافته‌است. این باغ که هم‌اکنون پا برجا و در حال بازسازی است در جنوب شرقی شیراز، در ضلع شمالی بولوار سیبویه قرار دارد.
 • باغ نظام‌الدوله (باغ صاحب‌اختیار) : باغ نظام‌الدوله یا باغ صاحب‌اختیار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حسین‌خان مقدم مراغه‌ای ، مشهور به نظام‌الدوله صاحب‌اختیار ، حاکم فارس در دوره قاجار بنا شده‌است.
 • باغ صفا (باغ میرزا آقاخان) : باغ صفا یا باغ میرزاآقاخان یکی از باغ‌های تاریخی و مشهور استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط حاجی عزالملک بنا شده است، ولی چون در دوره قاجار توسط شخصی به نام میرزاآقاخان مورد استفاده قرار گرفته به آن نام شهرت داشته است. باغ صفا از باغ‌های بسیار بزرگ تاریخی شیراز برشمرده می‌شود.
 • آرامگاه سعدی : آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل زندگی و دفن سعدی، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است. این آرامگاه در انتهای خیابان بوستان و کنار باغ دلگشا در دامنه کوه در شمال شرق شیراز قرار دارد.
 • آرامگاه حافظ : حافظیه (آرامگاه حافظ) نام مجموعهٔ آرامگاهی موجود در شمال شهر شیراز و در جنوب دروازهٔ قرآن است. این مجموعه به‌دلیل جای‌دادن آرامگاه حافظ شیرازی در خود به این نام مشهور شده‌است.
 • باغ فتح‌آباد : باغ پادشاه کچل یکی از باغهای دوران صفویه است. باغی در دامنه باباکوهی بین باغ تخت و باغ نو بوده که درآن عمارتی متعلق به سلطانی به نام کچل پادشاه بوده است .
 • باغ اقبال‌آباد : باغ اقبال آباد در نیمه دوم سده هشتم ه‍.ق در دوره حکومت آل مظفر به‌وسیله شاه‌شجاع در مسیر کرمان - شیراز ساخته شده بود.این باغ هم‌اکنون ویران شده است.
 • باغ منشی‌باشی : ساختمان و باغ منشی باشی مربوط به اواخر دوره قاجار است و در شیراز، خیابان فردوسی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۲۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است
 • باغ خلدبرین : باغ خلد برین یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران صفویه بنا شده‌است و در دوران زندیه نیز رونق بسیاری داشته است. این باغ در بین دروازه باغشاه (چهارراه زند کنونی) و دروازه بیضا (چهارراه مشیر کنونی) قرار داشته است.
 • باغ صاحب‌دیوان (باغ بهجت‌آباد) : باغ بهجت‌آباد یا باغ صاحب‌دیوان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط فتحعلی‌خان صاحب‌دیوانی، فرزند حاج علی‌اکبرخان قوام‌الملک شیرازی در سال ۱۳۰۱ ه‍.ق هم‌گاه ۱۲۵۷ خورشیدی، در پشت باروی شهر و در میانه دروازه کازرون و دروازه باغشاه بنا شده‌است. وی هم‌چنین کاروانسرا و طویله‌ای نیز در کنار باغ ساخت و چند ایوان طولانی و اتاق جنب در باغ احداث نمود. این باغ هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده‌است.
 • باغ ناری : باغ ناری در دامنهٔ کوه‌های شمال غربی شیراز واقع شده و در دوران قاجار به وسیلهٔ زکی‌خان نوری مازندرانی احداث شده‌است.
 • باغ زکی‌خان : باغ زکی‌خان یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار توسط زکی‌خان نوری مازندرانی ، وزیر حسین‌علی میرزای فرمانفرما بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز قدیم،در محله موردستان (در دوره قاجار به نام محله درب شاهزاده شناخته می‌شده است) و در کنار باغ نشاط در محدوده پشت ارگ کریمخان قرار داشته است.
 • باغ منصورآباد : باغ منصورآباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌اسور شده است.که در محله منصوراباد واقع شده است ویکی از زیبا ترین باغهای محله منصوراباد میباشد
 • باغ بهشت شیراز (صبوح‌آباد شرقی) : باغ بهشت یا باغ صبوح‌آباد یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران سلجوقیان بنا شده‌است. این باغ متشکل از سه باغ به‌هم‌پیوسته بوده است و در دوره ترکمانان به باغ ترکمانان نام گرفته‌است.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز و در دروازه قصابخانه قرار داشته است.امیر قرایوسف قراقویونلو فرزند جهانشاه در سال ۸۶۹ ه‍.ق باغ‌های صبوح‌آباد و روستای خسروآباد را به آستانه شاهچراغ وقف نمود.
 • باغ صبوح‌آباد شمالی : باغ صبوح‌آباد شمالی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران اتابکان توسط شاهزاده سلغور شاه بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در شمال شیراز در حوالی باغ تخت قراچه و نزدیکی دروازه قرآن قرار داشته است و مقر شاهزادگان سلسله اتابکان بوده است.
 • باغ بالیوز : باغ بالیوز یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا عبداله بالیوز بنا شده‌است. این باغ که در نزدیکی باغ رحمت‌آباد و باغ خلیلی قرار داشته است ، هم‌اکنون به منازل مسکونی تبدیل شده است.
 • باغ زعفرانی : باغ زعفرانی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا آقای تریاکی (از تاجران تریاک بوده است) بنا شده‌است. ضلع شرقی این باغ به جنب خیابان رودکی و ضلع شمالی آن به سوی خیابان فردوسی بوده است. در حال حاضر زمین‌های این باغ به تاسیسات دیگر تبدیل شده است و تنها تعدادی از درختان آن در خانه‌های آن منطقه باقی مانده است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ عضدالدوله : اغ عضدالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران آل بویه توسط عضدالدوله دیلمی بنا شده‌است. امیر عضدالدوله دیلمی که بین سال‌های ۳۳۸-۳۷۲ ه‍.ق بر ایران حکومت می‌کرده است، در شیراز کاخی ساخته بود و در پیرامون آن باغ بزرگ و باصفایی پر از گل و درخت که جوی آبی در آن روان بود بنا نمود.این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شیراز و در نزدیکی شاهچراغ واقع بوده است.
 • باغ عطاالدوله : باغ منتصریه یا عطاالدوله یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط حاجی عبدالحسین‌خان عطاالدوله بنا شده‌است. این باغ در شرق باغ صفا قرار داشته و امروزه تنها بخشی از آن باقی مانده است. پروفسور پوپ، ایرانشناس مشهور ، سال‌هایی در این باغ اقامت داشته است.
 • باغ خندق : باغ خندق یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا ابوالحسن‌خان مشیرالملک بنا شده‌است. این باغ هم‌اکنون ویران گشته است در حوالی محله سنگ‌سیاه و قسمت شرقی خیابان قاآنی قرار داشته است.
 • باغ بیگلربیگی (باغ کلانتری) : باغ عمارت فتح‌آباد (بیگلر بیگی) باغی مربوط به دوره قاجار است که در ۲۵ کیلومتری مرکز کرمان، شهر اختیارآباد واقع شده. این باغ الگوی احداث باغ شاهزاده ماهان بوده است.
 • باغ طغی : باغ طُغی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران مغول توسط امیرطغای ، حاکم وقت شیراز (۷۲۰-۷۳۳ ه‍.ق) بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ۲۳۴۲ مترمربع وسعت داشته و در بیرون دروازه بیضا (چهارراه زند کنونی) احداث شده بود. باغ طغی در قرن‌های بعد از بین رفت و در عصر قاجار در محل آن باغ نو مشیری ایجاد شد.
 • باغ کیفی : باغ کیفی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجار بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم و در کنار باغ خلیلی قرار داشته است.
 • باغ مجد رومی : باغ مجد رومی یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران تسلط مغول‌ها (اواخر قرن هفتم قموری) توسط مجدالدین اسعد رومی که در سال ۶۸۶ ه‍.ق از سوی سلاطین مغول فرمانروایی شیراز را عهده‌دار بود، بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در جنوب شرقی شیراز، در نزدیکی برم دلک و شرق قصر ابونصر قرار داشته است.
 • باغ نشاط شیراز (باغ میرزا نعیم) : باغ نشاط یا میرزا نعیم یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط خاندان میرزا نعیم نوری مازندرانی بنا شده‌است. این باغ پس از مهاجرت خاندان نوری مازندرانی ویران شده است و تنها تعدادی از درخت‌های کهنسال آن در بعضی خانه‌های مسکونی مشاهده می‌شود. باغ نشاط در محله موردستان و پشت ارگ کریمخانی قرار داشته است.
 • باغ میرزا محمدرضا : باغ میرزا محمدرضا یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که در دوران قاجاریه توسط میرزا محمدرضاخان مستوفی بنا شده‌است. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است ، در ضلع غربی خیابان باغ تخت قرار داشته است.
 • باغ مینوی سالار : باغ مینوی سالار یکی از باغ‌های تاریخی استان فارس واقع در شهر شیراز بوده است که توسط ناصرالدین سالار مشهور به سالار جنگ بنا شده‌است. سالار جنگ، این باغ را با شیوه‌ی پسندیده‌ای آراست و دو عمارت در آن ساخت. این باغ که هم‌اکنون ویران شده است در غرب شیراز قدیم،در محله مسجد بردی شیراز (قصردشت) و در کنار باغ نوابی قرار داشته است و از باغ‌های سرسبز و قدیمی بوده و گردشکاه مردم شیراز به شمار می‌رفته است.
 • باغ کفشگیر : باغی است در مغرب شیراز و انتهای خیابان زند. حاج محمد نمازی پس از خرید این باغ بر وسعت و آبادانی ان کوشید. قسمتی از این باغ به بیمارستان نمازی تبدیل شده است.

از دیگر باغهای شیراز می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • باغ نو مشیری
 • باغ خلیلی
 • باغ قتلغ
 • باغ قلعه شاهزاده‌بیگم
 • باغ فردوس شیراز
 • باغ کشمیری
 • باغ رشک بهشت
 • باغ حبیب‌آباد
 • باغ پودنک
 • باغ‌های قصردشت
 • باغ صمدآقا
 • باغ اتابک (باغ فیروزی)
 • باغ گلخانه
 • باغ پادشاه کچل
 • باغ شاه
 • باغ نصریه
 • باغ شیخ
 • باغ بعثت
 • باغ رحمت‌اباد
 • باغ درکی
 • باغ ملی

باغ های شیراز

 

 

بهترین هتل های شیراز

شیراز یکی از شهرهای توریستی ایران است. بالطبع این شهر هتل های بسیاری دارد که انتخاب هتل مناسب بین آنها بسیار سخت است. در اینجا بهترین هتل های شیراز را نام برده ایم که در سفرتان با تور شیراز در انتخاب هتل به شما کمک کند. همچنین از مسافرینی که قبلا این هتل ها را انتخاب کرده اند می خواهیم نظرات و تجربیاتشان را با ما در میان بگذارند.

هتل بزرگ شیراز

یکی از لوکس ترین هتل های شیراز 5 ستاره و شاید هم ایران هم اکنون آماده بهره برداری شده و با فراهم کردن امکانات رفاهی بسیار مناسب، در کنار دروازه قرآن شهر شیراز، آماده پذیرایی از میهمانان است. نمای کشتی مانند این هتل از فاصله دور جلب توجه می کند و با توجه به واقع شدن این هتل در دروازه ورودی شمال شیراز (دروازه قرآن) یکی از اولین ساختمان هایی است که در بدو ورود مسافران به شیراز، در مقابل چشمان آنان ظاهر می شود.

اتاق های بسیار شیک و تخت های استاندارد هتل شیراز، راهروی زیبا با هارمونی بینظیری از نور و رنگ، استخر و مجموعه آبی تماشایی با دید کامل شهر شیراز از فراز تپه های مجاور دروازه قرآن، رستوران گردان و سالن های استاندارد و مدرن و البته کادری حرفه ای، همگی نوید بخش اقامتی خواهد بود که شاید بتوانید مشابه آنرا در هتل های اروپایی تجربه کنید.

بهترین هتل های شیراز

هتل پارس شیراز

هتل 5 ستاره پارس شیراز واقع در منطقه مرکزی شیراز، متشکل از 2 ساختمان 13 طبقه می باشد که بوسیله 2 طبقه رستوران و لابی به هم مربوط شده است. رستوران زیبای هتل پارس شیراز در طبقه سیزدهم با نام رستوران لوتوس، دارای چشم انداز بی نظیری به شهر شیراز می باشد.

هتل الیزه شیراز

یکی از متفاوت ترین هتل های درجه 1 شیراز که در منطقه معالی آباد واقع شده هتل 4 ستاره الیزه است. اتاق ها و تمامی امکانات هتل الیزه بر اساس استاندارد های بین المللی طراحی و اجرا شده است و با خدمه ای مجرب و آموزش دیده آماده پذیرایی از مسافران شیراز است. وجود 17 مرکز تجاری در نزدیکی هتل الیزه، امکان خرید از بهترین برندهای دنیا را برای میهمانان فراهم کرده است.

هتل هما شیراز

هتل لوکس 5 ستاره هما شیراز در کنار بوستان آزادی شیراز، با چشم اندازی زیبا در مرکز شهر شیراز واقع شده است. این هتل امکانات مورد نیاز یک هتل شیک تجاری را در کنار امکانات یک هتل لوکس تفریحی به مسافران اهدا می کند. هتل همای شیراز با امکانات کامل رفاهی، امکانات ورزشی، رستوران های مختلف و خدمات مطابق با استانداردهای جهانی، پذیرای میهمانان گرامی شهر شیراز می باشد.

هتل زندیه شیراز

هتل زندیه از جمله هتلهای تازه تاسیس لوکس و 5 ستاره شیراز است که در حریم مجموعه زندیه قرار دارد و با قرارگیری در موقعیت مناسب نسبت به جاذبه های گردشگری و همچنین ارائه خدمات قابل قیاس با هتلهای 5 ستاره خارجی، یکی از بهترین گزینه ها برای رزرو هتل در شیراز است. هتل زندیه شیراز دارای 3 طبقه اقامتی مشتمل بر 75 باب اتاق و 4 طبقه خدماتی است.

هتل چمران شیراز

هتل چمران شیراز یا چمران گراند هتل، هتلی لوکس و 5 ستاره و مرتفع ترین ساختمان شهر شیراز و یکی از بهترین هتل های شیراز، واقع در منطقه قصرالدشت با چشم اندازی بی نظیر از شهر شیراز و باغ های اطراف آن است. ساختمان هتل چمران شیراز در 30 طبقه بنا شده و مشتمل بر 250 اتاق و سوئیت لوکس با کلیه امکانات می باشد.

انواع رستوران های ایرانی، سنتی و ایتالیایی واقع در طبقات 24 و 25 هتل چمران، کافی شاپ با موسیقی زنده در طبقه 23 و مدرن ترین تجهیزات، اقامتی دلنشین را برای شما رقم خواهد زد.

هتل چمران شیراز

هتل جام جم شیراز

هتل آریوبرزن شیراز

در مرکز شهر شیراز و در فاصله نزدیکی از جاذبه های گردشگری شيراز مانند زندیه، حافظیه، سعدیه، شاهچراغ، باغ ارم و ... هتل 4 ستاره آریوبرزن شیراز واقع شده است و با امکاناتی بینظیر آماده میزبانی میهمانان و گردشگران شهر شیراز است.

رستوران آریو، رستوران آپادانا، فست فود، کافی شاپ، روم سرویس 24 ساعته، دفتر خدمات مسافرت یو تورهای گردشگری بخشی از امکانات هتل آريوبرزن شيراز است.

هتل پرسپولیس شیراز

هتل 5 ستاره پرسپولیس شیراز واقع در قلب شهر و نزدیک به جاذبه های گردشگری و تاریخی شیراز با امکانات کامل رفاهی آماده پذیرایی از مسافران شهر شیراز است. ساختمان این هتل در 7 طبقه و دارای 104 اتاق و سوئیت زیبا طراحی و اجرا شده است.

از امكانات هتل پرسپولیس شیراز مي توان به ماهواره ، اينترنت ، سيستم حمل و نقل ، انواع رستوران و مترجم براي ميهمانان خارجي اشاره نمود.

هتل پارسه شیراز

از هتل های شیراز 4 ستاره در نزدیکی مجموعه زندیه (ارگ کریمخان، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد وکیل) در مرکز شهر شیراز، هتل پارسه شیراز با امکانات کامل رفاهی، آماده پذیرایی از میهمانان و مسافران شیراز است.

هتل پارسه شیراز دارای 2 رستوران، سالن همایش، کافی شاپ، رستوران سنتی، سالن ورزشی و دو پارکینگ سرپوشیده می باشد.

هتل پارک سعدی شیراز

روبروی باغ جهان نما و در جوار حافظ شیراز، هتل 4 ستاره پارک سعدی شیراز واقع شده است که در سال 1341 با زیربنای 4 هزار متر و با رعایت استانداردهای روز دنیا بازگشایی شده است.

هتل ساسان شیراز

یکی از هتلهای 2 ستاره اما شیک و تمیز شیراز هتل ساسان است که با واقع شدن در مرکز شهر، علاوه بر دسترسی به مراکز اداری و تجاری شیراز، فاصله مناسبی را با اماکن تاریخی و دیدنی شیراز دارا است. هتل ساسان شیراز در قسمت مرکزی شهر میان بانک ها، مراکز تجاری، بازار اصلی، و نزدیک به مجموعه آثار تاریخی زندیه می باشد. فاصله از هتل تا فرودگاه 20 دقیقه، تا تخت جمشید 20 دقیقه، تا آرامگاه حافظ 10 دقیقه، و تا آرامگاه سعدی 13 دقیقه می باشد.

هتل ساسان شیراز

هتل ارگ شیراز

یکی از هتلهای با سابقه و 3 ستاره شیراز، هتل ارگ شیراز است که در سال 1370 مورد بازسازی و نوسازی کامل قرار گرفت و اکنون با 37 اتاق دوتخته و 5 سوئیت با امکانات کامل اقامتی آماده خدمت رسانی به مسافران شیراز است. هتل ارگ شیراز در مرکز شهر و در نزدیکی مجموعه ارگ کریمخانی، حافظ، سعدی و باغ ارم قرار دارد.

هتل ارم شیراز

اگر بخواهیم از هتل های 3 ستاره شیراز انتخاب کنیم که هم کیفیت و امکانات خوبی داشته باشد و هم در مرکز شهر باشد و به مناطق دیدنی شیراز نزدیک باشد، انتخابهای محدودی داریم که یکی از آنها هتل ارم شیراز است. این هتل که در نزدیکی مجموعه زندیه قرار دارد، تا فرودگاه فقط 20 دقیقه فاصله دارد و در فاصله ای کوتاه نسبت به ارامگاه حافظ و سعدی است. هتل ارم شیراز دارای رستوران، سالن اجتماعات و کافی شاپ نیز می باشد.

هتل حافظ شیراز

از هتل های شیراز نزدیک شاهچراغ هتل حافظ است که با فاصله ای کمتر از 800 متر از حرم مطهر شاهچراغ در مرکز شهر شیراز قرار گرفته است. از ویژگی های این هتل علاوه بر دارا بودن کلیه امکانات رفاهی ، نزدیک بودن به مراکز اصلی خرید و مراکز دیدنی شهر می باشد .

هتل حافظ شیراز دارای 34 اتاق مجهز است که تعدادی از آنها سوئیت می باشد و همگی به زیباترین وجه تجهیز و تکمیل گردیده اند.

هتل لطفعلی خان شیراز

یکی از هتل های شیراز با قیمت مناسب و خوب که دوستاره است، هتل لطفعلی خان می باشد که با دارا بودن اتاقهای دو و سه تخته و همچنین سوییتهای یکخوابه با گنجایش 4 نفر، آماده میزبانی از مسافران شیراز است. هتل لطفعلیخان در یکی از تاریخی ترین خیابانهای شیراز (لطفعلیخان زند) واقع شده است.

 هتل لطفعلی خان شیراز

 

ایستگاه راه آهن شیراز

ایستگاه راه آهن شیراز یکی از بهترین ایستگاه‌های راه‌آهن کشور محسوب می‌شود که در ابتدای شهر جدید صدرای شیراز واقع است. علاقمندان به سفر با خطوط ریلی می‌توانند با استفاده از قطارهای درجه یک موجود در این مسیر مانند نورالرضا به شهرهای اصفهان، مشهد و تهران سفر کنند.

این ایستگاه یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین ایستگاه‌های قطار کشور است که میزبان مسافران تور شیراز و استفاده کننده از خطوط ریلی است. هم‌اکنون مسیرهای ریلی / شیراز - یزد و شیراز - بوشهر - عسلویه و همچنین شیراز - جهرم - لار - بندرعباس در دست ساخت می‌باشد. در حال حاضر حرکت قطار های شیراز- اصفهان و شیراز-تهران و شیراز-مشهد همگی از ایستگاه اصلی راه آهن شیراز در شمال غرب کلانشهر شیراز و در روبروی مجتمع عظیم خلیج فارس انجام میشود.

خبر افتتاح راه آهن شیراز اصفهان در ۱۳ خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی توسط رسانه‌های خبری منتشر شد.مدت کوتاهی پس از افتتاح این راه آهن معلوم شد که این راه‌آهن به صورت نیمه‌تمام و ناقص اجرا شده و با عبور اولین قطار از روی آن بسیاری از ریل‌ها در هم شکسته‌اند. از آن زمان تا شهریورماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، به علت آماده نبودن ایستگاه راه آهن شیراز برای سوار و پیاده کردن مسافران از ایستگاه موقتی در شهر جدید صدرا استفاده می‌شد. این ایستگاه در مهرماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی به بهره‌برداری کامل رسید و از آن زمان تمامی قطارها از ایستگاه اصلی حرکت می‌کنند.

به زودی قرار است تا با راه اندازی خط سریع السیرریل باس شیراز-لپوئی وبالعکس جهت تسریع در سفرهای ساکنان مسکن مهر شیرازشهرک مهرامام رضا فراهم گردد. ریل‌باس‌ها بدون نیاز به لکوموتیو و بصورت خود کشش بوده و با سازمان چهار واگن ۳۳۶ نفره و حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت برای مسیرهای کوتاه و حومه‌ای کلان‌شهرهای ایران استفاده می‌شود.

مسیرهای خطوط ایستگاه قطار شیراز

 • شیراز - تهران
 • شیراز - مشهد
 • شیراز - قم

ایستگاه راه آهن شیراز

 

آتشکده گره کازرون

آتشکده گره یکی از دیدنی های شیراز و کازرون است که در نزديكي روستاي بالاده در شهرستان كازرون، ميان شاپور تا فيروزآباد بنا شده‌است، در گستره‌اي كه آن را مي‌توان پايتخت ساسانيان و يا سرآغاز شكل‌گيري ساسانيان به شمار آورد. آتشكده‌ي جره را از سنگ و ملات گچ ساخته‌اند و مي‌گويند كه اين آتشكده يكي از ده‌ آتشكده‌اي است كه به دستور «مهرنرسي»، وزير بهرام پنجم، ساخته شده است.البته يكي از چيزهاي ديگري كه بايد درباره‌ي اين آتشكده دانست اين است كه آتشكده‌ي جره در جايي و در مكاني بنا شده كه از نگاه تاريخي پيشينه‌اي بسيار دارد به‌ويژه در زمان ساسانيان.

آتشکده‌ي جره که مورد علاقه گردشگران تور شیراز است، را با سنگ‌های تراش‌خورده و با نمایی محدب به بلنداي(:ارتفاع) ١٤ متر، بنا گذاشته‌‌اند. درگاه‌هایي گسترده و سقفي با معماري ويژه دارد كه بي‌گمان از برجستگي‌هاي اين آتشکده است هرچند كه سال‌هاست آتشي در آن، زبانه نمي‌كشد اما شكوهش را بايد ديد. آتشکده جره را با سنگ­های تراش خورده و با نمایی محدب بنا نهاده ­اند. وجود درگاه­های وسیع و شکل خاص سقف آن نیز از دیگر ویژگی­های خاص معماری آن محسوب می­شود.

بسیاری بر این عقیده ­اند که آتشکده جره یکی از چارطاق­های اربعه­ ی معروف است که توسط «مهرنارسه» (یکی از قدرتمندترین و متنفذترین شخصیت­ها در میان بزرگان عصر ساسانی) بنا نهاده شده است. طبق مستندات تاریخی مهرنارسه در جره و دشت بارین (برخی معتقدند همان دشت­برم) بناهای متعدد و باشکوهی را برپا کرد و آتشکده­ای را نیز در «آب­روان» که تا چند قرن پس از انقراض ساسانیان هنوز برپا بود، ساخت. همچنین وی در نزدیکی همان منطقه چهار ده دیگر را آباد کرد و در هر کدام از آنها آتشکده­ای را بنا نهاد و یکی را به نام خود («فرامرزاورخذایا» (خداوندا مرا بالا ببر)) نامید و سه آتشکده­ی دیگر را به نام سه تن از فرزندانش نامگذاری نمود. «کارداران» واقع در منطقه­ی فراشبند، «ماگشنسپان» واقع در نزدیکی کازرون و «زروانداذان» در منطقه­ی جره، آتشکده­ هایی هستند که مهرنارسه بنا نهاد و بنا بر اعتقاد بسیاری از باستان­شناسان چهارطاقی­ های موجود در فراشبند و کازرون و جره همان آتشکده­های این شخص متنفقذ دوران ساسانی هستند.

آتشکده جره صرفنظر از کاربرد چهارطاقی به عنوان آتشکده یا هر نام دیگر، سازوکار خاص تقویمی و گاهشماری جالب توجهی دارد. با بررسی و شناخت بهتر این سازوکار به وضوح درمی­ یابیم که ساخت چنین بناهایی نشانه­ای است از دانش و علوم دقیق در ایران­ باستان، دانشی که در طی هزاران سال به جای آنکه بر آن افزوده شود، از یادها رفته و به فراموشی سپرده شده است.

آتشکده گره کازرون

 

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه كه یكی از شاهكارهای مهندسی راهسازی به شمار می رود، راهی كوهستانی از جاده‌های مرتبط به جاده ابریشم است كه در دل كوه ساخته شده و جهرم را به لار متصل می‌كند. جاده ادویه در دوره صفویه در بندرعباس احداث شده و از شهرهای لار و جهرم نیز می گذشته و به اصفهان می رسیده است. راه ادویه، در کوه البرز که در جنوب شهر جهرم واقع است ساخته شده و در ادامه مسیر خود از لار به سمت خراسان بزرگ (از شمال افغانستان امروزی تا قوچان و طوس) می رود. اگر با تور شیراز سفر می کنید، برای دیدن جاده ادویه باید به 6 کیلومتری جهرم سفر کنید که قدمت آن به بیش از 400 سال می رسد.

جاده ادویه جهرم

جاده ادویه که از جاذبه های گردشگری شیراز است، سال ها پیش برای حمل و نقل محصولاتی مثل ادویه مورد استفاده قرار می گرفت که از هندوستان به فارس وارد می شد و جالب این که آنقدر رونق و اهمیت داشت که تقریبا به اندازه جاده ابریشم شناخته شده بود؛ با این تفاوت که ابریشم از چین می آمد و ادویه از هند.

در زمانهای گذشته تجار و مردم در آن زمان محصولاتی مانند پارچه و ادویه را از هندوستان وارد بندر عباس و از آنجا به شهرهای دیگر از جمله اصفهان می بردند به همین دلیل نام ادویه را برای این جاده انتخاب کرده اند. اکنون تنها پنج کیلومتر از این جاده در شهرستان جهرم سالم باقی مانده است و حدود یک کیلومتر از آن جاده سنگ فرش است و بقایای آثاری تاریخی نیز در ادامه مسیر دیده می شود. همچنین بنابر اظهار برخی از کارشناسان در دوره صفوی نیز پلی در این منطقه ساخته شده که متاسفانه هم اکنون اثری از آن وجود ندارد.

جاده ادویه جهرم

در محدوده مسیر این جاده در نزدیکی روستای چاه تلخ چهار آب انبار و دو کاروانسرا وجود دارد اما از آن مسیر به بعد کوهستانی است و جاده سنگ فرش کوهستانی به چشم می خورد که در نوع خود یکی از شاهکارهای مهندسی و جاده سازی به شمار می آید.

شاردن از سیاحان به نام در سال 1059 هجری شمسی از جاده ادویه عبور کرده و در سفرنامه خود نوشته که در کوه البرز به عنوان سخت ترین و خطرناکترین کوهی که در ایران وجود دارد و جاده ای سنگ فرش شده با عرض بیش از چهار قدم تنها مسیر عبوری از این کوه است. در قله این کوه سه آب انبار وجود دارد که به دلیل خشکسالی بودن آب هستند.

راه ادویه با تمام جاذبه هایی که دارد، در فهرست میراث فرهنگی کشور جایی پیدا نکرده است. دو سال پیش اعضای انجمن میراث فرهنگی جهرم در خواست كتبی خود را مبنی بر شناسایی و حتی ثبت این اثر تاریخی به مسوولان میراث فرهنگی ارائه كردند اما متاسفانه تاكنون پاسخی از سوی آنها دریافت نشد.

جاده ادویه جهرم